IBPBI/2/423-108/11/JD

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 18 kwietnia 2011 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-108/11/JD

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 24 stycznia 2011 r. (data wpływu do tut. Biura 26 stycznia 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu powstania przychodu (pytanie oznaczone we wniosku nr 1) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 stycznia 2011 r. do tut. Biura wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu powstania przychodu.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Zakład (dalej: Spółka) ze 100% udziałem Gminy został powołany do świadczenia usług użyteczności publicznej w celu realizacji zadań własnych gminy - zaspokajanie potrzeb wspólnoty samorządowej między innymi w zakresie wysypisk i unieszkodliwiania odpadów komunalnych.

Spółka, w oparciu o ustawę z dnia 9 stycznia 2009 r. o koncesji na roboty budowlane lub usługi (Dz. U. z 2009 r. Nr 19, poz. 101 z późn. zm.), będzie realizowała inwestycję pod nazwą "zakład mechaniczno-biologiczny przetwarzania odpadów komunalnych w (...)". Inwestycja zostanie zrealizowana na działce należącej do Spółki. Dla realizacji inwestycji Spółka (koncesjodawca), zgodnie z prawem zamówień publicznych, dokona wyboru podmiotu (koncesjonariusza), który wybuduje przedmiot inwestycji. Po zrealizowaniu inwestycji stanie się ona własnością koncesjodawcy, zaś koncesjonariusz wystawi fakturę sprzedażową koncesjodawcy z tytułu wykonania usługi polegającej na wybudowaniu "zakładu mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów komunalnych w (...)" na kwotę określoną w umowie. Właścicielem zrealizowanej inwestycji jest koncesjodawca (Spółką), stanowić ona będzie składnik majątkowy koncesjodawcy i jemu będzie przysługiwać prawo do dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Następnym krokiem będzie udostępnienie przez koncesjodawcę "zakładu mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów komunalnych w (...)" koncesjonariuszowi na okres 15 lat. Z tego tytułu koncesjodawca wystawi koncesjonariuszowi fakturę VAT lub fakturę VAT zaliczkową (zgodnie z wcześniej podpisaną umową) z tytułu udzielenia koncesji za cały okres, tj. 15 lat, umożliwiając tym samym koncesjonariuszowi korzystanie i uzyskiwanie przychodów z tytułu eksploatacji wybudowanej inwestycji.

Nadmienia się, iż szacunkowa wartość sprzedaży z tytułu udzielenia koncesji na okres 15 lat wyniesie ok. 35 mln zł co będzie równoważne wartości wybudowanej inwestycji "zakładu mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów komunalnych w (...)". Po okresie 15 lat wygaśnie umowa na udzielenie przez koncesjodawcę koncesji na korzystanie z przedmiotu koncesji przez koncesjonariusza i jego obowiązkiem będzie przekazanie "zakładu mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów komunalnych w (...)" koncesjodawcy w stanie nie pogorszonym niż wynikającym z używania zgodnie z przeznaczeniem.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy przychód uzyskany z tytułu udzielonej koncesji na cały okres 15 lat powinien zostać opodatkowany podatkiem dochodowym od osób prawnych od części przychodów przypadających w danym okresie rozliczeniowym, czy jednorazowo od całości przychodu wykazanego na fakturze w momencie jej wystawienia (pytanie oznaczone we wniosku nr 1).

Zdaniem Spółki, prawidłowe jest zaliczenie przychodu z tytułu udzielenia koncesji i jego opodatkowanie w częściach przypadających w danym okresie rozliczeniowym (pod warunkiem uwzględnienia tej metody rozliczania w umowie udzielenia koncesji), a nie w momencie wystawienia faktury VAT.

Zgodnie z art. 12 ust. 3c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, za datę przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku jeżeli strony ustalą iż usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych. Powyższy przepis jest wyjątkiem od zaliczenia przychodu zgodnie z art. 12 ust. 3a ww. ustawy. Dodatkowym argumentem za zaliczeniem przychodów w ten sposób jest współmierność zarachowania kosztów uzyskania przychodów, gdyż w przypadku inwestycji wykonanej kosztem uzyskania przychodu są odpisy amortyzacyjne (zgodnie z art. 16i ustawy p.d.o.p.), a nie zgodnie z art. 15 ust. 4 tej ustawy, wydatki poniesione na ten cel zgodnie z datą uzyskania przychodu (jeżeli miałaby to być data wystawienia faktury).

Ponadto z uwagi na znaczną wartość przedmiotu "sprzedaży" - udzielenie koncesji na okres 15 lat (ok. 35 mln zł) jednorazowe opodatkowanie przychodu podatkiem dochodowym od osób prawnych, tj. z chwilą wystawienia faktury VAT, byłoby ogromnym obciążeniem dla koncesjodawcy, niemożliwym do zrealizowania.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 dalej: "u.p.d.o.p."), za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Stosownie do przepisu art. 12 ust. 3a u.p.d.o.p., za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c i 3e, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

* wystawienia faktury albo

* uregulowania należności

Artykuł 12 ust. 3c stanowi, że jeżeli strony ustalą, iż usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych, za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku.

W myśl art. 12 ust. 3e u.p.d.o.p., w przypadku otrzymania przychodu, o którym mowa w ust. 3 do którego nie stosuje się ust. 3a, 3c i 3d, za datę powstania przychodu uznaje się dzień otrzymania zapłaty.

u.

p.d.o.p. nie definiuje pojęcia okresu rozliczeniowego. Wobec powyższego, wykładnia tego terminu wymaga odniesienia się do jego znaczenia funkcjonującego w języku powszechnym. Internetowy słownik języka polskiego (http://sjp.pwn.pl) definiuje "okres" jako czas trwania czegoś, przedział czasowy, wyodrębniony ze względu na określone wydarzenie, czas, w którym ma miejsce jakieś zjawisko cykliczne i po jego upływie powtarza się jego przebieg, natomiast "rozliczenie" to uregulowanie wzajemnych należności, załatwienie z kimś spraw finansowych. Na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych okres rozliczeniowy oznacza zatem stały przedział czasowy, wyodrębniony ze względu na obowiązek uregulowania przez dane podmioty spraw finansowych, np. miesiąc, kwartał, rok itp.

Z opisu zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku wynika, że Spółka udostępni "zakład mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów komunalnych w (...)" koncesjonariuszowi na okres 15 lat. Z tego tytułu koncesjodawca wystawi koncesjonariuszowi fakturę VAT (zgodnie z wcześniej podpisaną umową) z tytułu udzielenia koncesji za cały okres, tj. 15 lat, umożliwiając tym samym koncesjonariuszowi korzystanie i uzyskiwanie przychodów z tytułu eksploatacji wybudowanej inwestycji. Z opisu zdarzenia przyszłego wynika także, że "zakład" cały czas będzie składnikiem majątku Spółki i to właśnie Spółce będzie przysługiwało prawo dokonywania odpisów amortyzacyjnych.

Odnosząc przedstawiony opis zdarzenia przyszłego do powołanych wcześniej przepisów prawa podatkowego należy stwierdzić, że jeżeli w istocie z zawartej przez Spółkę umowy lub z wystawianych faktur będą wynikać okresy rozliczeniowe (nie dłuższe niż jeden rok), Spółka będzie uprawniona do rozpoznawania przychodu na zasadzie powołanego wcześniej art. 12 ust. 3c u.p.d.o.p., tj. datą powstania przychodu będzie ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie (bądź na wystawionej fakturze), bez względu na dzień dokonania zapłaty przez kontrahenta (czy też wystawienia faktury).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Spółki jest zatem prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmienia się, że w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 2 wydano odrębną interpretację.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu, ul. Kośnego 70, 45-372 Opole po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl