IBPBI/2/423-1008/11/PC - Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów spółki kapitałowej odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej składników niematerialnych i prawnych, wniesionych aportem do spółki w postaci przedsiębiorstwa.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 28 listopada 2011 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-1008/11/PC Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów spółki kapitałowej odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej składników niematerialnych i prawnych, wniesionych aportem do spółki w postaci przedsiębiorstwa.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 8 sierpnia 2011 r. (data wpływu do tut. BKIP 12 sierpnia 2011 r.), uzupełnionym w dniu 24 listopada 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od wartości niematerialnych i prawnych wniesionych do Spółki - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 sierpnia 2011 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od wartości niematerialnych i prawnych wniesionych do Spółki. Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też, pismem z dnia 9 listopada 2011 r. Znak: IBPBI/2/423-1008/11/PC, wezwano do jego uzupełnienia. Uzupełnienia dokonano w dniu 24 listopada 2011 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka zajmuje się produkcją wyrobów kosmetycznych i toaletowych, a także ich sprzedażą hurtową i detaliczną. W kwietniu 2011 r. do Spółki, w zamian za udziały, wniesiony został przez jednego ze wspólników wkład pieniężny, a także niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa - działalności gospodarczej prowadzonej przez wspólnika. Na przedsiębiorstwo będące przedmiotem aportu składają się składniki materialne (środki trwałe oraz zapasy) i niematerialne (wartości niematerialne i prawne).

Na wartości niematerialne i prawne składają się:

a.

opracowane technologie wytwarzania preparatów bezwodnych z afrykańskiego masła (...), w tym 5 autorskich receptur kosmetyków. Receptury te zgodnie z oświadczeniem Wspólnika stanowią bazę w zakresie technologii i składu dla preparatów - kosmetyków, które mają być kluczowym elementem projektu realizowanego w ramach nowozakładanej spółki,

b.

zgromadzona w trakcie prowadzonej działalności wiedza z zakresu opracowywania preparatów kosmetycznych z wykorzystaniem masła (...),

c.

pomysł - koncepcja projektu pt. "Linia profesjonalnych kosmetyków naturalnych typu skin care ageing" - kosmetyków naturalnych na bazie afrykańskiego masła (...), stanowiąca przedmiot rozwoju i realizacji projektu w ramach nowotworzonej spółki.

Całość wniesionego wkładu niepieniężnego przez jednego ze wspólników do Spółki, była wykorzystywana w jednoosobowej działalności gospodarczej wspólnika, przyczyniając się tym samym do generowania przychodów. Nie została ona jednak wyceniona i tym samym nie były dokonywane od niej odpisy amortyzacyjne (umorzeniowe). Przed wniesieniem ww. wkładu niepieniężnego do Spółki, została dokonana wycena wartości rynkowej wnoszonego wkładu. Wartość wkładów objętych przez wspólnika w Spółce nie jest wyższa niż wartość rynkowa wnoszonego wkładu niepieniężnego i jednocześnie stanowi wartość początkową wniesionych wartości niematerialnych i prawnych, od których Spółka dokonuje odpisów amortyzacyjnych (umorzeniowych). Wniesiony aport wykorzystywany jest w prowadzonej przez Spółkę działalności i niewątpliwie przyczyniać się będzie do uzyskiwanych przez nią przychodów z podstawowej działalności gospodarczej.

W odpowiedzi na wezwanie z dnia 9 listopada 2011 r. znak IBPBI/2/423-1008/11/PC, ujętej w piśmie z dnia 21 listopada 2011 r., Spółka dodatkowo wskazała, iż składniki aportu wniesione do spółki przez jednego ze wspólników to autorskie lub pokrewne prawa majątkowe, wymienione w przepisie art. 16b ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy dla celów ustalenia dochodu z działalności gospodarczej Spółki, dokonywane przez Spółkę odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej wniesionego wkładu niepieniężnego w formie wartości niematerialnych i prawnych, stanowić będą koszty uzyskania przychodu.

Zdaniem Wnioskodawcy, dokonywane przez Spółkę odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej wniesionego aportu w formie wartości niematerialnych i prawnych, na które składają się: opracowane przez Wspólnika technologie wytwarzania preparatów bezwodnych z afrykańskiego masła (...), w tym 5 autorskich receptur kosmetyków, zgromadzona w trakcie prowadzonej działalności wiedza z zakresu opracowywania preparatów kosmetycznych z wykorzystaniem masła (...) oraz pomysł - koncepcja projektu pt. "Linia profesjonalnych kosmetyków naturalnych typu skin care ageing" - kosmetyków naturalnych na bazie afrykańskiego masła karite, stanowiąca przedmiot rozwoju i realizacji projektu w ramach nowotworzonej spółki, stanowią koszty uzyskania przychodu. Wynika to z art. 16b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym "amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, nabyte nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania:

1.

spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego,

2.

spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego,

3.

prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

4.

autorskie lub pokrewne prawa majątkowe,

5.

licencje,

6.

prawa określone w ustawie z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117 z późn. zm.),

7.

wartość stanowiącą równowartość uzyskanych informacji związanych z wiedzą w dziedzinie przemysłowej, handlowej, naukowej lub organizacyjnej (know-how)

- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane wartościami niematerialnymi i prawnymi."

Powyższy przepis ma zastosowanie do sytuacji, której dotyczy pytanie, gdyż Spółka nabyła wymienioną wartość niematerialną i prawną w momencie wniesienia jej do Spółki jako wkładu niepieniężnego. Art. 16 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie wyłącza powyższych odpisów z kosztów uzyskania przychodu, gdyż nabycie nie nastąpiło nieodpłatnie, lecz w zamian za udziały w Spółce z o.o. Nie mają także zastosowania inne zapisy ustawy, w szczególności art. 16 ust. 1 pkt 63, 64 ww. ustawy. Podsumowując, dokonywane przez Spółkę odpisy amortyzacyjne (umorzeniowe) od otrzymanych przez Spółkę w postaci aportu wartości niemateriainych i prawnych stanowią koszty uzyskania przychodu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 16b ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm - zwanej dalej "u.p.d.o.p."), amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, nabyte nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania:

1.

spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego,

2.

spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego,

3.

prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

4.

autorskie lub pokrewne prawa majątkowe,

5.

licencje,

6.

prawa określone w ustawie z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117 z późn. zm.),

7.

wartość stanowiącą równowartość uzyskanych informacji związanych z wiedzą w dziedzinie przemysłowej, handlowej, naukowej lub organizacyjnej (know-how)

- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane wartościami niematerialnymi i prawnymi.

Zgodnie z powyższym, podatnik może dokonywać odpisów amortyzacyjnych od wartości niematerialnych i prawnych, gdy spełnione zostaną następujące warunki:

* zostały nabyte przez podatnika,

* nadają się do gospodarczego wykorzystania,

* przewidywany okres ekonomicznej użyteczności wynosi co najmniej rok,

* są przeznaczone do używania na potrzeby podatnika.

Zatem, jeżeli w związku z wniesieniem do Spółki przedsiębiorstwa, w skład którego wchodzą również wartości niematerialne i prawne, zachowana jest forma notarialna, to w takim przypadku dochodzi do skutecznego przeniesienia na spółkę tych praw, czyli ich nabycia. Wobec powyższego, skoro zgodnie z art. 16b ust. 1 u.p.d.o.p., amortyzacji podlegają nabyte, nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu ich przyjęcia do używania wartości niematerialne i prawne, to w konsekwencji, spółka, do której został wniesiony wkład obejmujący ww. wartości, może na podstawie art. 16b ust. 1 u.p.d.o.p., dokonywać ich amortyzacji.

Zgodnie z art. 16h ust. 1 pkt 1 u.p.d.o.p., odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem art. 16k, począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek lub wartość wprowadzono do ewidencji, z zastrzeżeniem art. 16e, do końca tego miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową lub w którym postawiono je w stan likwidacji, zbyto lub stwierdzono ich niedobór; suma odpisów amortyzacyjnych obejmuje również odpisy, których zgodnie z art. 16 ust. 1 nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

Stosownie do art. 16d ust. 2 u.p.d.o.p., składniki majątku, o których mowa w art. 16a-16c, wprowadza się do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych zgodnie z art. 9 ust. 1, najpóźniej w miesiącu przekazania ich do używania. Późniejszy termin wprowadzenia uznaje się za ujawnienie środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej, o których mowa w art. 16h ust. 1 pkt 4.

Ponadto, ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych w art. 16h ust. 3 w związku z art. 16h ust. 3a, przewiduje szczególny sposób dokonywania odpisów amortyzacyjnych dotyczących składników majątku nabytych w drodze wkładu niepieniężnego w formie przedsiębiorstwa. Należy jednak zauważyć, iż w przedstawionym stanie faktycznym wartości niematerialne i prawne nie zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podmiotu wnoszącego aport, dlatego też ww. artykuły nie będą miały zastosowania.

W świetle powyższych przepisów należy uznać, iż Spółka będzie uprawniona do amortyzacji wniesionych do niej wartości niematerialnych i prawnych od miesiąca następującego po miesiącu, w którym wprowadzi ww. prawa do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Stanowisko Wnioskodawcy jest zatem prawidłowe.

Jednocześnie wskazać należy, iż tut. Organ przyjął, jak wynika z opisu stanu faktycznego zawartego we wniosku, że składniki aportu wniesione do spółki przez jednego ze wspólników stanowią prawa autorskie lub pokrewne prawa majątkowe; powyższa kwestia nie była zatem przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl