IBPBI/2/423-1046/13/CzP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 13 listopada 2013 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-1046/13/CzP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 3 lipca 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z 5 sierpnia 2013 r. (data wpływu do tut. BKIP 7 sierpnia 2013 r.), uzupełnionym 23 października 2013 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych transakcji wymiany udziałów (akcji) dla Wnioskodawcy i Spółki celowej (pytanie oznaczone we wniosku nr 1) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 sierpnia 2013 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych transakcji wymiany udziałów (akcji) dla Wnioskodawcy i Spółki celowej. Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z 16 października 2013 r. Znak: IBPBI/2/423-1046/13/CzP, IBPBII/1/436-219/13/AA, wezwano do jego uzupełnienia. Uzupełnienia dokonano 23 października 2013 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest osobą prawną, polskim rezydentem podatkowym i zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o CIT podlega w Polsce obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów. Wnioskodawca posiada akcje spółek zależnych i zamierza dokonać restrukturyzacji kontrolowanej grupy kapitałowej. W ramach rozpatrywanego scenariusza Wnioskodawca przygotowuje się do wniesienia aportu w postaci akcji spółki zależnej, stanowiących więcej niż 50% w kapitale zakładowym - co daje bezwzględną większość praw głosu. Akcje spółki zależnej, dające bezwzględną większość praw głosów, zostałyby wniesione do nowo utworzonej spółki kapitałowej (Spółka celowa) w zamian za uzyskanie przez Wnioskodawcę udziałów w jej podwyższonym kapitale zakładowym (wymiana udziałów). Nominalna wartość udziałów objętych przez Wnioskodawcę w Spółce celowej, w ramach transakcji wymiany udziałów, odpowiadać będzie rynkowej wartości wnoszonych akcji Spółki zależnej. Przy tym Spółka celowa, w ramach wymiany udziałów, uzyska bezwzględną większość praw głosów w Spółce zależnej. Nie są przewidywane jakiekolwiek dodatkowe wpłaty w gotówce przez Spółkę celową na rzecz Wnioskodawcy z tytułu nabycia udziałów Spółki zależnej. Aport w postaci akcji będzie wnoszony do Spółki celowej, która zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o CIT, podlegać będzie w Polsce obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów. Spółka zależna, której akcje będą wnoszone aportem do spółki celowej zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o CIT podlega w Polsce obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów.

W uzupełnieniu wniosku, ujętym w piśmie z 21 października 2013 r. (wpływ do tut. BKIP 23 października 2013 r.), Wnioskodawca wskazał, że w przedstawionym zdarzeniu przyszłym występuje również jako założyciel Spółki celowej (jedyny udziałowiec Spółki celowej).

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym transakcja wymiany udziałów, polegająca na wniesieniu przez Wnioskodawcę do Spółki celowej akcji Spółki zależnej, dających bezwzględną większość praw głosów w tej spółce, w zamian za objęcie udziałów Spółki celowej, nie będzie powodować powstania przychodu po stronie Wnioskodawcy/Spółki celowej - tj. pozostanie neutralna podatkowo na dzień jej dokonania... (pytanie oznaczone we wniosku nr 1)

Zdaniem Wnioskodawcy, transakcja wymiany akcji na udziały jest dla Niego/Spółki celowej neutralna podatkowo. Kwestie powstania (lub nie) przychodów w ramach transakcji wymiany udziałów uregulowane zostały w art. 12 ust. 4d ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm., dalej "u.p.d.o.p.").

Zgodnie z ww. przepisem, jeżeli spółka nabywa od udziałowców (akcjonariuszy) innej spółki udziały (akcje) tej innej spółki oraz w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje udziałowcom (akcjonariuszom) tej innej spółki własne udziały (akcje) albo w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje udziałowcom (akcjonariuszom) tej innej spółki własne udziały (akcje) wraz z zapłatą w gotówce w wysokości nie wyższej niż 10% wartości nominalnej własnych udziałów (akcji), a w przypadku braku wartości nominalnej - wartości rynkowej tych udziałów (akcji), oraz jeżeli w wyniku nabycia:

1.

spółka nabywająca uzyska bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, albo

2.

spółka nabywająca, posiadająca bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, zwiększa ilość udziałów (akcji) w tej spółce

- do przychodów nie zalicza się wartości udziałów (akcji) przekazanych udziałowcom (akcjonariuszom) tej innej spółki oraz wartości udziałów (akcji) nabytych przez spółkę, pod warunkiem, że podmioty biorące udział w tej transakcji podlegają w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągnięcia (wymiana udziałów).

Niniejszym przepisem wprowadzono zasadę, zgodnie z którą czynność wymiany udziałów - przy spełnieniu wskazanych w nim warunków - nie wiąże się z powstaniem przychodu podlegającego opodatkowaniu. Dodatkowo wskazać należy, iż transakcja wymiany udziałów jest jedną z operacji, do których odnosi się Dyrektywa Rady 2009/133/WE z dnia 19 października 2009 r. w sprawie wspólnego systemu opodatkowania mającego zastosowanie w przypadku łączenia, podziałów, podziałów przez wydzielenie, wnoszenia aktywów i wymiany udziałów dotyczących spółek różnych państw członkowskich oraz przeniesienia statutowej siedziby SE lub SCE z jednego państwa członkowskiego do innego państwa członkowskiego.

Zgodnie z art. 2 lit. e Dyrektywy 2009/133/WE, "wymiana udziałów" oznacza czynność, w wyniku której spółka nabywa udziały w kapitale innej spółki, uzyskując w ten sposób większość praw głosu w tej spółce lub posiadając taką większość praw głosu, nabywa dalsze udziały, w zamian za wyemitowanie na rzecz akcjonariuszy tej ostatniej spółki w zamian za ich papiery wartościowe, papierów wartościowych swojej spółki, jak również, jeżeli ma to zastosowanie, wypłatę gotówkową nieprzekraczającą 10% wartości nominalnej lub, w przypadku braku wartości nominalnej, księgowej wartości nominalnej tych papierów wartościowych.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca w ramach rozpatrywanego scenariusza rozważa wniesienie aportu w postaci ponad 50% akcji Spółki zależnej, dających bezwzględną większość praw głosu tej spółki, do Spółki celowej i objęcie (za wartość rynkową wniesionych akcji) udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym Spółki celowej - tym samym spółki zamierzają dokonać wymiany udziałów. Nominalna wartość udziałów objętych przez Wnioskodawcę w Spółce celowej, w ramach transakcji wymiany udziałów, odpowiadać będzie rynkowej wartości akcji Spółki zależnej wniesionych przez Wnioskodawcę. Przy tym Spółka celowa w ramach wymiany udziałów uzyska bezwzględną większość praw głosów w Spółce zależnej. Nie są przewidywane jakiekolwiek dodatkowe wpłaty w gotówce przez Spółkę celową na rzecz Wnioskodawcy.

Zdaniem Wnioskodawcy, w planowanej transakcji wniesienia do Spółki celowej akcji Spółki zależnej, które dają ponad 50% udział praw głosów w zgromadzeniu wspólników, zostaną spełnione wszystkie wskazane w art. 12 ust. 4d u.p.d.o.p. warunki, od których uzależnione jest odroczenie opodatkowania, bowiem:

* Spółka celowa nabędzie od Wnioskodawcy, będącego akcjonariuszem Spółki zależnej, akcje tej innej spółki oraz w zamian za te akcje przekaże Wnioskodawcy własne udziały,

* w wyniku aportu dokonanego w powyżej opisany sposób Spółka celowa uzyska bezwzględną większość praw głosu w spółce, której akcje są nabywane, gdyż nabędzie akcje Spółki zależnej, które łącznie będą dawały spółce celowej ponad 50% udział w liczbie głosów na zgromadzeniu wspólników,

* wszystkie podmioty biorące udział w planowanej transakcji, tj. Wnioskodawca, Spółka celowa oraz Spółka zależna, będą podlegały w państwie członkowskim Unii Europejskiej opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągnięcia, gdyż Wnioskodawca, Spółka zależna i Spółka celowa będą rezydentami podatkowymi w Rzeczpospolitej Polskiej, czyli podatnikami, o których mowa w art. 3 ust. 1 u.p.d.o.p.

Wobec powyższego, w przedstawionym zdarzeniu przyszłym Spółka celowa nabędzie (w drodze aportu) od Wnioskodawcy akcje Spółki zależnej i uzyska bezwzględną większość praw głosu w tej Spółce, a w zamian za akcje tej Spółki wyda Wnioskodawcy swoje udziały, przy czym wszystkie Spółki podlegają opodatkowaniu w Polsce od całości swoich dochodów. Zatem w niniejszej sprawie będziemy mieli do czynienia z czynnością wymiany udziałów, a więc zgodnie z art. 12 ust. 4d u.p.d.o.p. w momencie dokonania tej transakcji Wnioskodawca/Spółka celowa nie będą zobowiązani do rozpoznania przychodu podatkowego. W świetle powyższych przepisów stwierdzić należy, iż do przedstawionej w opisie zdarzenia przyszłego transakcji będzie miał zastosowanie przepis art. 12 ust. 4d u.p.d.o.p., a zatem stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.

Powyższe stanowisko potwierdzają następujące interpretacje indywidualne:

* znak IPTPB3/423-36/13-5/KJ z 29 kwietnia 2013 r.,

* znak IPPB3/423-710/12-2/PK1 z 7 grudnia 2012 r.,

* znak IPTPB3/423-31/13-2/IR z 17 kwietnia 2013 r.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmienia się, że w zakresie dotyczącym podatku od czynności cywilnoprawnych wydano odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 14 marca 2012 r., poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl