IBPBI/1/415-966/11/WRz - Opodatkowanie w formie karty podatkowej usług specjalistycznych polegających na przeprowadzeniu szkoleń BHP zatrudnianych pracowników.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 5 grudnia 2011 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/1/415-966/11/WRz Opodatkowanie w formie karty podatkowej usług specjalistycznych polegających na przeprowadzeniu szkoleń BHP zatrudnianych pracowników.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 7 września 2011 r. (data wpływu do tut. Biura 9 września 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zachowania prawa do korzystania z opodatkowania w formie karty podatkowej w przypadku korzystania z usług specjalistycznych polegających na przeprowadzaniu szkoleń BHP zatrudnianych pracowników - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 września 2011 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zachowania prawa do korzystania z opodatkowania w formie karty podatkowej w przypadku korzystania z usług specjalistycznych polegających na przeprowadzaniu szkoleń BHP zatrudnianych pracowników.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca świadczy usługi stolarskie, z wyjątkiem wyrobu trumien. Usługi te są sklasyfikowane m.in. w PKD 16.23.Z. Podatek opłaca w formie karty podatkowej. Jest to działalność opisana pod poz. 27. Tabeli miesięcznych stawek podatku dochodowego w formie karty podatkowej, stanowiącej załącznik nr 3 do ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.) Przy prowadzeniu działalności gospodarczej Wnioskodawca zatrudnia pracowników oraz pracowników młodocianych - uczniów.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy opłacając kartę podatkową Wnioskodawca może zawrzeć umowę zlecenia z osobą, która będzie zajmowała się sprawami BHP, dotyczącymi Jego pracowników.

Czy nie spowoduje to utraty prawa do korzystania z opodatkowania w formie karty podatkowej.

Zdaniem Wnioskodawcy, zawarcie ww. umowy zlecenia nie spowoduje utraty prawa do opodatkowania w formie karty podatkowej. Prowadząc działalność gospodarczą, która może być opodatkowana w formie karty podatkowej, można stosować tę formę opodatkowania, jeżeli przy prowadzeniu tej działalności nie korzysta się z usług osób nie zatrudnionych przez Siebie na podstawie umowy o pracę oraz z usług innych przedsiębiorstw i zakładów. Wyjątek w tym zakresie dopuszcza art. 25 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.), stanowiąc, że opodatkowani w formie karty podatkowej przy prowadzeniu działalności gospodarczej mogą korzystać z usług specjalistycznych. Pojęcie usług specjalistycznych zostało zdefiniowane w art. 25 ust. 3 ww. ustawy, zgodnie z którym, za usługi specjalistyczne uważa się czynności i prace wchodzące w inny niż zgłoszony zakres działalności, niezbędne do całkowitego wykonania wyrobu lub świadczonej usługi, w tym również czynności i prace towarzyszące, o których mowa w załaczniku nr 4. Wnioskodawca uważa, iż chodzi tu o usługi specjalistyczne, które nie są związane bezpośrednio z podstawową działalnością gospodarczą, są jednak niezbędne do jej prowadzenia. Zatrudniając pracowników przy prowadzeniu działalności gospodarczej Wnioskodawca jest zobowiązany do przestrzegania przepisów Kodeksu Pracy, które nakładają obowiązek zapewnienia odpowiednich szkoleń pracowników, w tym również uczniów, w zakresie BHP, zatem jest zobowiązany przeszkolić i zapewnić przestrzeganie norm BHP w Swoim zakładzie pracy. Do przeprowadzenia szkoleń w zakresie BHP potrzebne są odpowiednie kwalifikacje i uprawnienia, których Wnioskodawca nie posiada, więc jest zmuszony do korzystania z usług zewnętrzynych osób lub firm.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl