IBPBI/2/423-1098/09/SD

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 21 września 2009 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-1098/09/SD

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 18 czerwca 2009 r. (data wpływu do tut. BKIP 19 czerwca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek od pożyczki w związku z planowaniem utworzenia podatkowej grupy kapitałowej (pytanie oznaczone we wniosku Nr 2) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 czerwca 2009 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek od pożyczki w związku z planowaniem utworzenia podatkowej grupy kapitałowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca planuje zawrzeć z Spółką S będącą francuskim rezydentem podatkowym i Spółką z grupy L, umowę przejęcia całości zobowiązania Spółki S wobec Spółki L, która również jest francuskim rezydentem podatkowym i członkiem grupy L. Zobowiązanie to będzie wynikać z zaciągniętej przez Spółki S od Spółki L pożyczki. Przejęcie długu nastąpi za rekompensatą. W związku z faktem, iż intencją spółek jest przeprowadzenie tej transakcji w sposób bezgotówkowy, w zamian za przejęcie zobowiązania przez Spółkę, otrzyma Ona rekompensatę w formie rzeczowej, jaką będą akcje w Spółce C. W chwili obecnej Spółka S jest jedynym akcjonariuszem Spółki C, a wartość przeniesionych akcji odpowiadać będzie wartości przejętego przez Spółkę zobowiązania. Umowa ta odpowiadać będzie instytucji "przejęcia długu" uregulowanej w art. 519 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), która polega na zawarciu umowy, poprzez którą osoba trzecia wstępuje do stosunku zobowiązaniowego w miejsce dłużnika, który z kolei zostaje zwolniony z długu. W przedmiotowej sprawie Wnioskodawca wstąpi w miejsce Spółki S, która tym samym zostanie zwolniona za rekompensatą ze zobowiązania wynikającego z pożyczki zaciągniętej od Spółki L. W rezultacie całej transakcji Wnioskodawca z jednej strony stanie się dłużnikiem Spółki L z tytułu przejętego zobowiązania pożyczkowego i będzie zobowiązany do jego spłaty wraz z należnymi odsetkami, a z drugiej strony stanie się akcjonariuszem Spółki C.

Odsetki od przejętej pożyczki będą albo spłacane na bieżąco w całości, albo w całości kapitalizowane, albo w części kapitalizowane i w części spłacane na bieżąco.

Ponadto, ze względu na strukturę grupy kapitałowej, po przejęciu zobowiązania pożyczkowego przez Wnioskodawcę, pożyczka ta nie będzie spełniać przesłanek dotyczących niedostatecznej kapitalizacji, tj. pożyczka ta nie będzie pochodziła ani od spółki, która jest udziałowcem Spółki (spółka matka), ani od spółki, w której bezpośredni udziałowiec Podatnika posiada również udziały (spółka siostra). Pożyczka nie zostanie przeznaczona na nabycie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.

W dniu 22 października 2008 r. Spółka C otrzymała zezwolenie na prowadzenie działalności na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej (dalej: "SSE"). Spółka C prowadzi, już obecne cześć działalności na terenie SSE i w związku z prowadzoną inwestycją rozpoczęła już korzystanie ze zwolnienia w podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: "p.d.o.p."), o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W przyszłości planowane jest utworzenie podatkowej grupy kapitałowej obejmującej Wnioskodawcę i Spółkę C.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy w związku z planowanym utworzeniem podatkowej grupy kapitałowej, Wnioskodawca (który będzie członkiem podatkowej grupy kapitałowej) przy ustalaniu swojego dochodu/straty, który podlegać będzie połączeniu z dochodem/stratą Spółki C (drugi członek grupy kapitałowej) będzie w dalszym ciągu miał prawo do uwzględnienia odsetek od pożyczki, do której przystąpi, zapłaconych lub skapitalizowanych po utworzeniu grupy kapitałowej jako kosztu uzyskania przychodów w momencie faktycznej zapłaty odsetek (zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy o p.d.o.p.) lub w momencie ich kapitalizacji (zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a) ustawy o p.d.o.p.).

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 7a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm. - dalej ustawa o p.d.o.p.), w podatkowych grupach kapitałowych, przedmiotem opodatkowania jest nadwyżka sumy dochodów wszystkich spółek wchodzących w skład grupy nad sumą ich strat. Oznacza to, że każdy podmiot będący członkiem podatkowej grupy kapitałowej, samodzielnie określa swoją podstawę opodatkowania, a dopiero w drugiej kolejności są one łączone na poziomie podatkowej grupy kapitałowej i opodatkowane, zgodnie z art. 19 ww. ustawy, stawką 19%.

Jednocześnie, dochody i straty poszczególnych spółek wchodzących w skład podatkowej grupy kapitałowej, oblicza się zgodnie z art. 7 ust. 1-3 ustawy o p.d.o.p. Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o p.d.o.p., przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych jest, co do zasady, dochód, za wyjątkiem sytuacji wskazanych w art. 21 i art. 22 ustawy o p.d.o.p., gdzie przedmiotem opodatkowania jest przychód. Natomiast zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy o p.d.o.p. dochodem jest, co do zasady, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania. Natomiast jeżeli koszty uzyskania przychodów, przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą.

W rezultacie, w celu obliczenia podstawy opodatkowania podatkowej grupy kapitałowej, każda spółka wchodząca w skład podatkowej grupy kapitałowej ustalając swój dochód/stratę, dokonuje tego w oparciu o uzyskane przez nią przychody i poniesione koszty uzyskania przychodów zgodnie z ww. przepisami.

Kosztami uzyskania przychodów, zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o p.d.o.p., są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o p.d.o.p.

Zdaniem Wnioskodawcy, faktycznie zapłacone lub skapitalizowane odsetki od pożyczki, do której przystąpi, spełniają powyższe warunki i w rezultacie stanowią koszt uzyskania przychodów w momencie ich zapłaty lub kapitalizacji, zgodnie odpowiednio z art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy o p.d.o.p. oraz art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a) ww. ustawy.

Odsetki od pożyczki, do której przystąpi Wnioskodawca zapłacone lub skapitalizowane po utworzeniu podatkowej grupy kapitałowej będzie mógł uznać za koszt uzyskania przychodów przy ustalaniu swojego dochodu/straty w ramach podatkowej grupy kapitałowej w momencie ich zapłaty lub kapitalizacji. Fakt przystąpienia Wnioskodawcy do grupy podatkowej nie zmienia klasyfikacji podatkowej wydatku na spłatę odsetek i nie pozbawia Spółki prawa do uwzględnienia tego elementu w przygotowaniu swojej kalkulacji podatku dochodowego. Tym samym ewentualna strata Wnioskodawcy, stanowiąca nadwyżkę wskazanych wyżej zapłaconych lub skapitalizowanych odsetek nad przychodami, podlegać będzie odliczeniu od dochodu wygenerowanego przez Spółkę C, co doprowadzi do pomniejszenia podstawy opodatkowania podatkowej grupy kapitałowej.

Powyższe stanowisko zostało potwierdzone w postanowieniu w sprawie indywidualnej interpretacji prawa podatkowego z dnia 24 sierpnia 2006 r. wydanej przez Naczelnika Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie znak 1471/DPD1/423-77/06/MK/1. Podobne stanowisko zaprezentował również Dyrektor Izby Skarbowej Warszawie w piśmie z dnia 25 czerwca 2008 r. sygn. IP-PB3-423-421/08-2/KB.

W rezultacie, zdaniem Wnioskodawcy, odsetki od pożyczki, do której przystąpi, zapłacone lub skapitalizowane po utworzeniu podatkowej grupy kapitałowej, stanowić będą koszt uzyskania przychodów w momencie kapitalizacji lub zapłaty. Tym samym ewentualna strata Wnioskodawcy, stanowiąca nadwyżkę wskazanych wyżej zapłaconych lub skapitalizowanych odsetek, podlegać będzie odliczeniu w ramach podatkowej grupy kapitałowej od dochodu Spółki C, co doprowadzi do pomniejszenia podstawy opodatkowania podatkowej grupy kapitałowej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmienia się, iż w sprawie będącej przedmiotem pytania oznaczonego we wniosku Nr 1 wydano odrębną interpretację indywidualną.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl