IBPBI/1/415-949/13/ŚS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 10 grudnia 2013 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/1/415-949/13/ŚS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 30 sierpnia 2013 r. (data wpływu do Organu 16 września 2013 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z zakupem poczęstunku oraz wyżywienia (paluszki, napoje itp.) podawanych podczas szkoleń organizowanych przez Wnioskodawcę z zakresu obróbki cyfrowej zdjęć oraz wykonywania zdjęć - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 września 2013 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z zakupem poczęstunku oraz wyżywienia (paluszki, napoje itp.) podawanych podczas szkoleń organizowanych przez Wnioskodawcę z zakresu obróbki cyfrowej zdjęć oraz wykonywania zdjęć.

We wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie prowadzenia szkoleń z zakresu obróbki cyfrowej zdjęć oraz wykonywania zdjęć, sklasyfikowaną wg PKD pod symbolem 85.59.B - Pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane. Szkolenia z wykonywania zdjęć, obróbki cyfrowej i retuszu prowadzi stacjonarnie w grupach kilkuosobowych. Szkolenia odbywają się w profesjonalnym studiu fotograficznym z udziałem modelek oraz wizażysty. W trakcie szkoleń przygotowany jest poczęstunek w formie bufetu składający się z napojów, paluszków, chipsów itp. W przypadku, kiedy szkolenie trwa od rana do wieczora zamawia dla jego uczestników pizzę.

Koszty poczęstunku i wyżywienia uczestników szkolenia, jakie ponosi Wnioskodawca stanowią według niego element całej usługi szkolenia, ponieważ jego uczestnicy nie mają możliwości opuszczenia studia w celu zakupienia we własnym zakresie wyżywienia, bądź spożycia własnego śniadania w studiu. Szkolenie odbywa się nieprzerwanie w wyznaczonym czasie.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy wydatki poniesione na poczęstunek oraz wyżywienie (w tym pizzę), przeznaczone dla uczestników szkolenia można wliczać w koszty uzyskania przychodu.

Zdaniem Wnioskodawcy, wydatki poniesione na poczęstunek oraz wyżywienie (paluszki, chipsy, pizzę) przeznaczone dla uczestników szkolenia, stanowią koszt uzyskania przychodu prowadzonej działalności gospodarczej, ponieważ są elementem całego szkolenia. Uczestnicy szkolenia wybierają jego usługi ze względu na ich kompleksowość, w skład której wchodzi również wyżywienie.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Aby zatem dany wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodu musi spełniać łącznie następujące przesłanki:

* musi być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,

* nie może być wymieniony w art. 23 ww. ustawy, wśród wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów,

* musi być należycie udokumentowany.

Generalnie należy przyjąć, iż kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie przychodów, bądź też zabezpieczenie lub zachowanie tego źródła przychodów, o ile w myśl przepisów ww. ustawy nie podlegają wyłączeniu z tychże kosztów. Przy czym, związek przyczynowy pomiędzy poniesieniem wydatku, a osiągnięciem przychodu bądź zachowaniem lub zabezpieczeniem jego źródła należy oceniać indywidualnie w stosunku do każdego wydatku. Z oceny tego związku powinno wynikać, że poniesiony wydatek obiektywnie może przyczynić się do osiągnięcia przychodu bądź służyć zachowaniu lub zabezpieczeniu źródła przychodów. Zauważyć przy tym należy, iż konieczność poniesienia danego wydatku nie może wynikać z zaniedbań, braku nadzoru lub sprzecznych z prawem działań podatnika.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera wykazu wydatków, które przesądzałyby o ich zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów. Podatnik kwalifikując poniesione wydatki do kosztów uzyskania przychodów powinien kierować się podstawową zasadą zaistnienia związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy poniesionym kosztem, a możliwością osiągnięcia z tego tytułu przychodu, albowiem to na nim spoczywa ciężar udowodnienia, że jego poniesienie ma (lub może mieć) wpływ na wysokość osiąganych przychodów (lub na zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów). Ustawodawca wyraźnie wiąże koszty uzyskania przychodów z celem ich poniesienia, jakim jest osiągnięcie przychodu.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie prowadzenia szkoleń z zakresu obróbki cyfrowej zdjęć oraz wykonywania zdjęć, sklasyfikowaną wg PKD pod symbolem 85.59.B - Pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane. Szkolenia z wykonywania zdjęć, obróbki cyfrowej i retuszu prowadzi stacjonarnie w grupach kilkuosobowych. Szkolenia odbywają się w profesjonalnym studiu fotograficznym z udziałem modelek oraz wizażysty. W trakcie szkoleń przygotowany jest poczęstunek w formie bufetu składający się z napojów, paluszków, chipsów itp. W przypadku, kiedy szkolenie trwa od rana do wieczora Wnioskodawca zamawia dla jego uczestników pizzę. Przy czym, we wniosku wskazano, iż ww. poczęstunek jest elementem (częścią) kompleksowo świadczonej usługi.

Z tej też przyczyny stwierdzić należy, iż wydatki, jakie Wnioskodawca ponosi na przygotowanie poczęstunku, o którym mowa we wniosku, podawanego podczas stanowiących istotę (przedmiot) prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej szkoleń, mogą zostać uznane za koszty uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl