IBPBI/1/415-949/11/WRz

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 30 listopada 2011 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/1/415-949/11/WRz

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając, w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 31 sierpnia 2011 r. (data wpływu do tut. Biura 5 września 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej wydatków na studia podyplomowe oraz sposobu ich dokumentowania - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 września 2011 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej wydatków na studia podyplomowe oraz sposobu ich dokumentowania.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Od stycznia 2011 r. Wnioskodawczyni prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą, opodatkowaną na "zasadach ogólnych" w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Wnioskodawczyni ukończyła studia magisterskie w zakresie rachunkowości oraz posiada uprawnienia Ministra Finansów do usługowego prowadzenia ksiąg.

Od października 2011 r. zamierza podjąć studia podyplomowe na kierunku Międzynarodowe Standardy Rachunkowości. Program studiów obejmuje m.in. standardy rachunkowości finansowej w Unii Europejskiej oraz standardy sprawozdawczości finansowej. Głównym celem studiów jest:

* poznanie zakresu merytorycznego najważniejszych standardów rachunkowości,

* zapoznanie ze szczegółową strukturą sprawozdań finansowych sporządzonych według MSR,

* przygotowanie do przekształcenia sprawozdania finansowego sporządzonego według polskich regulacji na sprawozdanie sporządzone według MSR.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy poniesione wydatki związane z opłatą za opisane wyżej studia podyplomowe, koszty dojazdu związane z studiami podyplomowymi (na zajęcia, do biblioteki, na uczelnię w celu załatwienia formalności), wydatki na książki i inne pomoce naukowe związane ze studiami, można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej przez Wnioskodawczynię działalności gospodarczej.

Czy faktura dokumentująca opłatę za studia może być wystawiona na imię i nazwisko Wnioskodawczyni, czy powinna zawierać nazwę firmy.

Czy w przypadku płatności za studia w ratach - do kosztów można ująć każdą z faktur dokumentujących opłatę (I rata w 2011 r., II rata w 2012 r.).

Zdaniem Wnioskodawczyni, zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym osób fizycznych, kosztami uzyskania przychodu są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy o podatku dochodowym osób fizycznych.

Kosztem uzyskania przychodów są tylko te wydatki, które nie są wymienione w art. 23 i których poniesienie pozostaje w związku przyczynowo-skutkowym z uzyskaniem (zwiększeniem) przychodu z danego źródła, bądź też zachowaniem lub zabezpieczeniem źródła przychodów. Kosztami uzyskania przychodów są zatem wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Wnioskodawczyni uważa, iż poniesione w przyszłości wydatki na studia podyplomowe związane są z prowadzoną działalnością gospodarczą, gdyż zdobyte w trakcie studiów wiadomości planuje wykorzystać w przyszłości w ramach swojej działalności. Coraz więcej firm stosuje w zakresie rachunkowości międzynarodowe standardy rachunkowości, a niektóre planują przejście z ustawy o rachunkowości na międzynarodowe standardy rachunkowości, dlatego też zdobycie takiej wiedzy pozwoli Jej na rozszerzenie świadczonych usług oraz zabezpieczenie źródła przychodu w razie przejścia firmy z ustawy o rachunkowości na międzynarodowe standardy rachunkowości. Wykazany kierunek studiów podyplomowych wpłynie niewątpliwie na powiększenie wiedzy bezpośrednio związanej z prowadzoną działalnością gospodarczą, a zdobyta wiedza pozwoli na uzyskanie lepszych rezultatów tej działalności. Z tej też przyczyny, wydatki związane z opłatą za studia podyplomowe, koszty dojazdu samochodem na uczelnię (na zajęcia, do biblioteki, w celu załatwienia formalności) oraz wydatki na zakup książek i innych pomocy naukowych związanych ze studiami podyplowymi mają na celu zwiększenie oraz zabezpieczenie źródeł przychodu, jakim jest prowadzona przez Nią działalność gospodarcza a w efekcie stanowią koszty uzyskania przychodu.

Zdaniem Wnioskodawczyni, faktura dokumentująca opłatę za studia może być wystawiona na Jej imię i nazwisko a nie firmę.

W przypadku opłaty za studia podyplomowe uiszczanej w ratach, do kosztów uzyskania przychodów Wnioskodawczyni ujmie każdą fakturę dokumentującą poniesienie opłaty pod datą faktury (I rata płatna w 2011 r., faktura z 2011 r., koszty 2011 r.; II rata płatna w 2012 r., faktura z 2012 r., koszty 2012 r.).

Na potwierdzenie prezentowanego stanowiska Wnioskodawczyni powołała interpretacje indywidualne wydane przez:

* Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 18 lutego 2011 r., Znak: IBPBI/1/415-176/11/SK,

* Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 4 marca 2009 r., Znak: IPPB1/415-85/09/KS.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 703 z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

W świetle powołanego uregulowania, aby dany wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodu zaistnieć muszą łącznie trzy warunki:

* celem poniesienia wydatku (bezpośrednim lub pośrednim) powinno być osiągnięcie przychodu, lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów,

* wydatek ten nie może być wymieniony w zawartym w art. 23 ust. 1 ww. ustawy katalogu wydatków i odpisów, które nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów,

* wydatek musi być prawidłowo udokumentowany.

W przypadku źródła przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza należy przyjąć, iż kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie przychodów, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów.

Wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych w formie studiów podyplomowych nie są ujęte w katalogu zawartym w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. katalogu wydatków nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów. Nie stanowi to jednak wystarczającej przesłanki do zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodów. Dla uzyskania takiego statusu konieczne jest również zaistnienie związku przyczynowego między poniesionym wydatkiem, a celem jakim jest osiągnięcie przychodu lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

Do stwierdzenia, czy poniesione opłaty za studia podyplomowe mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej istotnym jest ustalenie:

* czy taki wydatek związany jest ze zdobywaniem wiedzy i umiejętności, które są potrzebne w prowadzonej działalności

* czy też wydatek ten służy tylko podnoszeniu ogólnego poziomu wiedzy i wykształcenia nie związanego z działalnością gospodarczą, a więc który co do zasady ma charakter osobisty.

Jako uzasadnione racjonalnie i gospodarczo, których poniesienie może przyczynić się do osiągnięcia przychodów ze źródła jakim jest działalność gospodarcza, uznać należy wydatki na kształcenie, które pozwolą podatnikowi nabyć umiejętności i wiedzę niezbędną w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawczyni od października 2011 r. zamierzała podjąć studia podyplomowe na kierunku Międzynarodowe Standardy Rachunkowości. Program studiów obejmuje m.in. standardy rachunkowości finansowej w Unii Europejskiej oraz standardy sprawozdawczości finansowej.

Głównym celem studiów jest:

* poznanie zakresu merytorycznego najważniejszych standardów rachunkowości,

* zapoznanie ze szczegółową strukturą sprawozdań finansowych sporządzonych według MSR,

* przygotowanie do przekształcenia sprawozdania finansowego sporządzonego według polskich regulacji na sprawozdanie sporządzone według MSR.

Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, iż z uwagi na fakt, iż Wnioskodawczyni zamierza rozszerzyć zakres oraz jakość świadczonych usług, a dla świadczenia tychże usług niezbędne jest uprzednie pozyskanie specjalistycznej wiedzy, która zostanie przez Wnioskodawczynię wykorzystana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej - wydatki poniesione w związku z podjęciem nauki na studiach podyplomowych (czesne, koszty dojazdów, wydatki na zakup literatury fachowej itp.), choć trudno je przypisać konkretnym przychodom, mogą stanowić koszty uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, pod warunkiem ich należytego udokumentowania.

Jednakże zauważyć należy, iż to na podatniku spoczywa ciężar wykazania związku przyczynowego pomiędzy ponoszonymi wydatkami, a osiąganymi przychodami oraz okoliczności, iż ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wysokość osiągniętych przychodów, bądź na zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza. Wykazanie takiego związku jest warunkiem koniecznym dla uznania danego wydatku za koszt uzyskania przychodu.

Jeśli podatnik nie wykaże, ww. związku lub nie przedstawi rzeczowych argumentów wskazujących na celowość wydatków poniesionych na ww. studia podyplomowe z punktu widzenia zachowania, lub zabezpieczenia ww. źródła przychodów (poszerzenia zakresu świadczonych usług), to wydatki te nie mogą zostać uznane za koszty uzyskania przychodów. Nadmienić także należy, iż zasadność zaliczenia wskazanych we wniosku wydatków, do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej, może zostać zweryfikowana w toku ewentualnego postępowania podatkowego, prowadzonego przez uprawniony organ podatkowy.

Odnosząc się natomiast do momentu zaliczenia wydatków, o których mowa we wniosku, poniesionych (które będą ponoszone) w 2011 r. oraz 2012 r., zauważyć należy, iż w zależności od rodzaju prowadzonych przez Wnioskodawczynię ksiąg podatkowych za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów:

* zgodnie z art. 22 ust. 5d ustawy o podatku dochodowego od osób fizycznych, z zastrzeżeniem ust. 5e, 6ba, 6bb i 7b, uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów,

* zgodnie z art. 22 ust. 6b ww. ustawy (dla podatników prowadzących podatkowe księgi przychodów i rozchodów) za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów w przypadku podatników, o których mowa w ust. 6, z zastrzeżeniem ust. 5e, 6ba, 6bb i 7b, uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu.

Z uwagi na powyższe, jeżeli Wnioskodawczyni prowadzi księgi rachunkowe, to wydatki ponoszone w związku z podjęciem przedmiotowych studiów (o ile spełniają ww. przesłanki) mogą stanowić - w momencie ujęcia ich w księgach rachunkowych, na podstawie posiadanych faktur - koszty uzyskania przychodów pośrednio związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Jeżeli natomiast Wnioskodawczyni prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów, to ww. wydatki winna zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej w dniu, w którym wystawiono ww. faktury.

Zauważyć również należy, iż to Wnioskodawczyni jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, która podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, zamierza podjąć studia podyplomowe i ponosić koszty związane z tymi studiami, dlatego też na wystawionych dla Niej fakturach, dokumentujących opłatę za ww. studia, powinny przede wszystkim być Jej dane osobowe, umożliwiające jednoznaczną identyfikację podmiotu ponoszącego wydatki m.in. pod kątem możliwości ich zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów. Zgodnie bowiem z § 5 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 68, poz. 360), faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać co najmniej imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl