IBPBI/1/415-877/13/WRz

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 29 listopada 2013 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/1/415-877/13/WRz

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 20 sierpnia 2013 r. (data wpływu do tut. Biura 30 sierpnia 2013 r.), uzupełnionym 5 listopada 2013 r., o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wycofania z prowadzonej działalności gospodarczej składników majątku wykorzystywanych w tej działalności i ich przekazania na potrzeby osobiste - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 sierpnia 2012 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wycofania z prowadzonej działalności gospodarczej składników majątku wykorzystywanych w tej działalności i ich przekazania na potrzeby osobiste. Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych. Z tej też przyczyny pismem z 28 października 2013 r. Znak: IBPBI/1/415-877/13/WRz, IBPB II/2/415-872/13/JG, IBPB II/2/415-873/13/JG, wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło 5 listopada 2013 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

W 2001 r. Wnioskodawca wraz z małżonką zawiązali spółkę cywilną w celu prowadzenia działalności gospodarczej. Między małżonkami istnieje wspólność ustawowa. Głównym przedmiotem działalności gospodarczej jest świadczenie usług projektowych. W dniu 27 października 2006 r. małżonkowie zakupili nieruchomość gruntową zabudowaną budynkiem usługowym. W akcie notarialnym oświadczyli, że nieruchomość nabywają w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą na prawach współwłasności łącznej wspólników spółki prawa cywilnego. Zakup był udokumentowany fakturą VAT, wystawioną na spółkę cywilną.

Nieruchomość została wprowadzona do ewidencji środków trwałych spółki. W 2007 r. cała nieruchomość została wynajęta. Wspólnicy (małżonkowie) poszerzyli wpisy do ewidencji działalności gospodarczej o wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi. Przychód z najmu był traktowany, jako przychód z działalności gospodarczej. Nieruchomość w dalszym ciągu jest wynajmowana. Spółka nie ponosiła żadnych wydatków na ulepszenie nieruchomości; przeprowadzane były jedynie drobne prace remontowe. W 2013 r. małżonkowie chcieliby wycofać całą nieruchomość ze spółki na potrzeby osobiste. Po wycofaniu, nadal chcą wynajmować nieruchomość, ale już w ramach tzw. najmu prywatnego. Podatek w formie ryczałtu od całości przychodów opłacałby Wnioskodawca.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w związku z wycofaniem nieruchomości ze spółki, po stronie wspólników powstanie jakiekolwiek zobowiązanie podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych.

(pytanie oznaczone we wniosku nr 1)

Zdaniem Wnioskodawcy, w związku z wycofaniem nieruchomości ze spółki cywilnej, na dzień wycofania nie powstanie z tego tytułu po stronie wspólników żaden przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą mogą wycofywać na cele osobiste składniki majątku użytkowane w tej działalności.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku

Stosownie do treści art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a tej ustawy, źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2 nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c, przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Zgodnie z art. 10 ust. 2 pkt 3 ww. ustawy, przepisów ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, z zastrzeżeniem ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.

W myśl art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, tj. pozarolniczej działalności gospodarczej, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Stosownie do treści art. 14 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy, przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane

z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących:

1.

środkami trwałymi,

2.

składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1.500 zł,

3.

wartościami niematerialnymi i prawnymi

- ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca wraz z małżonką zamierza w 2013 r. wycofać nieruchomość wykorzystywaną (wynajmowaną) uprzednio w ramach prowadzonej w formie spółki cywilnej działalności gospodarczej z tej spółki na potrzeby osobiste. Po wycofaniu, małżonkowie nadal zamierzają wynajmować nieruchomość, ale już w ramach tzw. najmu prywatnego. Podatek w formie "ryczałtu z najmu" od całości przychodów opłacałby Wnioskodawca.

Mając powyższe na względzie, stwierdzić należy, iż w przedmiotowej sprawie nie nastąpi odpłatne zbycie składnika majątku. Czynność wycofania składnika majątku z działalności gospodarczej i przekazania go na potrzeby osobiste, na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie rodzi żadnych skutków podatkowych w tym podatku, bowiem poprzez czynność tą Wnioskodawca nie uzyska żadnego przysporzenia majątkowego. Nastąpi wyłącznie przesunięcie ww. nieruchomości, będącej współwłasnością łączną małżonków (wspólników spółki cywilne), do ich majątku osobistego nie związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Jednocześnie zauważyć należy, iż niniejszą interpretację indywidualną, wydano na gruncie przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego, z którego nie wynika, że wycofanie nieruchomości ze spółki związane będzie z obniżeniem wkładu (udziału) Wnioskodawcy w spółce.

Nadmienia się, także, iż w zakresie dotyczącym pytań oznaczonych we wniosku nr 2 i 3, wydano odrębne rozstrzygnięcia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, ul. Kraszewskiego 4a, 35-016 Rzeszów, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl