IBPBI/1/415-982/13/AP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 19 grudnia 2013 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/1/415-982/13/AP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 24 września 2013 r. (data wpływu do tut. Biura 27 września 2013 r.), uzupełnionym 13 grudnia 2013 r., o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie sposobu ustalenia wartości początkowej wskazanego we wniosku prawa ochronnego na znak towarowy oraz możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów, prowadzonej przez Wnioskodawcę w formie spółki cywilnej pozarolniczej działalności gospodarczej, odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od wartości początkowej ww. prawa ochronnego na znak towarowy - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 września 2013 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie sposobu ustalenia wartości początkowej wskazanego we wniosku prawa ochronnego na znak towarowy oraz możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów, prowadzonej przez Wnioskodawcę w formie spółki cywilnej pozarolniczej działalności gospodarczej, odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od wartości początkowej ww. prawa ochronnego na znak towarowy. Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z 3 grudnia 2013 r. Znak: IBPBI/1/415-982/13/AP wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło 13 grudnia 2013 r.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca prowadzi w formie spółki cywilnej pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie piekarnictwa i cukiernictwa. W 2013 r. wspólnicy spółki planują dokonanie zmian osobowych w spółce w ten sposób, że z dniem 30 listopada 2013 r. jeden ze wspólników wystąpi z tej spółki. W ten sposób działalność gospodarczą prowadzić będzie spółka w składzie dwuosobowym, tj. Wnioskodawca i drugi wspólnik. Wnioskodawca wraz z drugim wspólnikiem otrzymają następnie w formie darowizny od byłego wspólnika prawa ochronne do znaku towarowego. Darczyńca jest posiadaczem praw ochronnych do tego znaku towarowego. Prawo to, nie stanowiło do tej pory wartości niematerialnej i prawnej spółki cywilnej. Nie było też wykorzystywane w działalności gospodarczej prowadzonej w formie tej spółki. Darowizna będzie dokonana w formie aktu notarialnego. Strony umowy darowizny określą wartość tejże darowizny (prawa ochronnego do znaku towarowego) na podstawie jego wartości rynkowej na 1.000.000 zł. Wartość rynkowa zostanie przyjęta za wyceną sporządzoną przez Kancelarię Rzecznika Patentowego. Prawo zostanie darowane na potrzeby prowadzonej przez wspólników działalności gospodarczej. Znak towarowy (prawo ochronne) będzie używany w działalności spółki cywilnej począwszy od dnia przyjęcia darowizny, bowiem nadaje się ono do gospodarczego wykorzystania. Przewidywany okres używania będzie dłuższy niż rok. Wnioskodawca wraz z drugim wspólnikiem planują od miesiąca następującego po wprowadzeniu prawa ochronnego do znaku towarowego rozpocząć dokonywanie odpisów amortyzacyjnych, które będą stanowić koszt uzyskania przychodu.

W uzupełnieniu wniosku, ujętym w piśmie z 9 grudnia 2013 r., wskazano, że:

* spółka cywilna będzie korzystać z chronionego prawem znaku towarowego poprzez umieszczanie go na szyldach, ulotkach, samochodach firmowych, produktach, materiałach reklamowych, informacyjnych i innych związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą;

* dochody osiągnięte przez Wnioskodawcę są opodatkowane na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (podatek liniowy);

* wskutek dokonanej darowizny prawo ochronne na znak towarowy zostanie objęte współwłasnością łączną wspólników spółki cywilnej.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy mogę dokonywać odpisów amortyzacyjnych od prawa ochronnego znaku towarowego, jako wartości niematerialnej i prawnej nabytej w drodze darowizny, wycenionego wg wartości rynkowej, przy założeniu, że prawo ochronne będzie wykorzystywane gospodarczo na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej.

Czy odpisy amortyzacyjne będą stanowiły koszt uzyskania przychodu.

Zdaniem Wnioskodawcy, będzie mógł dokonywać odpisów amortyzacyjnych od prawa ochronnego na znak towarowy nabytego w drodze darowizny, które to prawo wykorzystywane będzie dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej. Jednocześnie odpisy te będą stanowić koszt uzyskania przychodu dla Wnioskodawcy. W świetle art. 22b ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm. - dalej: "u.p.d.o.f."), amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, nabyte, nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania prawa określone w ustawie z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej (tekst jedn.: Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117 z późn. zm.) - o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane wartościami niematerialnymi i prawnymi.

Treść art. 1 pkt 1 (winno być art. 1 ust. 1 pkt 1) ustawy - Prawo własności przemysłowej normuje stosunki w zakresie wynalazków, wzorów użytkowych, wzorów przemysłowych, znaków towarowych, oznaczeń geograficznych i topografii układów scalonych, a zgodnie z art. 121 ww. ustawy, na znak towarowy może być udzielone prawo ochronne.

Wartość znaku towarowego będącego przedmiotem darowizny zostanie określona zgodnie przez strony umowy na kwotę 1.000.000 zł. Jest to cena rynkowa przyjęta za wycenę dokonaną przez Kancelarię Rzecznika Patentowego. Przyjęcie wartości po cenie rynkowej pozostaje w zgodzie z treścią art. 22g ust. 1 pkt 3 u.p.d.o.f., który definiuje wartość początkową wartości niematerialnych i prawnych na potrzeby amortyzacji w przypadku nabycia w drodze darowizny.

Z uwagi na powyższe, zdaniem Wnioskodawcy, pozytywna odpowiedź w zakresie pierwszej części pytania jest uzasadniona - Wnioskodawca będzie mógł dokonywać odpisów amortyzacyjnych od prawa ochronnego do znaku towarowego, zaś jego wartością początkową będzie wartość rynkowa. Uzasadniając swoje stanowisko w zakresie stwierdzenia, czy odpisy amortyzacyjne stanowić będą koszty uzyskania przychodu należy odwołać się do treści art. 22 ust. 1 u.p.d.o.f., zgodnie z którym kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Odpisy amortyzacyjne, jako koszt uzyskania przychodu ujęte zostały w art. 22 ust. 8 u.p.d.o.f. który stanowi, że kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych dokonywane wyłącznie zgodnie z art. 22a-22c z uwzględnieniem art. 23 ustawy.

Artykuł 23 ust. 1 pkt 45a u.p.d.o.f. stanowi, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nabytych nieodpłatnie, z wyjątkiem nabytych w drodze spadku lub darowizny, jeżeli:

* nabycie to nie stanowi przychodu z tytułu nieodpłatnego otrzymania rzeczy lub praw lub

* dochód z tego tytułu jest zwolniony od podatku dochodowego, lub

* nabycie to stanowi dochód, od którego na podstawie odrębnych przepisów zaniechano poboru podatku.

Zdaniem Wnioskodawcy, żaden z wyżej wymienionych w art. 23 ust. 1 pkt 45a u.p.d.o.f. przypadków nie zachodzi w stosunku do niego. Wnioskodawca uważa, że otrzymane w formie darowizny prawo ochronne na znak towarowy stanowi prawo określone w ustawie o prawie własności przemysłowej, a zatem prawo to stanowić będzie nabytą przez Wnioskodawcę wartość niematerialną i prawną, która w chwili przyjęcia do używania będzie zdatna do użytku i będzie wykorzystywana dla potrzeb działalności gospodarczej przez okres dłuższy niż rok. Wobec treści przywołanych przepisów odpisy amortyzacyjne od tego prawa ochronnego do znaku towarowego będą stanowić koszt uzyskania przychodu Wnioskodawcy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Zauważyć należy, iż stanowisko Wnioskodawcy uznano za prawidłowe albowiem z treści złożonego wniosku wynika, że znak towarowy objęty jest prawem ochronnym przewidzianym w ustawie z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej (tekst jedn.: Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117 z późn. zm.), jak również, iż znak ten wprowadzony zostanie do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, a w dniu przyjęcia do używania będzie on nadawał się do gospodarczego wykorzystania dla potrzeb prowadzonej przez niego działalności gospodarczej.

Jednocześnie zauważyć należy, że skoro Wnioskodawca prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej, to odpisy dokonywane od wartości początkowej ww. prawa ochronnego na znak towarowy, będą stanowić koszty uzyskania przychodów w tej działalności, jednakże w takiej proporcji w jakiej pozostaje udział Wnioskodawcy w zysku spółki cywilnej, stosownie do treści art. 8 ust. 1 i 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl