IBPBI/1/415-715/09/BK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 23 listopada 2009 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/1/415-715/09/BK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni, przedstawione we wniosku z dnia 26 sierpnia 2009 r. (data wpływu do tut. Biura - 31 sierpnia 2009 r.), uzupełnionym w dniu 2 listopada 2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej wydatków z tytułu nabycia w drodze licytacji towaru handlowego (mieszkania) - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 sierpnia 2009 r. do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej wydatków z tytułu nabycia w drodze licytacji towaru handlowego (mieszkania).

Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 19 października 2009 r. Znak: IBPBI/1/415-715/09/BK wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło w dniu 2 listopada 2009 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W 2008 r., w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, Wnioskodawczyni w drodze licytacji zakupiła mieszkanie, stanowiące towar handlowy, w związku z tym, że przeznaczyła go do dalszej odsprzedaży. Za wylicytowany przedmiot zapłaciła, jednakże towaru nie otrzymała z uwagi na odwołanie się dotychczasowego właściciela mieszkania, będącego przedmiotem licytacji. W związku z tym, iż mieszkanie nie zostało jej wydane, nie uwzględniła go w spisie z natury na dzień 31 grudnia 2008 r. W 2009 r. uprawomocnił się wyrok Sądu i Wnioskodawczyni nabyła prawo własności do mieszkania.

W uzupełnieniu wniosku wskazano, iż:

* Wnioskodawczyni prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów,

* koszty uzyskania przychodów ewidencjonuje metodą określoną w art. 22 ust. 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych,

* prowadzi działalność gospodarczą w zakresie:

a.

sprzedaży detalicznej pozostałych nowych wyrobów, prowadzonej w wyspecjalizowanych sklepach,

b.

wykonywania pozostałych robót budowlanych wykończeniowych,

c.

zakładania stolarki budowlanej,

d.

kupna i sprzedaży nieruchomości na własny rachunek.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy wydatek poniesiony w 2008 r. na zakup mieszkania stanowi koszt uzyskania przychodów w momencie jego poniesienia.

Zdaniem Wnioskodawczyni, w myśl ogólnie brzmiącej zasady, określonej w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowy od osób fizycznych, stanowiącej, iż kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, opisany wydatek poniesiony w 2008 r. jest kosztem uzyskania przychodów w momencie jego poniesienia. Nie jest on bowiem zawarty w katalogu kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodów określonym w art. 23 tejże ustawy. Ponadto zapłata za przedmiot nabyty w drodze licytacji nie nosi znamion zaliczki, gdyż nie ma przejściowego charakteru i z zasady nie podlega zwrotowi.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam co następuje:

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy.

Aby dany wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów muszą zostać spełnione łącznie następujące warunki - wydatek ten winien:

* być poniesiony, w celu uzyskania przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów,

* nie znajdować się wśród wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów wskazanych w art. 23 ww. ustawy,

* być właściwie udokumentowany.

W myśl art. 22 ust. 4 ww. ustawy, koszty uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem ust. 5 i 6, są potrącane tylko w roku podatkowym, w którym zostały poniesione.

W myśl art. 22 ust. 6b ww. ustawy w brzmieniu obowiązującym w roku 2008, za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów w przypadku podatników, o których mowa w ust. 6 (a więc prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów), uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu.

Brzmienie powyższego przepisu uległo zmianie od dnia 1 stycznia 2009 r., na mocy art. 1 ust. 2 lit. b) ustawy z dnia 5 marca 2009 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 69, poz. 587).

Zgodnie ze znowelizowanym brzmieniem art. 22 ust. 6b ww. ustawy, za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów w przypadku podatników, o których mowa w ust. 6, z zastrzeżeniem ust. 5e, 6ba, 6bb i 7b, uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu.

Zauważyć jednakże należy, iż poniesienie wydatku w świetle wyżej wskazanego przepisu nie jest tożsame z wydatkowaniem określonych co do wartości kwot, lecz z posiadaniem prawnie dopuszczonych dokumentów właściwych dla określonej transakcji i rodzaju prowadzonych ksiąg podatkowych.

Ze złożonego wniosku wynika, iż w roku 2008 Wnioskodawczyni nabyła w drodze licytacji mieszkanie stanowiące towar handlowy w ramach prowadzonej przez nią pozarolniczej działalności gospodarczej, polegającej m.in. na kupnie i sprzedaży nieruchomości. W związku ze złożeniem odwołania od licytacji przez dotychczasowego właściciela prawo własności przedmiotowego lokalu nabyła w roku 2009, po uprawomocnieniu się wyroku Sądu. Ponadto z wniosku wynika, iż w prowadzonej podatkowej księdze przychodów i rozchodów ewidencjonuje koszty uzyskania przychodów wg metody o której mowa w art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a wiec w dacie ich poniesienia.

Zgodnie z art. 999, zawartym w części III "Postępowanie Egzekucyjne" ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks Postępowania Cywilnego (Dz. U. Nr 43, poz. 296 z późn. zm.), prawomocne postanowienie o przysądzeniu własności przenosi własność na nabywcę i jest tytułem do ujawnienia na rzecz nabywcy własności w katastrze nieruchomości oraz przez wpis w księdze wieczystej lub przez złożenie dokumentów do zbioru dokumentów.

Mając powyższe na względzie stwierdzić należy, iż co prawda w roku 2008 Wnioskodawczyni wydatkowała określone kwoty na nabycie mieszkania w drodze licytacji, jednakże dopiero w 2009 r., z dniem uprawomocnienia się wyroku sądu przyznającego jej prawo własności tego mieszkania, nastąpiło jego nabycie. Tym samym dopiero w roku 2009 uzyskała dowód jego nabycia, stanowiący podstawę do ujęcia poniesionych na to nabycie wydatków w podatkowej księdze przychodów i rozchodów, w myśl ww. art. 22 ust. 6b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Konsekwencją powyższego jest brak możliwości zaliczenia w 2008 r. wskazanych w wniosku wydatków, do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej w tymże roku działalności gospodarczej.

Jednocześnie nadmienić należy, iż mając na uwadze zakres prowadzonej działalności gospodarczej (handel nieruchomościami), wydatek ten podlega zaewidencjonowaniu w poz. 10 podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Mając powyższe na względzie stanowisko wnioskodawczyni należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl