IBPBI/1/415-7/14/BK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 24 marca 2014 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/1/415-7/14/BK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 28 grudnia 2013 r. (data wpływu do tut. Biura 3 stycznia 2014 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości rozliczenia w zeznaniu podatkowym PIT-36L pobranych przez płatnika (w związku z uzyskiwaniem dochodów ze stosunku pracy) składek na ubezpieczenie społeczne oraz zdrowotne - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 stycznia 2014 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości rozliczenia w zeznaniu podatkowym PIT-36L pobranych przez płatnika (w związku z uzyskiwaniem dochodów ze stosunku pracy) składek na ubezpieczenie społeczne oraz zdrowotne.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

W roku 2013 Wnioskodawca osiągał przychody ze stosunku pracy oraz pozarolniczej działalności gospodarczej. Przychody z działalności gospodarczej opodatkowane są podatkiem liniowym wg stawki 19%. W związku z prowadzoną działalnością Wnioskodawca odprowadza składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Pracodawca odprowadza natomiast składki na ubezpieczenie społeczne i ubezpieczenie zdrowotne z tytułu umowy o pracę. W rozliczeniu za rok 2013 przychody i należny podatek ze stosunku pracy Wnioskodawca będzie rozliczał w deklaracji PIT-37, a z działalności gospodarczej w deklaracji PIT-36L.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytania:

Czy potrącone w roku podatkowym przez pracodawcę składki na ubezpieczenie społeczne, mogę rozliczyć w deklaracji PIT-36L, pomniejszając dochód do opodatkowania z działalności gospodarczej.

Czy pobrane w roku podatkowym przez pracodawcę składki na ubezpieczenie zdrowotne, mogę rozliczyć w deklaracji PIT-36L, pomniejszając podatek dochodowy obliczony od dochodów z działalności gospodarczej.

Zdaniem Wnioskodawcy, w rozliczeniu rocznym pobrane przez pracodawcę składki na ubezpieczenie społeczne i ubezpieczenie zdrowotne może rozliczyć w deklaracji PIT-36L składanej w związku z uzyskiwaniem dochodów z prowadzonej działalności gospodarczej.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazuje w art. 26 ust. 1 pkt 2b odliczenie od podstawy opodatkowania składek określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych potrąconych w roku podatkowym przez płatnika ze środków podatnika. Równocześnie nie ogranicza i nie przyporządkowuje odliczenia potrąconych składek do źródła przychodu, z którego te składki są płacone. Podobnie też ww. ustawa, w art. 27b ust. 1b wskazuje na obniżenie podatku o składki na ubezpieczenie zdrowotne pobrane w roku podatkowym przez płatnika, nie ograniczając i nie przyporządkowując tutaj określonych składek do określonych źródeł przychodu. Taki sposób rozliczenia składek wskazanych powyżej pozwoliłby na rozliczenie większej kwoty ulgi na dzieci (co można zrobić wyłącznie w przypadku deklaracji PIT-37).

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego, stwierdzam, co następuje:

Zgodnie z art. 45 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 7 i 8. W myśl art. 45 ust. 1a pkt 2 ww. ustawy, w terminie określonym w ust. 1 podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym odrębne zeznania, według ustalonych wzorów, o wysokości osiągniętego w roku podatkowym dochodu (poniesionej straty) z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej, opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30c.

Stosownie do treści art. 26 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy, podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 29-30c oraz art. 30e, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 24 ust. 1, 2, 3b-3e, 4, 4a-4e, ust. 6 lub art. 24b ust. 1 i 2, lub art. 25, po odliczeniu kwot składek określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych:

a.

zapłaconych w roku podatkowym bezpośrednio na własne ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe podatnika oraz osób z nim współpracujących,

b.

potrąconych w roku podatkowym przez płatnika ze środków podatnika, z tym że w przypadku podatnika osiągającego przychody określone w art. 12 ust. 6, tylko w części obliczonej, w sposób określony w art. 33 ust. 4, od przychodu podlegającego opodatkowaniu

- odliczenie nie dotyczy składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) zwolniony od podatku na podstawie ustawy, oraz składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód, od którego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 30c ust. 1 ww. ustawy, podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 lub 7, z zastrzeżeniem art. 29, 30 i 30d, wynosi 19% podstawy obliczenia podatku. Przy czym, jak wynika z treści art. 30c ust. 2 cyt. ustawy, podstawą obliczenia podatku, o której mowa w ust. 1, jest dochód ustalony zgodnie z art. 9 ust. 1, 2, 3, 3a i 5, art. 24 ust. 1, 2, 3b-3e i ust. 4 zdanie pierwsze lub art. 24b ust. 1 i 2, lub art. 25. Dochód ten podatnicy mogą pomniejszać o składki na ubezpieczenie społeczne określone w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. a i pkt 2a oraz wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego określone w art. 26 ust. 1 pkt 2b. Wysokość składek i wpłat ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie.

Składki na ubezpieczenie społeczne, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. a i pkt 2a, oraz wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego określone w art. 26 ust. 1 pkt 2b, podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli nie zostały:

1.

zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub

2.

odliczone od dochodów opodatkowanych na zasadach określonych w art. 27, lub

3.

odliczone od przychodów na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, lub

4.

zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie (art. 30c ust. 3 ww. ustawy).

W świetle powyższych przepisów w sytuacji opodatkowania dochodów uzyskiwanych z pozarolniczej działalności gospodarczej tzw. podatkiem liniowym, podstawę obliczenia tego podatku stanowi dochód pomniejszony o składki na ubezpieczenie społeczne zapłacone w roku podatkowym bezpośrednio na własne ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe podatnika oraz osób z nim współpracujących, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. a cyt. ustawy, pod warunkiem nie występowania przesłanek negatywnych określonych w ww. art. 30c ust. 3 tej ustawy.

W konsekwencji, z treści cyt. art. 30c ust. 2 zd. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (a contrario) wynika, że brak jest podstaw prawnych do pomniejszenia dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem liniowym, o potrącone przez płatnika składki na ubezpieczenie społeczne, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b tej ustawy.

Z dyspozycji art. 27b ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika natomiast, że podatek dochodowy, obliczony zgodnie z art. 27 lub art. 30c, w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o składki na ubezpieczenie zdrowotne, o której mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 z późn. zm.):

a.

opłaconej w roku podatkowym bezpośrednio przez podatnika zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych,

b.

pobranej w roku podatkowym przez płatnika zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych

- obniżenie nie dotyczy składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) zwolniony od podatku na podstawie ustawy oraz składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód, od którego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku;

Kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którą zmniejsza się podatek, nie może przekroczyć 7,75% podstawy wymiaru tej składki (art. 27b ust. 2 ww. ustawy).

Natomiast wysokość wydatków na cele określone w ust. 1 ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie (art. 27b ust. 3 ww. ustawy).

Zatem składki zdrowotne opłacone w ramach prowadzonej działalności gospodarczej (do wysokości 7,75% podstawy wymiaru tej składki) mogą zostać odliczone od podatku, pod warunkiem, że podstawy wymiaru tej składki nie stanowi dochód, od którego zaniechano poboru podatku na podstawie Ordynacji podatkowej, bądź który jest zwolniony od opodatkowania na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W świetle powyższego, podatnik uzyskujący w roku podatkowym dochody z działalności gospodarczej opodatkowanej tzw. podatkiem liniowym oraz przychody z umowy o pracę, które są opodatkowane zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, składki na ubezpieczenie zdrowotne, które zobowiązany był opłacić zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych, stosownie do brzmienia art. 27b ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy w pierwszej kolejności odlicza od podatku należnego od tych dochodów, w związku z uzyskaniem, których składkę tę pobrano. W konsekwencji podatek "z tytułu umowy o pracę" w pierwszej kolejności pomniejsza się o składki na ubezpieczenie zdrowotne należne w związku z uzyskaniem przychodu z tego źródła. Jedynie w sytuacji, gdy kwota składek na ubezpieczenie zdrowotne potrąconych (z uwzględnieniem ustalonego limitu) od podatku "z tytułu umowy o pracę" przewyższa kwotę podatku należnego z tego tytułu, o nieodliczoną część składki na ubezpieczenie zdrowotne można pomniejszyć podatek dochodowy od osób fizycznych należny z innego tytułu (np. prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej). Pamiętać należy, że suma dokonanych odliczeń nie może przekroczyć kwoty faktycznie dokonanej wpłaty i obowiązującego limitu, tj. 7,75% podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca uzyskuje dochody z tytułu działalności gospodarczej opodatkowane na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz dochody ze stosunku pracy. W związku z prowadzoną działalnością Wnioskodawca odprowadza składkę na ubezpieczenie zdrowotne, natomiast pracodawca (płatnik) pobiera i odprowadza składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne z tytułu umowy o pracę. W rozliczeniu za rok 2013 przychody i należny podatek ze stosunku pracy będzie rozliczał w deklaracji PIT-37, a z działalności gospodarczej w deklaracji PIT-36L.

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, że z uwagi na wybraną przez Wnioskodawcę formę opodatkowania dochodów z prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, nie będzie mógł pomniejszyć podstawy opodatkowania podatkiem liniowym dochodów o składki na ubezpieczenie społeczne potrącone przez płatnika, z tytułu zawartej umowy o pracę, albowiem możliwości dokonania takiego odliczenia nie przewiduje art. 30c ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji, składki te nie mogą zostać wykazane w zeznaniu składanym na formularzu PIT-36L.

Natomiast składki na ubezpieczenie zdrowotne potrącone przez płatnika z tytułu zawartej przez Wnioskodawcę umowy o pracę, zgodnie z dyspozycją art. 27b ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy, w pierwszej kolejności winny pomniejszać (do limitu 7,75% podstawy wymianu tej składki) podatek należny od dochodów z tego źródła, którego dotyczą, a wiec podatek z tytułu dochodów uzyskiwanych z umowy o pracę. Jeżeli jednak wysokość tego podatku nie wystarczy na dokonanie odliczenia pełnej wysokości potrąconej składki, to pozostała część składki może zostać wykazana w zeznaniu PIT-36L.

W związku z powyższym, stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie ul. Kraszewskiego 4a, 35-016 Rzeszów, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl