IBPBI/2/423-1029/13/SD

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 4 listopada 2013 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-1029/13/SD

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 2 sierpnia 2013 r. (data wpływu do tut. BKIP 2 sierpnia 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy w związku z otrzymaniem wkładu niepieniężnego (aportu) znaku towarowego Spółka będzie zobowiązana do rozpoznania przychodu podatkowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 sierpnia 2013 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy w związku z otrzymaniem wkładu niepieniężnego (aportu) znaku towarowego Spółka będzie zobowiązana do rozpoznania przychodu podatkowego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest osobą fizyczną mającą miejsce zamieszkania w Polsce oraz podlegającą w Polsce obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy). Prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą i jest czynnym podatnikiem VAT. W ramach prowadzonej działalności, zajmuje się m.in. udostępnianiem za wynagrodzeniem domen internetowych.

W przyszłości zamierza utworzyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: "Spółka"), w której będzie udziałowcem. Spółka w drodze wkładu niepieniężnego dokonanego na jej rzecz przez spółkę komandytowo-akcyjną (dalej: "SKA"), otrzyma prawo ochronne do wspólnotowego znaku towarowego zarejestrowane w Urzędzie... (O.) w A. (dalej: "znak towarowy") w zamian za co wyda SKA swoje udziały oraz zapłatę w gotówce.

W przypadku, gdy wartość wyceny (wartość rynkowa) znaku towarowego będzie określała również wartość brutto znaku towarowego (wartość wraz z transakcyjnym podatkiem VAT - dalej "wartość brutto" lub "wartość rynkowa brutto") planowane jest, iż w zamian za wkład niepieniężny SKA otrzyma udziały w Spółce w wartości nominalnej równej wartości rynkowej netto znaku towarowego (wartość brutto pomniejszona o należny podatek VAT) oraz kwotę pieniężną odpowiadającą należnemu podatkowi VAT (dalej również "kwota rozliczenia pieniężnego"). Przykładowo, jeżeli wartość rynkowa brutto znaku towarowego wyniesie 123 jednostki pieniężne zgodnie z planowanym rozliczeniem Spółka wyda w zamian za wkład udziały o wartości nominalnej 100 jednostek pieniężnych oraz kwotę pieniężną wynoszącą 23 jednostki pieniężne. Planowane jest, iż po otrzymaniu wkładu niepieniężnego Spółka będzie pobierać opłaty z tytułu udostępniania tego znaku towarowego (na podstawie odrębnych umów) na rzecz innych podmiotów.

Wnioskodawca wskazuje, iż występuje z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej jako osoba planująca utworzenie wskazanej powyżej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (w której będzie udziałowcem) - zgodnie z art. 14n § 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej, do której to Spółki będzie wnoszony wkład niepieniężny (aport) w postaci znaku towarowego.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Spółka będzie zobowiązana do rozpoznania przychodu podatkowego w związku z otrzymaniem wkładu niepieniężnego (aportu) znaku towarowego.

Zdaniem Wnioskodawcy, Spółka nie będzie zobowiązana do rozpoznania jakiegokolwiek przychodu podatkowego w związku z otrzymaniem wkładu niepieniężnego (aportu) znaku towarowego.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm., dalej: "ustawa o CIT"), przychodami są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne w tym również różnice kursowe.

Z kolei zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT, przychodami są w szczególności wartości otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy lub praw, a także wartości innych nieodpłatnych i częściowo odpłatnych świadczeń.

Jednocześnie na podstawie art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy o CIT, do przychodów nie zalicza się przychodów otrzymanych na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego, funduszu udziałowego lub funduszu założycielskiego, albo funduszu statutowego w banku państwowym, albo funduszu organizacyjnego u ubezpieczyciela. Z powyższego przepisu wynika, iż w przypadku podwyższenia kapitału zakładowego związanego z dokonanym aportem, wartość otrzymanego aportu w części przekazanej na ten kapitał nie stanowi dla podatnika przychodu.

Zgodnie z art. 257 § 2 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1030, dalej: "k.s.h."), podwyższenie kapitału zakładowego następuje przez podwyższenie wartości nominalnej udziałów istniejących lub ustanowienie nowych. Dodatkowo, zgodnie z art. 154 § 3 k.s.h. udziały nie mogą być obejmowane poniżej ich wartości nominalnej. Jeżeli udział jest obejmowany po cenie wyższej od wartości nominalnej, nadwyżkę przelewa się na kapitał zapasowy. Zgodnie z uwagami wskazanymi w zdarzeniu przyszłym, w zamian za wkład niepieniężny Spółka ustanowi nowe udziały o wartości nominalnej równej wartości "netto" znaku towarowego. O wartość tą zostanie podwyższony kapitał zakładowy Spółki, a więc wartość ta nie będzie stanowiła przychodu podatkowego - zgodnie z przywołanym art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy o CIT.

Jeżeli chodzi różnicę pomiędzy wartością rynkową brutto znaku towarowego, a jego wartością netto - czyli kwotę podatku VAT obciążającego aport, to kwota ta zostanie rozliczona pomiędzy Spółką a SKA poprzez zobowiązanie się Spółki do jej zapłaty na rzecz SKA (kwota rozliczenia pieniężnego). Ta część wartości aportu (znaku towarowego) nie będzie korzystała z wyłączenia zawartego w przepisie art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy o CIT, ponieważ o wartość tą nie zostanie podniesiony kapitał zakładowy Spółki. Jednak należy wskazać, iż ta część wartości brutto znaku towarowego (odpowiadająca kwocie VAT obciążającego aport) zostanie otrzymana przez Spółkę w zamian za zapłatę dokonaną na rzecz SKA. Stąd wartość ta nie będzie mogła stanowić przychodu Spółki. W szczególności w tej części wartość otrzymanego znaku towarowego nie będzie uznana za przychód z nieodpłatnych świadczeń, o którym mowa 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT. W związku z otrzymaniem w drodze aportu znaku towarowego Spółka bowiem "opłaci" całą jego wartość - w części poprzez wydanie udziałów własnych i w części poprzez zapłatę pieniężną.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z dnia 14 marca 2012 r., poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl