IBPBI/1/415-830/09/AP - Możliwość dokonania jednorazowych odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowych środków trwałych wchodzących w skład przedsiębiorstwa wniesionego do spółki jawnej w formie wkładu niepieniężnego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 11 stycznia 2010 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/1/415-830/09/AP Możliwość dokonania jednorazowych odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowych środków trwałych wchodzących w skład przedsiębiorstwa wniesionego do spółki jawnej w formie wkładu niepieniężnego.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 22 września 2009 r. (data wpływu do tut. Biura 8 października 2009 r.), uzupełnionym w dniach 15 i 28 grudnia 2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości dokonania jednorazowych odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowych środków trwałych wchodzących w skład przedsiębiorstwa wniesionego do spółki jawnej w formie wkładu niepieniężnego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 października 2009 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości dokonania jednorazowych odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowych środków trwałych wchodzących w skład przedsiębiorstwa wniesionego do spółki jawnej w formie wkładu niepieniężnego.

Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismami z dnia 30 listopada 2009 r. Znak: IBPBI/1/415-830/09/AP i 17 grudnia 2009 r. Znak: IBPBI/1/415-830/09/AP, wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło w dniach 15 i 28 grudnia 2009 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W dniu 22 października 2007 r., aktem notarialnym została zawiązana spółka jawna. Tytułem wkładu wspólnicy wnieśli do spółki gotówkę.

Pierwszy przychód ze sprzedaży Spółka uzyskała w styczniu 2008 r. W styczniu 2008 r., wspólnik wniósł do spółki wkład niepieniężny (aport) w postaci przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 55 pkt 2 i 3 Kodeksu cywilnego (winno być art. 551 pkt 2 i 3), którego do dnia przekazania aportu był właścicielem. W skład aportu weszły:

*

środki trwałe w budowie,

*

środki trwałe,

*

zapasy,

*

należności,

*

inwestycje krótkoterminowe,

*

zobowiązania.

Drugi wspólnik w styczniu 2008 r., wniósł do spółki wkład niepieniężny (aport) w postaci własności nieruchomości. Spółka jawna do której został wniesiony aport, dokonała w styczniu 2008 r. jednorazowej amortyzacji środków trwałych zaliczonych do grupy 3-8 z wyłączeniem samochodów osobowych, dla których ustalono amortyzację metodą liniową.

Wartość umorzenia nie przekroczyła kwoty, o której mowa w art. 22k ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (50.000 euro). Środki trwałe wniesione do spółki aportem zostały wycenione wg cen rynkowych, zgodnie z art. 22g ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W uzupełnieniu wniosku wskazano, iż wspólnik wnoszący do spółki jawnej w formie aportu przedsiębiorstwo, prowadził działalność gospodarczą od roku 1999. Podczas trwania tej działalności wykorzystywał środki trwałe wprowadzone do ewidencji środków trwałych, a następnie przekazał je aportem do spółki jawnej. Środki trwały w działalności gospodarczej amortyzował metodą liniową. Część tych środków trwałych w chwili przekazania była zamortyzowana w 100 %, a cześć nie.

W uzupełnieniu wniosku, które wpłynęło do tut. Organu w dniu 15 grudnia Wnioskodawczyni wskazała również, iż:

*

wycena środków trwałych wniesionych do spółki została sporządzona zgodnie z art. 22g ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (a nie jak błędnie wskazała we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej art. 22g ust. 1 pkt 3 ww. ustawy),

*

drugi wspólnik nie prowadził działalności gospodarczej przed przystąpieniem do spółki jawnej, a przekazane w postaci wkładu niepieniężnego nieruchomości stanowiły prywatną własność wspólnika.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy Spółka, do której został wniesiony aport, miała prawo skorzystać z jednorazowej amortyzacji.

Czy ustalona w ten sposób amortyzacja będzie kosztem podatkowym.

Zdaniem Wnioskodawczyni, w styczniu 2008 r. Spółka mogła zastosować jednorazową amortyzację środków trwałych z grupy 3-8 KŚT z wyłączeniem samochodów osobowych. Wartość amortyzacji nie mogła zostać zaliczona do kosztów podatkowych.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego, stwierdzam co następuje:

Zgodnie z art. 5a pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), ilekroć w ustawie jest mowa o przedsiębiorstwie - oznacza to przedsiębiorstwo w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego.

Natomiast w myśl art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej.

Obejmuje ono w szczególności:

*

oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa),

*

własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości,

*

prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych,

*

wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne,

*

koncesje, licencje i zezwolenia,

*

patenty i inne prawa własności przemysłowej,

*

majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne,

*

tajemnice przedsiębiorstwa,

*

księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Jak wynika z treści złożonego wniosku, do Spółki jawnej został wniesiony wkład niepieniężny (aport) w postaci przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 pkt 2 i 3 Kodeksu cywilnego. W skład tego przedsiębiorstwa weszły m.in. środki trwałe należące do grupy 3-8 Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT), które były uprzednio ujęte w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, i amortyzowane w tym przedsiębiorstwie metodą liniową. Jednakże w momencie wniesienia przedmiotowego przedsiębiorstwa do Spółki jawnej, część tych środków trwałych nie została zamortyzowana w całości.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Jak stanowi art. 22 ust. 8 ww. ustawy, kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z art. 22a-22o, z uwzględnieniem art. 23.

Stosownie do art. 22f ust. 1 tej ustawy, podatnicy z wyjątkiem tych, którzy ze względu na ogłoszoną upadłość obejmującą likwidację majątku nie prowadzą działalności gospodarczej, dokonują odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, o których mowa w art. 22a ust. 1 i ust. 2 pkt 1-3 oraz w art. 22b.

Zgodnie z art. 22g ust. 1 pkt 4 ww. ustawy, za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2-18, uważa się w razie nabycia w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego do spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej - ustaloną przez wspólników na dzień wniesienia wkładu lub udziału, wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej, z dnia wniesienia wkładu.

Jednakże w myśl art. 22g ust. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w razie zmiany formy prawnej, a także połączenia albo podziału podmiotów dokonywanych na podstawie odrębnych przepisów - wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ustala się w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji (wykazie) podmiotu o zmienionej formie prawnej, podzielonego albo połączonego.

Przy czym, stosownie do treści art. 22g ust. 14a ww. ustawy, przepis ust. 12 stosuje się odpowiednio w razie nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w drodze wkładu niepieniężnego. Jeżeli składniki majątku wchodzące w skład wkładu niepieniężnego nie były wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych prowadzonej przez podmiot wnoszący wkład niepieniężny, stosuje się odpowiednio ust. 14.

W myśl powyższych przepisów, po wniesieniu do Spółki jawnej w formie wkładu niepieniężnego przedsiębiorstwa osoby fizycznej, Spółka jawna była zobowiązana ustalić wartość początkową otrzymanych składników majątku przedsiębiorstwa, wprowadzonych do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, według ich wartości początkowej określonej w ewidencji wnoszącego wkład.

W myśl art. 22h ust. 3 ww. ustawy, podmioty powstałe w wyniku zmiany formy prawnej, podziału albo połączenia podmiotów, o których mowa w art. 22g ust. 12 lub 13, dokonują odpisów amortyzacyjnych z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów oraz kontynuują metodę amortyzacji przyjętą przez podmiot o zmienionej formie prawnej, podzielony albo połączony, z uwzględnieniem art. 22i ust. 2-7.

Natomiast w myśl art. 22h ust. 3a ww. ustawy, powołany wyżej ust. 3 stosuje się odpowiednio w razie nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w drodze wkładu niepieniężnego, jeżeli składniki majątku wchodzące w skład wkładu niepieniężnego były wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podmiotu wnoszącego taki wkład.

Reasumując, w odniesieniu do wchodzących w skład wniesionego do Spółki jawnej przedsiębiorstwa (w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego) środków trwałych ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych tego przedsiębiorstwa (również należących do grupy 3-8 KŚT), zastosowanie znajdą cytowane powyżej przepisy art. 22g ust. 14a oraz art. 22h ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (a nie jak wskazała Wnioskodawczyni art. 22g ust. 1 pkt 4 ww. ustawy), skutkujące koniecznością kontynuacji przez Spółkę jawną amortyzacji tychże składników majątku, dokonywanej przez przedsiębiorstwo osoby fizycznej.

Skoro wobec powyższych środków trwałych zastosowano uprzednio amortyzację metoda liniową, to taką metodę należy również stosować w prowadzonej w formie spółki jawnej działalności gospodarczej, jako jej kontynuację, uwzględniając przy tym wysokość dokonanych przez wnoszącego aport odpisów amortyzacyjnych.

Wobec powyższego, na gruncie niniejszej sprawy nie jest możliwe dokonanie jednorazowej amortyzacji środków trwałych, należących do grupy 3-8 KŚT i wchodzących w skład przedsiębiorstwa wniesionego do tej Spółki w formie aportu, na zasadach określonych w art. 22k ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie bowiem z tym przepisem, podatnicy, w roku podatkowym, w którym rozpoczęli prowadzenie działalności gospodarczej, z zastrzeżeniem ust. 11, oraz mali podatnicy, mogą dokonywać jednorazowo odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych zaliczonych do grupy 3-8 Klasyfikacji, z wyłączeniem samochodów osobowych, w roku podatkowym, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym równowartości kwoty 50.000 euro łącznej wartości tych odpisów amortyzacyjnych.

Skoro zatem nie jest możliwe dokonanie jednorazowych odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej ww. środków trwałych, to bezprzedmiotowym jest tym samym badanie, czy odpisy te mogą stanowić koszty uzyskania przychodów prowadzonej w formie Spółki jawnej pozarolniczej działalności gospodarczej.

Wobec powyższego przedstawione we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe.

Nadmienić należ, iż nieruchomości wniesione do Spółki jawnej przez drugiego z jej wspólników, jako nienależące do grupy 3-8 KŚT nie mogą być również przedmiotem jednorazowej amortyzacji.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego Rzeszowie, ul. Kraszewskiego 4a, 35-016 Rzeszów, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl