IBPBI/1/415-703/10/AP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 5 października 2010 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/1/415-703/10/AP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Spółki cywilnej przedstawione we wniosku z dnia 21 lipca 2010 r. (data wpływu do tut. Biura 27 lipca 2010 r.), uzupełnionym w dniu 14 września 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych dokonania sprzedaży wskazanej we wniosku nieruchomości gruntowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 lipca 2010 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych dokonania sprzedaży wskazanej we wniosku nieruchomości gruntowej.

Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 9 września 2010 r. Znak: IBPBI/1/415-703/10/AP wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło w dniu 14 września 2010 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Małżonkowie, jako wspólnicy spółki cywilnej wnieśli we wrześniu 2005 r. do Spółki prawo wieczystego użytkowania nieruchomości gruntowej rolnej. W listopadzie 2005 r. Spółka dokonała zakupu dzierżawionej nieruchomości rolnej od Skarbu Państwa. Dowodem zakupu nieruchomości oprócz aktu notarialnego, była faktura VAT na firmę. W chwili obecnej Spółka cywilna planuje sprzedaż tej nieruchomości gruntowej, gdyż nie jest ona wykorzystywana do prowadzonej aktualnie działalności gospodarczej i spółka nie ma również żadnych planów w zakresie jej przyszłego wykorzystywania w prowadzonej działalności, nie wykorzystywanie nieruchomości w działalności gospodarczej Spółki skutkowało brakiem jej ewidencji w środkach trwałych firmy, jak również ponoszenia jakichkolwiek kosztów związanych z jej posiadaniem, jak np. podatku rolnego, czy też czynszu dzierżawnego. Spółka w okresie swojej działalności oprócz wymienionego przypadku nie dokonała żadnych zakupów jak również sprzedaży nieruchomości. Działalność Spółki prowadzona jest wyłącznie przez dwóch wspólników. Spółka nie zatrudniała i aktualnie nie zatrudnia żadnych pracowników.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy przychód ze sprzedaży ww. nieruchomości będzie przychodem z działalności gospodarczej, czy też można go w tych okolicznościach zakwalifikować jako przychód niezwiązany z działalnością gospodarczą.

Zdaniem Wnioskodawcy, art. 24 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi o dochodzie ze zbycia składników majątku wykorzystywanych na potrzeby działalności gospodarczej. Zakupiona działka nie była składnikiem majątku firmy oraz nie była wykorzystywana do tej działalności. W związku z tym przychód z jej sprzedaży nie powinien być kwalifikowany, jako przychód z działalności gospodarczej.

Na poparcie swojego stanowiska Wnioskodawca powołał interpretację indywidualną z dnia 23 lutego 2010 r. Znak: IPPB1/415-50/10-2/JB, wydaną przez działającego w imieniu Ministra Finansów, Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a - c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.), źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a - c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

W myśl art. 10 ust. 2 pkt 3 ww. ustawy, przepisów ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, z zastrzeżeniem ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.

Odrębnym źródłem przychodów jest, wskazana w art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy, pozarolnicza działalność gospodarcza.

W świetle art. 14 ust. 1 ww. ustawy, za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Przepis art. 14 ust. 2 pkt 1 powyższej ustawy stanowi, iż przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących:

a.

środkami trwałymi,

b.

składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1.500 zł,

c.

wartościami niematerialnymi i prawnymi

- ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.

Z treści przytoczonych przepisów wynika, iż przychodami z działalności gospodarczej są zarówno przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą składników majątku używanych aktualnie w działalności, jak i przychody uzyskane ze sprzedaży tych składników majątku, które zostały z działalności gospodarczej z różnych względów wycofane, w tym z powodu jej likwidacji. Jeżeli jednak między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia upłynęło 6 lat, to przychód ze sprzedaży tych składników majątku nie zalicza się do przychodów z działalności gospodarczej.

Należy zauważyć, iż przepis art. 14 ust. 1 powołanej ustawy nie wymienia wszystkich przychodów z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy. Natomiast przepis art. 14 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy wskazuje na niektóre rodzaje przychodów zaliczanych również do przychodów z działalności gospodarczej ("Przychodem z działalności gospodarczej są również").

Ze złożonego wniosku wynika, iż w miesiącu wrześniu 2005 r. małżonkowie jako wspólnicy Spółki cywilnej wnieśli do tej Spółki prawo wieczystego użytkowania nieruchomości gruntowej rolnej. W listopadzie 2005 r. Spółka dokonała zakupu dzierżawionej nieruchomości rolnej od Skarbu Państwa. Dowodem zakupu nieruchomości oprócz aktu notarialnego, była faktura VAT wystawiona na Spółkę. Nieruchomość ta nie była i nie jest jednak wykorzystywana dla celów prowadzonej działalności gospodarczej. Nie została również ujęta w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych tej działalności. Spółka nie zamierza również w przyszłości wykorzystywać jej w prowadzonej działalności gospodarczej. Z wniosku wynika również, iż żadne wydatki związane z posiadaniem ww. nieruchomości nie stanowiły kosztów w prowadzonej działalności gospodarczej. Spółka zamierza dokonać sprzedaży przedmiotowej nieruchomości.

Jak wykazuje analiza przytoczonych powyżej uregulowań prawa podatkowego, rodzajowy katalog przychodów, ze źródła jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza nie jest ograniczony. Wymienione kategorie przychodów mają charakter przykładowy, otwarty.

Zatem w myśl powyższego, odpłatne zbycie nieruchomości gruntowej wykorzystywanej w działalności nawet nie ujętej w wykazie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, stanowiłoby w całości przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, o którym mowa w cytowanym art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podmiotu, który faktycznie przedmiotową nieruchomość wykorzystywałby dla celów prowadzonej działalności gospodarczej.

Przy kwalifikacji przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości decydujące znaczenie ma bowiem przedmiotowe i funkcjonalne powiązanie danego rodzaju przychodu ze źródłem jego uzyskania.

W opisanym przez Wnioskodawcę zdarzeniu przyszłym, w przypadku zbycia przedmiotowej nieruchomości nie będziemy mieli jednak do czynienia z uzyskaniem przychodu z działalności gospodarczej o ile przedmiotem prowadzonej w formie spółki cywilnej działalności gospodarczej, nie jest obrót nieruchomościami. Przedmiotowa nieruchomość nie była bowiem ujęta w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Nigdy nie wykorzystywano jej w działalności gospodarczej Wnioskodawcy, a żadne wydatki związane z posiadaniem tej nieruchomości nie stanowiły kosztów w prowadzonej działalności gospodarczej.

Brak jest zatem z ww. zastrzeżeniem jakichkolwiek przesłanek, by uznać, że przedmiotowa niezabudowana nieruchomość gruntowa miała związek z prowadzoną przez Spółkę działalnością gospodarczą co skutkowałoby, że przychód osiągnięty ze sprzedaży przedmiotowej nieruchomości będzie przychodem z działalności gospodarczej. Zbycie tej nieruchomości nie będzie zbyciem środków trwałych, ani też zbyciem składników majątku funkcjonalnie powiązanych z działalnością gospodarczą.

Ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1588) zmieniono zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przy czym, zgodnie z art. 7 ust. 1 ww. ustawy zmieniającej, do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c) ustawy wymienionej w art. 1 (ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych), nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006 r., stosuje się zasady określone w ustawie wymienionej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

W przedstawionym we wniosku zdarzeniu przyszłym, przedmiotowa nieruchomość gruntowa została nabyta w 2005 r., a zatem w przypadku sprzedaży tej nieruchomości należy stosować zasady obowiązujące do dnia 31 grudnia 2006 r.

W myśl art. 28 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r., przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a - c) nie łączy się z przychodami (dochodami) z innych źródeł.

Natomiast zgodnie z art. 28 ust. 2 ww. ustawy, podatek od przychodu, o którym mowa w ust. 1, ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu.

Reasumując, mając na uwadze przedstawione zdarzenie przyszłe oraz wyżej powołane przepisy prawa podatkowego, należy stwierdzić, iż przychód uzyskany ze sprzedaży niezabudowanej nieruchomości gruntowej, jeżeli zbycie nastąpi przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie, będzie zaliczony do źródła przychodu określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a - c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od którego wspólnicy Spółki winni zapłacić podatek wg zryczałtowanej 10% stawki podatkowej.

W konsekwencji zatem, osiągnięty przychód z tytułu sprzedaży ww. nieruchomości nie będzie stanowił przychodu ze źródła przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy, o ile jak już wskazano, przedmiotem prowadzonej w formie spółki cywilnej działalności gospodarczej nie jest obrót nieruchomościami.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Zważywszy na fakt, iż wnioskodawcą jest Spółka cywilna niniejsza interpretacja stosownie do postanowień m.in. art. 14k Ordynacji podatkowej jest wiążąca tylko dla tej Spółki co oznacza, iż nie wywołuje bezpośrednio skutków dla jej wspólników.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, ul. Kraszewskiego 4a, 35-016 Rzeszów, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl