IBPBI/2/415-4/14/JD

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 23 kwietnia 2014 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/415-4/14/JD

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 3 lipca 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 27 stycznia 2014 r. (wpływ do tut. Biura 29 stycznia 2014 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych oraz zryczałtowanego podatku od przychodów ewidencjonowanych w zakresie skutków podatkowych otrzymania w formie darowizny składników majątku, tworzących zorganizowane przedsiębiorstwo - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 stycznia 2014 r. do tut. Biura wpłynął wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych oraz zryczałtowanego podatku od przychodów ewidencjonowanych w zakresie skutków podatkowych otrzymania w formie darowizny składników majątku, tworzących zorganizowane przedsiębiorstwo.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Żona (dalej także "Darczyńca") zamierza przekazać Wnioskodawcy w formie darowizny zorganizowane przedsiębiorstwo (które tworzą składniki majątku takie jak środek trwały, wyposażenie, towary). Na tą okoliczność zostanie sporządzony akt notarialny. Po przekazaniu wyżej opisanego przedsiębiorstwa darczyńca zamierza dokonać likwidacji tej działalności, którą prowadzi na swoje imię i nazwisko jako jednoosobową działalność gospodarczą i opłaca podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, jest także czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Pomiędzy Wnioskodawcą, a żoną istnieje rozdzielność majątkowa.

Po otrzymaniu przedsiębiorstwa Wnioskodawca rozpocznie prowadzenie działalności gospodarczej na swoje imię i nazwisko, opodatkowanej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych oraz podatkiem od towarów i usług, kontynuując działalność gospodarczą w niezmienionym zakresie. Zostaną podpisane umowy z kontrahentami oraz pracownikiem zatrudnionym obecnie przez Darczyńcę, tak aby działalność była kontynuowana bez przerywania ciągłości.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy po stronie Wnioskodawcy powstanie obowiązek podatkowy w zryczałtowanym podatku od przychodów ewidencjonowanych lub w podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu otrzymania w formie darowizny składników majątku (środka trwałego, wyposażenia, towarów), tworzących razem zorganizowane przedsiębiorstwo.

Zdaniem Wnioskodawcy, po jego stronie jako obdarowanego nie powstanie przychód, zatem darowizna nie spowoduje powstania obowiązku podatkowego ani w zryczałtowanym podatku od przychodów ewidencjonowanych, ani w podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu otrzymania składników majątkowych tworzących przedsiębiorstwo.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym. Natomiast w art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawodawca zawarł przepis wedle którego przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn.

Tym samym przekazanie Wnioskodawcy przedsiębiorstwa, jako czynność podlegająca przepisom ustawy o podatku od spadków i darowizn, nie podlega normom zawartym w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, do której odsyła art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, a co za tym idzie nie podlega normom zawartym w samej ustawie o zryczałtowanym podatku z uwagi na wyłączenie o którym mowa we wspomnianym art. 2 ust. 1 pkt 3. Nadmienić również należy, że z literalnego brzmienia art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, wynika, że opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej. Natomiast Wnioskodawca jako obdarowany, a jednocześnie podmiot nieprowadzący działalności gospodarczej nie może otrzymać przychodu z "pozarolniczej działalności gospodarczej", której w dacie podpisania aktu notarialnego nie będzie prowadził. Ponadto art. 6 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, definiujący przedmiot opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, określa precyzyjnie przychody otrzymane z tytułu najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze mianowicie otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

Zatem art. 6 ust. 1a wyżej powołanej ustawy nie ma zastosowania do umowy darowizny, gdyż umowa darowizny nie ma podobnego charakteru do wyżej wymienionych umów.

Reasumując, zgodnie z dyspozycją art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym. Natomiast w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawodawca zawarł przepis, wedle którego przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn. Tym samym otrzymanie w drodze darowizny przedsiębiorstwa, jako czynność podlegająca przepisom ustawy o podatku od spadków i darowizn, nie podlega normom zawartym w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Z kolei art. 6 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, określający przedmiot opodatkowania, ma zastosowanie do przychodów osiąganych z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Tym samym nie ma zastosowania do umowy darowizny jako, że nie ma ona podobnego charakteru do tego rodzaju umów.

Ponadto Wnioskodawca jako obdarowany, a jednocześnie podmiot nieprowadzący działalności gospodarczej nie może otrzymać przychodu z "pozarolniczej działalności gospodarczej", której w dacie podpisania aktu notarialnego nie będzie prowadził, co wynika z literalnego brzmienia art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zatem otrzymanie przez Wnioskodawcę składników majątku (środka trwałego, wyposażenia, towarów) w formie darowizny nie spowoduje powstania obowiązku podatkowego ani w podatku dochodowym od osób fizycznych, ani w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. W związku z powyższym czynność otrzymania przeze mnie przedsiębiorstwa, nie wywoła u mnie obowiązku zapłaty podatku dochodowego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), przepisów tej ustawy nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn.

W myśl art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jedn.: Dz. U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768 z późn. zm.), podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, m.in. tytułem darowizny. Z powyższych przepisów wynika zatem, że każda darowizna, bez względu na przedmiot darowizny, a zatem również darowizna składników materialnych stanowiących przedsiębiorstwo, dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej podlega przepisom ustawy o podatku od spadków i darowizn, co wyklucza jej opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Jednocześnie, ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera pojęcia "darowizna", dlatego należy w tym zakresie odwołać się do odpowiednich przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 121).

Zgodnie z art. 888 § 1 ww. ustawy, przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Natomiast z treści art. 890 § 1 wynika, że oświadczenie darczyńcy powinno być złożone w formie aktu notarialnego, przy czym umowa darowizny zawarta bez zachowania tej formy staje się ważna, jeżeli przyrzeczone świadczenie zostało spełnione.

Z kolei w myśl art. 889 Kodeksu cywilnego nie stanowią darowizny następujące bezpłatne przysporzenia:

* gdy zobowiązanie do bezpłatnego świadczenia wynika z umowy uregulowanej innymi przepisami kodeksu;

* gdy kto zrzeka się prawa, którego jeszcze nie nabył albo które nabył w taki sposób, że w razie zrzeczenia się prawo jest uważane za nie nabyte.

Zatem daną czynność można uznać za darowiznę, jeżeli posiada cechy tegoż zobowiązania, tzn. gdy zostanie złożone oświadczenie darczyńcy o przekazaniu darowizny oraz oświadczenie obdarowanego o jej przyjęciu, a ponadto czynność ta musi polegać na nieodpłatnym świadczeniu darczyńcy (kosztem jego majątku) na rzecz obdarowanego, pod warunkiem, że czynność ta nie została wymieniona w treści cytowanego art. 889 tej ustawy.

Brzmienie powołanego wcześniej art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych upoważnia do stwierdzenia, że darowizna przedsiębiorstwa na rzecz Wnioskodawcy nie będzie rodziła żadnych konsekwencji w podatku dochodowym od osób fizycznych. Również na gruncie ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.), przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe nie będzie rodziło skutków podatkowych. Stosownie bowiem do treści art. 1 ww. ustawy, ustawa ta reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych m.in. przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą. Tymczasem, co wynika z opisu zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku, na dzień otrzymania darowizny Wnioskodawca nie będzie prowadził działalności gospodarczej. Postanowienia ww. ustawy nie będą zatem miały do niego zastosowania.

Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, że stanowisko Wnioskodawcy jest prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 14 marca 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl