IBPBI/1/415-688/11/BK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 23 września 2011 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/1/415-688/11/BK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 7 lipca 2011 r. (data wpływu do tut. Biura 11 lipca 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie braku obowiązku ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych w księgach rachunkowych przez podmiot prowadzący działy specjalne produkcji rolnej, który nie zgłosił zamiaru prowadzenia tych ksiąg - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 lipca 2011 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie braku obowiązku ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych w księgach rachunkowych przez podmiot prowadzący działy specjalne produkcji rolnej, który nie zgłosił zamiaru prowadzenia tych ksiąg.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawczyni od kilku lat prowadzi jednoosobowo działalność gospodarczą, w której głównym źródłem przychodów był ubój drobiu, a także prowadzi działy specjalne produkcji rolnej, w zakresie wylęgarni drobiu.

Dochód z działalności gospodarczej ustalany jest na podstawie ksiąg rachunkowych, natomiast dochód z działów specjalnych produkcji rolnej, ustalany jest przy zastosowaniu norm szacunkowych na podstawie przeciętnej, prawdopodobnej dochodowości określonego rodzaju produkcji i jej rozmiarów, wg stawek określonych w Załączniku nr 2 do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ponieważ Wnioskodawczyni jest podatnikiem podatku od towarów i usług, w działach specjalnych produkcji rolnej prowadzi również ewidencję sprzedaży. W ewidencji tej wykazana jest całkowita sprzedaż za dany okres. Podsumowując rejestry sprzedaży VAT za lata poprzednie, Wnioskodawczyni stwierdziła, iż rzeczywiste przychody ze sprzedaży netto w latach 2007-2008 wykazane na fakturach VAT, a nie ustalone na podstawie norm szacunkowych), przekroczyły obowiązujące w tych latach limity 800.000 euro, powyżej których należy zaprowadzić księgi rachunkowe.

Jednakże zgodnie z art. 15 ww. ustawy, Wnioskodawczyni nie zgłosiła zamiaru prowadzenia ksiąg rachunkowych w tym zakresie.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy wybierając jako sposób opodatkowania dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej dochód szacunkowy, ustalony na podstawie przeciętnej, prawdopodobnej dochodowości określonego rodzaju produkcji i jej rozmiarów wg Załącznika nr 2 do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a nie dochód rzeczywisty, ustalony na podstawie prowadzonej ewidencji zdarzeń gospodarczych w postaci ksiąg podatkowych Wnioskodawczynię obowiązuje limit przychodów netto w wysokości 800.000/1.200.000 euro w przeliczeniu wg kursu na 30 września roku poprzedniego, wg rzeczywistych cen sprzedaży netto, powyżej którego istnieje obowiązek zaprowadzenia ksiąg rachunkowych.

Zdaniem Wnioskodawczyni, jeżeli prowadząc działy specjalne produkcji rolnej, zgodnie z art. 24 ust. 4 zdanie drugie ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.), nie zaprowadziła ksiąg podatkowych, a dochód ustala przy zastosowaniu norm szacunkowych z określonej powierzchni upraw lub jednostki produkcji zwierzęcej (wg załącznika nr 2 do ww. ustawy), nie jest zobowiązana do prowadzenia dla celów podatku dochodowego ewidencji sprzedaży. W związku z tym nie obowiązuje ją limit przychodów netto w wysokości 800.000/1.200.000 euro w przeliczeniu wg kursu na 30 września roku poprzedniego, przekroczenie którego skutkuje koniecznością zaprowadzenia ksiąg rachunkowych. Wg Wnioskodawczyni, limit ten obowiązuje jedynie osoby fizyczne prowadzące działy specjalne produkcji rolnej, które zgłosiły zamiar prowadzenia ksiąg podatkowych.

Powyższe stanowisko, zdaniem Wnioskodawczyni, zostało potwierdzone uchwałą Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 17 stycznia 2011 r. (sygn. akt II FPS 2/10), w której to uchwale NSA po rozpoznaniu zagadnienia prawnego uznał, że "w stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2001 r. obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych, o których mowa w art. 24a ust. 1 ust. 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie dotyczy po podatników uzyskujących przychody z działów specjalnych produkcji rolnej (art. 2 ust. 1 pkt 1 i ust. 3), bez względu na wielkość tych przychodów, o ile podatnicy ci nie zgłosili zamiaru prowadzenia ksiąg w trybie określonym w art. 24a ust. 2 pkt 2 i art. 15 zdanie drugie tej ustawy. W świetle art. 24 ust. 4 zdanie drugie i art. 15 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dla ustalenia dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej uzyskiwanych przez podatników, którzy nie zgłosili zamiaru prowadzenia ksiąg, mają zastosowanie wyłącznie normy szacunkowe dochodu, określone w załączniku nr 2 do tej ustawy".

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawczyni.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Jednocześnie zauważyć należy, iż od dnia 1 stycznia 2009 r. normy szacunkowe dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej określa się w Tabeli rodzajów i rozmiarów działów specjalnych produkcji rolnej oraz norm szacunkowych dochodu rocznego, stanowiącej załącznik do rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie norm szacunkowych dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej wydanego na podstawie delegacji ustawowej zawartej w art. 24 ust. 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010, Nr 51, poz. 307 z późn. zm.).

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl