IBPBI/2/423-1018/12/CzP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 13 listopada 2012 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-1018/12/CzP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 3 lipca 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 31 lipca 2012 r. (data wpływu do tut. BKIP 13 sierpnia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia czy posiadane przez Spółkę dokumenty są podstawą do odliczenia podatku dochodowego w Polsce (pytanie oznaczone we wniosku Nr 5) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 sierpnia 2012 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia czy posiadane przez Spółkę dokumenty są podstawą do odliczenia podatku dochodowego w Polsce.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka jest polskim rezydentem podatkowym, podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Spółka posiada 100% udziałów w Spółce Y, mającej siedzibę i działającej na terytorium Ukrainy (Spółka Y podlega opodatkowaniu od całości swoich dochodów na terytorium Ukrainy). Spółka, w związku z posiadaniem udziałów w kapitale Spółki Y, uzyskuje przychody z tytułu dywidendy. Pomiędzy Polską a Ukrainą została zawarta umowa w sprawie unikania podwójnego opodatkowania. Zgodnie z uchwałą podjętą przez walne zgromadzenie Spółki Y z dnia 8 czerwca 2012 r., Spółce została wypłacona dywidenda w wysokości 20.181.393,80 UAH.

Zgodnie z kolejnymi postanowieniami uchwały:

* wypłata dywidendy nastąpi w USD,

* Spółka Y potrąci podatek u źródła w wysokości 5% zgodnie z obowiązującą umową o unikaniu podwójnego opodatkowania,

* prowizje banku za kupno i wypłatę pieniędzy nierezydentowi (dalej: "koszty bankowe") pokrywa Spółka Y.

Spółka Y dokonała wypłaty dywidendy w dwóch transzach - 25 i 27 czerwca 2012 r. Jednocześnie, pomimo postanowień uchwały, Spółka Y potrąciła z kwoty wypłacanej dywidendy koszty bankowe. W konsekwencji na rachunek bankowy Spółki wpłynęła wartość dywidendy pomniejszona o podatek u źródła w wysokości 5% oraz o wartość kosztów bankowych. Ponadto równowartość przewidzianej uchwałą kwoty dywidendy wypłacona w USD została pomniejszona o kwotę 262,93 UAH, która nie zostanie dopłacona ze względu na fakt, że koszty bankowe dotyczące przelewu byłyby wyższe niż ta kwota. Podatek u źródła został pobrany przez Spółkę Y od całej kwoty dywidendy w UAH, czyli również od kwoty, która nie została Spółce wypłacona.

Spółka zamierza dokonać odliczenia podatku od dywidendy zapłaconego na Ukrainie oraz podatku od dochodów, z których zysk został wypłacony, zapłaconego przez Spółkę Y, stosownie do art. 20 ust. 1 i 2 ustawy o p.d.o.p.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Spółka zamierza skorzystać z prawa do pomniejszenia podatku dochodowego od osób prawnych o potrącony podatek u źródła oraz podatek dochodowy zapłacony przez Spółkę Y. Jakie dokumenty w tym celu powinny znaleźć się w posiadaniu Spółki... (pytanie oznaczone we wniosku Nr 5)

Zdaniem Spółki, w świetle przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm., dalej "u.p.d.o.p."), w zeznaniu rocznym podatnik ma prawo do odliczenia podatku zapłaconego w obcym państwie, jeżeli spełni łącznie następujące warunki, określone w art. 20 ust. 1 powołanej ustawy:

* podmiot podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce,

* podatnik ten osiąga dochody (przychody) zarówno na terytorium Polski, jak i zagranicą,

* dochody (przychody) osiągane na terytorium państw obcych podlegają opodatkowaniu w tych państwach,

* dochody te nie są wolne od podatku na mocy postanowień umowy międzynarodowej, której stroną jest Polska (tekst jedn.: nie ma zastosowania art. 17 ust. 1 pkt 3 ustawy o p.d.o.p.),

* podatek od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium państw obcych został faktycznie zapłacony w tych państwach.

Zdaniem Spółki, powyższe przesłanki materialne dokonania przedmiotowego odliczenia zostały spełnione. Należy podkreślić, iż w myśl art. 20 ust. 1 i 2 ustawy o p.d.o.p., odliczeniu podlega podatek zapłacony za granicą. Obowiązkiem podatnika jest zatem odpowiednie udokumentowanie polskiemu organowi podatkowemu faktu zapłacenia podatku za granicą. Zgodnie z art. 180 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa, jako dowód należy dopuścić wszystko, co może się przyczynić do wyjaśnienia sprawy i jednocześnie nie jest sprzeczne z prawem. W szczególności mogą to być księgi podatkowe, deklaracje złożone przez stronę, zeznania świadków, opinie biegłych oraz inne materiały i informacje (art. 181 Ordynacji podatkowej).

W celu udokumentowania prawa do skorzystania z odliczenia Spółka będzie dysponowała następującymi dokumentami:

a.

w odniesieniu do podatku u źródła:

* uchwała walnego zgromadzenia Spółki Y w sprawie wysokości dywidendy oraz warunków jej wypłaty,

* wyciągi bankowe potwierdzające otrzymanie zapłaty pomniejszonej o potrącony procent podatku, zgodnie z polsko-ukraińską umową w sprawie unikania podwójnego opodatkowania,

* zaświadczenie wystawione przez właściwy urząd skarbowy wraz ze wskazaniem kwoty podatku, tytułu wpłaty oraz okresu, którego dotyczy,

* potwierdzenie przelewu podatku na rachunek właściwego urzędu skarbowego, wystawione przez bank realizujący płatność,

* uwierzytelniona notarialnie kopia deklaracji podatkowej.

b.

w odniesieniu do podatku od zysku:

* uchwała walnego zgromadzenia Spółki Y w sprawie wysokości dywidendy oraz warunków jej wypłaty,

* pismo z właściwego urzędu skarbowego zawierające kwoty i daty dokonania płatności z tytułu podatku dochodowego (brak w nim informacji, jakiego okresu dotyczy wpłata),

* potwierdzenia przelewów podatku na rachunek właściwego urzędu skarbowego, wystawione przez bank realizujący płatności;

* uwierzytelniona notarialnie kopia deklaracji podatkowej.

Spółka stoi na stanowisku, że wyżej wymienione dokumenty będące w jej posiadaniu, stanowią nie budzące wątpliwości potwierdzenie faktu zapłaty podatku za granicą oraz jego wysokości, a zatem są wystarczające w celu udokumentowania prawa do skorzystania z odliczenia, przewidzianego w art. 20 ust. 1 i 2.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Nadmienia się, że w zakresie pytań oznaczonych we wniosku numerami 1, 2, 3, 4, 6, 7, 8, wydano odrębne rozstrzygnięcia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, ul. Kraszewskiego 4a, 35-016 Rzeszów po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z dnia 14 marca 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl