IBPBI/1/415-701/11/BK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 16 września 2011 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/1/415-701/11/BK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 6 lipca 2011 r. (data wpływu do tut. Biura 13 lipca 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej wydatków z tytułu studiów wyższych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 lipca 2011 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej wydatków z tytułu studiów wyższych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Od 1 sierpnia 2010 r. Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą. Dotychczas głównym przedmiotem działalności było przetwarzanie danych oraz usługi w zakresie technologii informatycznych sklasyfikowanych zgodnie z PKD z 2007 r. 63.11.Z (wg PKWiU z 2008 r. - 63.11.1) oraz PKD 62.09.Z (wg PKWiU z 2008 62.09).

Od 1 stycznia 2011 r., Wnioskodawca świadczy usługi doradztwa w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania finansami, z wyłączeniem podatków, które zgodnie z PKD z 2007 r. sklasyfikowane są pod symbolem 70.22.Z (wg PKWiU z 2008 r. - 70.22.12), z których osiąga przeważające przychody. W związku z faktem zmiany źródła przeważających przychodów, Wnioskodawca zamierza podnieść swoje kwalifikacje poprzez rozpoczęcie studiów wyższych na kierunku Zarządzanie, o specjalności Finanse i rachunkowość. Owa decyzja jest niejako koniecznym warunkiem, aby świadczyć wyżej wymienione usługi w sposób kompetentny oraz rzetelny. Podniesienie kwalifikacji skutkować będzie również zwiększeniem zakresu oferowanych usług, a co za tym idzie i zwiększeniem wartości uzyskiwanych przychodów. Ponadto, pozwoli zabezpieczyć źródło przychodów oraz uzyskać przewagę konkurencyjną.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy poniesione koszty nauki na studiach wyższych na kierunku Zarządzanie, o specjalności Finanse i rachunkowość stanowią koszt uzyskania przychodów, który można ująć w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.

Zdaniem Wnioskodawcy, przyszły koszt studiów wyższych na kierunku Zarządzanie, o specjalności Finanse i rachunkowość bezpośrednio pozostaje w związku przyczynowo-skutkowym z dotychczas osiąganym przychodem (tj. z dotychczas świadczonymi usługami doradztwa w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania finansami, z wyłączeniem podatków - PKD z 2007 r. 70.22.Z (wg PKWiU z 2008 r. 70.22.12)) oraz ma na celu zachowanie źródła przychodu. Ponadto, powyższy koszt studiów wyższych nie znajduje się na liście kosztów nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.).

W związku z faktem, iż powyższy wydatek zostanie również właściwie udokumentowany, fakturą VAT, zdaniem Wnioskodawcy, stanowi on koszt uzyskania przychodu w myśl art. 22 ust. 1 ww. ustawy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl