IBPBI/1/415-826/11/KB - Określenie skutków podatkowych w ujęciu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wniesienia do spółki akcyjnej aportu w postaci przedsiębiorstwa osoby fizycznej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 2 grudnia 2011 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/1/415-826/11/KB Określenie skutków podatkowych w ujęciu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wniesienia do spółki akcyjnej aportu w postaci przedsiębiorstwa osoby fizycznej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 29 sierpnia 2011 r. (data wpływu do tut. Biura 31 sierpnia 2011 r.), uzupełnionym w dniu 21 listopada 2011 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, w części dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wniesienia przedsiębiorstwa osoby fizycznej do spółki akcyjnej oraz obowiązku likwidacji prowadzonej indywidualnie pozarolniczej działalności gospodarczej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 sierpnia 2011 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wniesienia przedsiębiorstwa osoby fizycznej do spółki akcyjnej oraz obowiązku likwidacji prowadzonej indywidualnie pozarolniczej działalności gospodarczej. Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 16 listopada 2011 r. Znak: IBPBI/2/423-1332/11/MO, IBPBI/2/423-1333/11/MO, IBPBI/2/423-1334/11/MO, IBPP3/443-987/11/AB, IBPBII/1/436-390/11/MZ, IBPBI/1/415-826/11/KB, IBPBI/1/415-961/11/KB wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło w dniu 21 listopada 2011 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest przedsiębiorcą i prowadzi działalność gospodarczą wpisaną do ewidencji działalności gospodarczej osoby fizycznej. Ponieważ sytuacja rynkowa wymaga nowych inwestycji, podjął decyzję o budowie nowej linii produkcyjnej taśmy aluminiowej. W związku z tym zwrócił się do banku o kredyt inwestycyjny. Bank na komitecie kredytowym podjął pozytywną decyzję o przyznaniu kredytu inwestycyjnego na budowę nowej linii, jednak warunkiem koniecznym uruchomienia tego kredytu ustanowił przekształcenie przedsiębiorstwa w spółkę prawa handlowego, ze względu na czynniki ryzyka. W związku z tym, Wnioskodawcarozważa dwa rozwiązania przekształcenia przedsiębiorstwa osoby fizycznej w spółkę prawa handlowego:

1.

założenie spółki akcyjnej, a następnie wniesienie do tej spółki całego przedsiębiorstwa, jako aportu niepieniężnego, lub

2.

przekształcenie przedsiębiorstwa w spółkę akcyjną po dniu 1 lipca 2011 r., na mocy ustawy z dnia 25 marca 2011 r. o ograniczeniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytania:

Jakie skutki w podatku dochodowym od osób fizycznych wywoła wniesienie całego przedsiębiorstwa do nowopowstałej spółki, jako aprotu niepieniężnego.

(część pytania oznaczonego we wniosku Nr 1a)

Czy możliwe jest, dalsze prowadzenie działalności gospodarczej przez właściciela wnoszonego przedsiębiorstwa do nowopowstałej spółki.

(pytanie oznaczone we wniosku Nr 1e)

Zdaniem Wnioskodawcy, czynność polegająca na założeniu przez przedsiębiorcę spółki akcyjnej, a następnie wniesieniu całego przedsiębiorstwa do spółki, jako aportu niepieniężnego, nie miałaby żadnych skutków w podatku dochodowym od osób fizycznych. Wyłączeniu z opodatkowania podlega bowiem objęcie udziałów (akcji) w zamian za aport w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, co wynika z art. 21 ust. 1 pkt 109 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ponadto, Wnioskodawca zamierza ustanowić obcy zarząd i zamierza być tylko akcjonariuszem, dlatego też nie musi rezygnować z prowadzenia działalności gospodarczej. Po przeniesieniu przedsiębiorstwa nie będzie posiadał majątku produkcyjnego, ale może dalej być przedsiębiorcą. Niezależnie od tego, że będzie akcjonariuszem spółki, może prowadzić działalność gospodarczą usługowo - handlową, dlatego też nie musi likwidować działalności, może ja prowadzić w zakresie dla siebie dogodnym, gdyż nowa spółka otrzyma własny wpis do KRS, NIP i REGON niezależny od właściciela. W opinii Wnioskodawcy, likwidacja nie będzie konieczna, gdyż przeniesieniu podlega tylko i wyłącznie majątek spółki, a brak jest jednoznacznego przepisu, który nakazywałby obligatoryjnie likwidację działalności.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 i 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.), odrębnymi źródłami przychodów są:

* pozarolnicza działalność gospodarcza oraz

* kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).

W myśl art. 17 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny.

Przy czym, stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 109 ww. ustawy, wolne od podatku dochodowego jest nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni - objętych w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.

Zgodnie natomiast z art. 5a pkt 3 ww. ustawy, ilekroć w ustawie jest mowa o przedsiębiorstwie, oznacza to przedsiębiorstwo w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego.

W myśl art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. -

cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:

1.

oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa),

2.

własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości,

3.

prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych,

4.

wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne,

5.

koncesje, licencje i zezwolenia,

6.

patenty i inne prawa własności przemysłowej,

7.

majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne,

8.

tajemnice przedsiębiorstwa,

9.

księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych (art. 552 Kodeksu cywilnego).

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca, jako osoba fizyczna prowadzi indywidualnie pozarolniczą działalność gospodarczą. W związku z planowaną inwestycją, zamierza utworzyć spółkę akcyjną, do której wniesie aportem prowadzone przez siebie przedsiębiorstwo.

Mając na względzie cyt. wyżej przepisy stwierdzić należy, iż na skutek wniesienia prowadzonego przez Wnioskodawcę przedsiębiorstwa do nowopowstałej spółki akcyjnej, powstanie u Niego przychód z kapitałów pieniężnych, o którym mowa w cyt. art. 17 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przychód ten będzie jednak zwolniony z opodatkowania tym podatkiem, na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 109 ww. ustawy. W konsekwencji, czynność wniesienia przedsiębiorstwa do spółki akcyjnej nie spowoduje po stronie Wnioskodawcy konieczności zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych.

Odnosząc się natomiast do kwestii obowiązku likwidacji prowadzonej indywidualnie pozarolniczej działalności gospodarczej stwierdzić należy, iż zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni, w tym również:

a.

dywidendy z akcji złożonych przez członków pracowniczych funduszy emerytalnych na rachunkach ilościowych,

b.

oprocentowanie udziałów członkowskich z nadwyżki bilansowej (dochodu ogólnego) w spółdzielniach,

c.

podział majątku likwidowanej spółki (spółdzielni),

d.

wartość dokonanych na rzecz udziałowców i akcjonariuszy nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, określoną według zasad wynikających z art. 11 ust. 2-2b.

Powyższe oznacza, iż przychody uzyskiwane przez podatnika z tytułu posiadania akcji w spółce akcyjnej (nawet jednoosobowej) oraz przychody z prowadzonej indywidualnie pozarolniczej działalności gospodarczej, stanowią przychody z odrębnych źródeł przychodów. Jednocześnie wskazać należy, iż żaden przepis ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie ogranicza możliwości uzyskiwania przez podatnika tego podatku dochodów z różnych źródeł przychodów. Z punktu widzenia podatku dochodowego od osób fizycznych brak jest zatem przeciwwskazań, aby podatnik uzyskujący dochody z tytułu posiadania akcji w spółce akcyjnej uzyskiwał także dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Z wniosku wynika, iż po wniesieniu przedsiębiorstwa do spółki akcyjnej, Wnioskodawca nie zamierza rezygnować z prowadzenia indywidualnie pozarolniczej działalności gospodarczej i mimo, iż nie będzie już posiadał majątku produkcyjnego, zamierza nadal prowadzić działalność gospodarczą o charakterze usługowo - handlowym.

Mając powyższe na względzie stwierdzić należy, iż z punktu widzenia podatku dochodowego od osób fizycznych, brak jest przeszkód prawnych aby po wniesieniu prowadzonego przedsiębiorstwa do spółki akcyjnej Wnioskodawca mógł dalej prowadzić indywidualną działalność gospodarczą. Jeżeli zatem w istocie, po wniesieniu przedsiębiorstwa aportem do spółki akcyjnej, będzie kontynuował prowadzenie indywidualnej działalności gospodarczej o innym charakterze, nie dojdzie u Niego do likwidacji działalności gospodarczej, o której mowa w ww. ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmienić należy, iż w zakresie pozostałych zadanych we wniosku pytań zostaną wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44 - 101 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl