IBPBI/1/415-823/09/AB - Sposób opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych dochodów uzyskanych przez akcjonariusza z tytułu uczestnictwa w spółce komandytowo-akcyjnej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 7 stycznia 2010 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/1/415-823/09/AB Sposób opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych dochodów uzyskanych przez akcjonariusza z tytułu uczestnictwa w spółce komandytowo-akcyjnej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 6 października 2009 r. (data wpływu do tut. Biura 7 października 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie sposobu opodatkowania dochodów uzyskanych przez akcjonariusza z tytułu uczestnictwa w Spółce komandytowo-akcyjnej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 października 2009 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie sposobu opodatkowania dochodów uzyskanych przez akcjonariusza z tytułu uczestnictwa w Spółce komandytowo-akcyjnej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

W związku z planowanym przekształceniem Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej "Spółka") w Spółkę komandytowo-akcyjną (dalej SKA), Wnioskodawca stanie się akcjonariuszem SKA. Spółka prowadzi działalność gospodarczą polegającą na budowie lokali mieszkalnych i użytkowych na sprzedaż. Działalność ta, po przekształceniu Spółki, będzie kontynuowana przez SKA. Sprzedaż lokali może mieć miejsce po przekształceniu w SKA. Przychód podatkowy z tytułu sprzedaży będzie rozpoznawany przez SKA z chwilą podpisania aktu notarialnego sprzedaży lokalu. Obecnie Spółka ponosi, a po przekształceniu SKA będzie ponosić koszty prowadzonej działalności deweloperskiej. Wśród nich można wyróżnić:

1.

koszty prac geologiczno-geodezyjnych,

2.

koszty wycen i ekspertyz,

3.

koszty projektu budynku oraz nadzorów autorskich,

4.

koszty organizacji zaplecza budowy,

5.

koszty ubezpieczenia placu budowy,

6.

koszt budowy budynku w tym materiały i usługi wykonawców,

7.

koszty przyłączy do sieci cieplnej, wodno-kanalizacyjnej, energetycznej, opłat za media dostarczanych na plac budowy,

8.

koszty nadzoru inwestorskiego i inwestorstwa zastępczego,

9.

koszty usług prawnych, opłat notarialnych i skarbowych związanych z realizacją inwestycji,

10.

koszty finansowe (w tym: odsetki) i nadzoru bankowego z tytułu udzielonego kredytu i pożyczki na realizację inwestycji,

11.

podatek od nieruchomości,

12.

koszty funkcjonowania biura inwestycji i sprzedaży,

13.

koszty marketingu i reklamy sprzedawanych lokali w budowanym budynku (koszty te nie dotyczą całokształtu działalności deweloperskiej, dotyczą jedynie konkretnej prowadzonej inwestycji).

Spółka traktuje powyższe kategorie kosztów jako koszty bezpośrednie, których efektem będą przychody ze sprzedaży lokali i ewidencjonuje je w księgach rachunkowych jako rozliczenia międzyokresowe. Przy tym, Spółka jest w stanie ściśle wskazać, z którą inwestycją wymienione kategorie kosztów są związane. Przyjęte przez Spółkę zasady są zgodne z przepisami ustawy o rachunkowości i będą kontynuowane po przekształceniu w SKA. Dodatkowo Spółka ponosi, a po przekształcaniu, SKA będzie ponosić koszty ogólnego zarządu, tj. w szczególności:

1.

wynagrodzenia zarządu,

2.

najem biur zarządu i inne koszty związane z tymi biurami,

3.

koszty obsługi administracyjnej i księgowej.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy dochody uzyskiwane przez akcjonariusza z tytułu uczestnictwa w Spółce komandytowo-akcyjnej stanowią dochody uzyskiwane ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej.

(pytanie oznaczone we wniosku Nr 1)

Zdaniem Wnioskodawcy, w związku z brzmieniem art. 4 § 1 pkt 1 Kodeksu spółek handlowych (dalej k.s.h.), SKA jest zaliczana do spółek osobowych i cechuje się ona brakiem osobowości prawnej. Spółka ta nie jest także podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, ani podatku dochodowego od osób fizycznych. W związku z powyższym, SKA jest podatkowo "transparentna" - jej dochody będą opodatkowane na poziomie wspólników (m.in. akcjonariusza). Przychód należny oraz koszty uzyskania tego przychodu przyporządkowywane są poszczególnym wspólnikom (komplementariuszom i akcjonariuszom) w takiej proporcji, w jakiej partycypują oni w zyskach spółki. Zgodnie zaś z art. 147 § 1 k.s.h., komplementariusz oraz akcjonariusz uczestniczą w zysku spółki proporcjonalnie do ich wkładów wniesionych do spółki, chyba że statut stanowi inaczej. Zobowiązanie podatkowe powstaje wyłącznie w stosunku do dochodów osiąganych przez poszczególnych wspólników SKA. Sposób opodatkowania dochodu poszczególnych wspólników SKA jest uzależniony od ich statusu. Akcjonariusz spółki jest osobą fizyczną więc osiągane przez niego dochody z tytułu uczestnictwa w SKA będą opodatkowane zgodnie z ustawą z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.- dalej u.p.d.o.f.).

Zgodnie z art. 5b ust. 2 u.p.d.o.f., jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka nie mająca osobowości prawnej, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 u.p.d.o.f. (pozarolnicza działalność gospodarcza). Zdaniem Wnioskodawcy, przepis ten ma zastosowanie w stosunku do wszystkich wspólników spółek osobowych, niezależnie od nałożonych na nich obowiązków, czy też wielkości przysługujących im uprawnień do udziału w zysku. Przepis ten będzie więc także decydował o zakwalifikowaniu przychodów osiąganych przez akcjonariusza SKA jako przychodów osiąganych z pozarolniczej działalności gospodarczej (tj. ze źródła określonego w art. 10 u.p.d.o.f.). Zgodnie z art. 8 ust. 1 u.p.d.o.f., przychody z udziału w spółce nie będącej osobą prawną u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku oraz łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł z których dochód podlega opodatkowaniu według skali. Na podstawie art. 8 ust. 2 pkt 1 u.p.d.o.f., powyższe stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat (art. 8 ust. 2 pkt 1 u.p.d.o.f.).

Na potwierdzenie ww. stanowiska we wniosku powołano:

*

wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 22 lipca 2009 r. (sygn. akt I SA/Wr 1065/09),

*

wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 16 kwietnia 2009 r. (sygn. akt I SA/Gd 26/09),

*

interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 20 kwietnia 2009 r. (znak: IBPBI/1/415-102/09/ESZ),

*

interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej Katowicach z dnia 4 sierpnia 2008 r. (znak: IBPBl/415-536/08/AB),

*

interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 25 lutego 2009 r. (znak: ILPB2/415-781/08-2/JK,

*

interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 9 marca 2009 r. (znak: IPPB2/415-1612/08-2/MK),

*

interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 4 grudnia 2008 r. (znak: ILPB1/415-724/08-2/AA),

*

interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 3 października 2008 r. (znak: ILPB2/415-440/08-2/JK),

*

interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 12 sierpnia 2009 r. (znak: ITPB1/415-494/09/HD),

*

interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 27 maja 2009 r. (znak: ITPB1/415-216/09/MR).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmienia się, iż w sprawach będących przedmiotem pytań oznaczonych we wniosku Nr 2-9 zostaną wydane odrębne interpretacje indywidualne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl