IBPBI/2/423-1102/10/AK - Możliwość powstania przychodu w ujęciu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w przypadku wniesienia przez spółkę z o.o. aportu w postaci nieruchomości i wykonania usług budowlanych do spółki komandytowej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 19 listopada 2010 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-1102/10/AK Możliwość powstania przychodu w ujęciu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w przypadku wniesienia przez spółkę z o.o. aportu w postaci nieruchomości i wykonania usług budowlanych do spółki komandytowej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 16 sierpnia 2010 r. (data wpływu do tut. BKIP 20 sierpnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy wniesienie do spółki komandytowej aportu w postaci nieruchomości i wykonania usług budowlanych będzie skutkować powstaniem przychodu do opodatkowania po stronie Spółki - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 sierpnia 2010 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy wniesienie do spółki komandytowej aportu w postaci nieruchomości i wykonania usług budowlanych będzie skutkować powstaniem przychodu do opodatkowania po stronie Spółki.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka z o.o., która prowadzi działalność opodatkowaną podatkiem od towarów i usług zamierza zawiązać spółkę osobową - komandytową, w której zostanie wspólnikiem. Po zawiązaniu spółki osobowej, zamierza wnieść nieruchomość w formie wkładu niepieniężnego oraz wartość wykonanych na rzecz spółki komandytowej robót budowlanych. Wartość wnoszonej nieruchomości zostanie określona w umowie spółki - będzie to cena rynkowa.

Jeżeli chodzi o wkład w postaci wykonanych robót budowlanych - w umowie spółki komandytowej ma być zapis, że wkład niepieniężny (wykonane usługi budowlane) uważa się za wniesiony z momentem ostatecznego odbioru całości prac przez spółkę komandytową.

Ma być również zapis, że wkład wspólników (Sp. z o.o.) został wniesiony w całości z wyłączeniem wkładu w postaci wykonanych usług budowlanych.

Spółka z o.o. planuje dokonać rozliczenia transakcji wniesienia aportu nieruchomości do spółki osobowej w ten sposób, że wartość otrzymanego przez spółkę z o.o. udziału w spółce osobowej odpowiadać będzie wartości brutto nieruchomości wnoszonej przez sp. z o.o. w formie wkładu niepieniężnego.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy wniesienie do spółki komandytowej aportu w postaci nieruchomości i wykonania usług budowlanych będzie skutkować powstaniem przychodu do opodatkowania po stronie spółki z o.o.

Zdaniem Spółki, wniesienie do spółki komandytowej wkładu w postaci nieruchomości nie skutkuje powstaniem przychodu do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 oraz art. 14 ustawy o p.d.o.p., opodatkowanie aportów nie obejmuje sytuacji, w których majątek podatnika zostaje przesunięty do innego podmiotu (sp. komandytowej) a podatnik pozostaje podatnikiem dochodu generowanego z wykorzystaniem majątku przesuniętego do osobowej spółki komandytowej. Transakcje aportu do spółki osobowej nie są opodatkowane p.d.o.p. (p.d.o.p. - art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy).

Zgodnie z tym przepisem art. 14 ustawy, stosuje się do przychodów uzyskanych w wyniku wniesienia aportu do spółki kapitałowej (lub spółdzielni). Art. 14 ustawy o p.d.o.p. nie ma zastosowania do aportów, a jedynie do aportów do spółki kapitałowej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 4 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm. określanej w dalszej części skrótem "k.s.h."), spółka osobowa to spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa i spółka komandytowo-akcyjna.

Stosownie do art. 1 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm., określanej w dalszej części skrótem "u.p.d.o.p."), przepisy ustawy mają również zastosowanie do jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, z wyjątkiem spółek niemających osobowości prawnej.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 u.p.d.o.p., przychodem, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, jest w szczególności nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część; przepisy art. 14 ust. 1-3 stosuje się odpowiednio.

Z kolei stosownie do art. 12 ust. 1b u.p.d.o.p., przychód określony w ust. 1 pkt 7 powstaje w dniu:

1.

zarejestrowania spółki kapitałowej albo

2.

wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki kapitałowej, albo

3.

wydania dokumentów akcji, jeżeli objęcie akcji związane jest z warunkowym podwyższeniem kapitału zakładowego.

Z treści powołanego art. 12 ust. 1 pkt 7 u.p.d.o.p., jednoznacznie wynika, że dotyczy on jedynie określenia przychodu stanowiącego nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca zamierza zawiązać spółkę osobową - komandytową, w której zostanie wspólnikiem. Po zawiązaniu spółki osobowej, zamierza wnieść tytułem wkładu niepieniężnego nieruchomość oraz wartość wykonanych na rzecz spółki komandytowej robót budowlanych. Wartość wnoszonej nieruchomości zostanie określona w umowie spółki - będzie to cena rynkowa. Jeżeli chodzi o wkład w postaci wykonanych robót budowlanych - w umowie spółki komandytowej będzie zapis, że wkład niepieniężny (wykonane usługi budowlane) uważa się za wniesiony z momentem ostatecznego odbioru całości prac przez spółkę komandytową. W umowie Spółki zostanie zawarte postanowienie, że wkład wspólników (Sp. z o.o.) został wniesiony w całości z wyłączeniem wkładu w postaci wykonanych usług budowlanych. Spółka z o.o. planuje dokonać rozliczenia transakcji wniesienia aportu nieruchomości do spółki osobowej w ten sposób, że wartość otrzymanego przez spółkę z o.o. udziału w spółce osobowej odpowiadać będzie wartość brutto nieruchomości wnoszonej przez sp. z o.o. w formie wkładu niepieniężnego.

Wobec powyższego, powołany art. 12 ust. 1 pkt 7 w związku z ust. 1b u.p.d.o.p., nie znajdzie zastosowania w przedmiotowej sprawie.

Mając powyższe na względzie, stwierdzić należy, że wniesienie przez Spółkę aportu w postaci nieruchomości i wykonania usług budowlanych do spółki osobowej prawa handlowego, tytułem wkładu niepieniężnego, nie będzie skutkować powstaniem przychodu podatkowego po stronie Spółki.

Reasumując, stanowisko Spółki należy uznać zatem za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Nadmienić należy, iż w sprawach będących przedmiotem pytań oznaczonych we wniosku Nr 2-4 wydano odrębne rozstrzygnięcia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl