IBPBI/1/415-803/12/BK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 15 października 2012 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/1/415-803/12/BK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 26 czerwca 2012 r. (data wpływu do tut. Biura 4 lipca 2012 r.), uzupełnionym w dniach 10 lipca oraz 26 i 27 września 2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych:

* wycofania z działalności gospodarczej środków trwałych w postaci nieruchomości gruntowej i znajdującego się na niej budynku gospodarczego oraz ich przekazania na potrzeby osobiste wspólników spółki - jest prawidłowe,

* późniejszego zbycia ww. składników majątkowych - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 lipca 2012 r. do wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie skutków podatkowych wycofania z działalności gospodarczej środków trwałych w postaci nieruchomości gruntowej i znajdującego się na niej budynku gospodarczego oraz ich przekazania na potrzeby osobiste wspólników spółki, a także skutków podatkowych późniejszego zbycia ww. składników majątkowych. Wniosek ten został przez Wnioskodawcę uzupełniony w dniu 10 lipca 2012 r. Powyższy wniosek oraz jego uzupełnienie dokonane przez Wnioskodawcę, nie spełniały wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 7 września 2012 r. Znak: IBPBII/1/436-234/12/ASZ, IBPBI/1/415-803/12/BK wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło w dniach 26 i 27 września 2012 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka jawna, której wspólnikami są Wnioskodawca oraz Jego córka, zamierza wycofać z działalności gospodarczej (przekazać na cele prywatne) środek trwały w postaci nieruchomości zabudowanej budynkiem gospodarczym. Powyższa czynność będzie udokumentowana fakturą wewnętrzną oraz aktem notarialnym (w celu dokonania zmian wpisów w księdze wieczystej). Obecnie właścicielem ww. składników majątkowych, ujawnionym w księdze wieczystej jest Spółka jawna. Po wycofaniu z działalności gospodarczej właścicielami będą osoby fizyczne (wspólnicy spółki jawnej). Powyższą nieruchomość Spółka jawna nabyła na podstawie umowy kupna do majątku własnego (art. 28 k.s.h.), a wycofanie z ewidencji środków trwałych na rzecz wspólników nastąpi pod tytułem darmym.

W uzupełnieniu wniosku, ujętym w piśmie z dnia 24 września 2012 r. wskazano m.in., iż:

* przedmiotem wycofania w prowadzonej w formie Spółki jawnej pozarolniczej działalności gospodarczej będą środki trwałe, w postaci prawa własności gruntów oraz posadowionego na tym gruncie budynku gospodarczego,

* wycofanie ww. środka trwałego nastąpi po otrzymaniu interpretacji zgodnej z oczekiwaniami Wnioskodawcy, natomiast zbycie nastąpi w terminie późniejszym, przy czym Wnioskodawca nie jest w stanie dokładnie określić tej daty,

* budynek gospodarczy posiada symbol KŚT 10,

* po wycofaniu wskazanych we wniosku składników majątku z działalności gospodarczej, nie będą one wykorzystywane w prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytania:

1.

Czy wycofanie środka trwałego z ewidencji środków trwałych (przekazanie na cele prywatne) generuje przychód z działalności gospodarczej, podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

2.

Czy sprzedaż powyższej nieruchomości po wycofaniu jej z ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych jest opodatkowana i w jakiej wysokości.

(pytania oznaczone we wniosku nr 2 i 3)

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeśli sprzedaż nieruchomości niemieszkalnej wycofanej z działalności gospodarczej nastąpi w okresie 5 lat od daty wycofania z ewidencji środków trwałych na cele prywatne, nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Wnioskodawca uważa również, iż art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie wymienia, jako powodujące powstanie przychodu, wycofania środków trwałych z działalności gospodarczej, z tego względu wycofanie środków trwałych z działalności gospodarczej nie będzie, Jego zdaniem, rodziło żadnych konsekwencji w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego, stwierdzam, co następuje:

Zgodnie z definicją zawartą w art. 22 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm. - określanego w dalszej części skrótem "k.s.h."), spółka jawna jest spółką osobową, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą, a nie jest inną spółką handlową. Stosownie do postanowień art. 8 § 1 k.s.h., spółka osobowa może we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana. Spółka jawna może zatem posiadać własny majątek, który jest odrębny od majątków osobistych jej wspólników.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), odrębnymi źródłami przychodów są określone w pkt 3 i 8 tego przepisu:

* pozarolnicza działalność gospodarcza,

* odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

* nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

* spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

* prawa wieczystego użytkowania gruntów,

* innych rzeczy,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie.

Stosownie do treści art. 10 ust. 2 pkt 3 ww. ustawy, przepisów ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, z zastrzeżeniem ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.

W myśl art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących:

a.

środkami trwałymi,

b.

składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1.500 zł,

c.

wartościami niematerialnymi i prawnymi

- ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników wymienionych w lit. b, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.

Z treści przytoczonych przepisów wynika zatem, iż przychodami z działalności gospodarczej są zarówno przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą składników majątku używanych aktualnie w działalności (z wyjątkiem nieruchomości mieszkalnych wymienionych w art. 14 ust. 2c ww. ustawy), jak i przychody uzyskane ze sprzedaży tych składników majątku, które zostały z działalności gospodarczej z różnych względów wycofane. Jeżeli jednak między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia upłynęło 6 lat, to przychód ze sprzedaży tych składników majątku nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej.

Odpłatne zbycie oznacza przeniesienie własności lub innych praw majątkowych w zamian za korzyść majątkową. W przypadku nieodpłatnego przekazania nieruchomości, stanowiących środki trwałe, do majątku prywatnego jej wspólników, mamy niewątpliwie do czynienia ze zbyciem tych nieruchomości. W wyniku bowiem tej czynności dojdzie do przeniesienia prawa własności nieruchomości ze spółki na wspólników. Zbycie to nie będzie miało jednak charakteru odpłatnego, bowiem w zamian za przeniesienie prawa własności nieruchomości z majątku spółki do majątku prywatnego jej wspólników, spółka nie uzyska żadnych korzyści majątkowych. Jeżeli jednak po wycofaniu tych składników z działalności gospodarczej nastąpi ich późniejsze zbycie, to skutki podatkowe tego zbycia, a wiec obowiązek opodatkowania uzyskanego z tego tytułu dochodu, uzależnione będą od terminu tego zbycia. Jeżeli bowiem, między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat, to uzyskany z tego tytułu dochód podlegał będzie opodatkowaniu jako dochód związany ze źródłem przychodów pozarolnicza działalność gospodarcza.

Z przedstawionego we wniosku oraz jego uzupełnieniu opisu zdarzenia przyszłego wynika m.in., iż Wnioskodawca jest wspólnikiem Spółki jawnej. Zamierza wycofać z działalności gospodarczej (przekazać na cele prywatne) środki trwałe w postaci nieruchomości gruntowej zabudowanej budynkiem gospodarczym. Właścicielem ww. składników majątku ujawnionym w księdze wieczystej jest Spółka jawna. Po wycofaniu z działalności gospodarczej właścicielami będą osoby fizyczne (wspólnicy spółki jawnej). Powyższą nieruchomość Spółka jawna nabyła na podstawie umowy kupna do majątku własnego (art. 28 k.s.h.), a wycofanie z ewidencji środków trwałych na rzecz wspólników nastąpi pod tytułem darmym. Wycofanie ww. środków trwałych z działalności gospodarczej nastąpi po otrzymaniu interpretacji zgodnej z oczekiwaniami Wnioskodawcy, natomiast zbycie nastąpi w terminie późniejszym. Przy czym, Wnioskodawca nie jest w stanie dokładnie określić tej daty. Po wycofaniu wskazanych we wniosku składników majątku z działalności gospodarczej, nie będą one wykorzystywane w prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej,

Mając na uwadze przedstawione zdarzenie przyszłe oraz wskazane wyżej przepisy prawa podatkowego stwierdzić należy, iż sama czynność nieodpłatnego przekazania nieruchomości, o którym mowa we wniosku, na potrzeby prywatne (osobiste) wspólników, nie będzie rodziła dla Wnioskodawcy, jako wspólnika Spółki jawnej skutków podatkowych w podatku dochodowym od osób fizycznych. Jeżeli jednak, między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynie 6 lat, zbycie tych składników majątku generować będzie przychód z prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, zgodnie z zasadą wynikającą z art. 10 ust. 2 pkt 3 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Mając powyższe na względzie stanowisko Wnioskodawcy w zakresie skutków podatkowych:

* wycofania z działalności gospodarczej środków trwałych w postaci nieruchomości gruntowej i znajdującego się na niej budynku gospodarczego oraz ich przekazania na potrzeby osobiste wspólników spółki - jest prawidłowe,

* późniejszego zbycia ww. składników majątkowych - jest nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Jednocześnie nadmienić należy, iż w zakresie dotyczącym skutków podatkowych wycofania z prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej działki gruntu w użytkowaniu wieczystym, objętej odrębnym wnioskiem, w dniu 4 października 2012 r. wydano postanowienie o pozostawieniu wniosku bez rozpatrzenia Znak: IBPBII/1/436-233/12/ASZ, IBPBI/1/415-804/12/BK.

Do wniosku dołączono dokumenty źródłowe. Należy jednak zauważyć, że wydając interpretację w trybie art. 14b Ordynacji podatkowej, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów nie przeprowadza postępowania dowodowego w związku z czym nie jest obowiązany, ani uprawniony do ich oceny; jest związany wyłącznie opisem stanu faktycznego przedstawionym przez wnioskodawcę i jego stanowiskiem.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl