IBPBI/1/415-683/12/ŚS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 21 sierpnia 2012 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/1/415-683/12/ŚS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 28 maja 2012 r. (data wpływu do tut. Biura 5 czerwca 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie:

* możliwości zaliczenia przychodów uzyskiwanych przez akcjonariusza z tytułu uczestnictwa w spółce komandytowo-akcyjnej do źródła przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza,

* możliwości opodatkowania dochodu uzyskanego z tego tytułu tzw. podatkiem liniowym oraz

* momentu uzyskania przychodu przez akcjonariusza z tytułu uczestnictwa w spółce komandytowo-akcyjnej

jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 czerwca 2012 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie możliwości zaliczenia przychodów uzyskiwanych przez akcjonariusza z tytułu uczestnictwa w spółce komandytowo-akcyjnej do źródła przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza, możliwości opodatkowania dochodu uzyskanego z tego tytułu tzw. podatkiem liniowym oraz momentu uzyskania przychodu przez akcjonariusza z tytułu uczestnictwa w spółce komandytowo-akcyjnej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, opodatkowaną tzw. stawką liniową. Jest także komandytariuszem spółki komandytowej. W ciągu najbliższych miesięcy bieżącego roku zamierza rozpocząć proces przekształcania spółki komandytowej w spółkę komandytowo-akcyjną. Wnioskodawca przewiduje, że ww. proces przekształcania zakończy się pod koniec 2012 r. lub w pierwszym kwartale 2013 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy dochody uzyskane z posiadania akcji zaliczone zostaną do źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czyli do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

2.

Czy istnieje możliwość opodatkowania wyżej wymienionego dochodu stawką liniową.

3.

Czy jako moment uzyskania przychodu z tytułu posiadanych akcji należy uznać podjęcie uchwały przez walne zgromadzenie o przeznaczeniu zysku do podziału pomiędzy akcjonariuszy.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad.1

Przychody z posiadania akcji w spółce komandytowo-akcyjnej będą przychodamiz pozarolniczej działalności gospodarczej.

Zgodnie z ustawami podatkowymi, spółki osobowe nie są podatnikami podatku dochodowego, zarówno od osób prawnych jak i fizycznych. Podatnikami są natomiast wspólnicy tych spółek. Art. 5b ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm. - zwanej dalej "u.p.d.o.f.") uznaje przychody wspólnika ze spółki nieposiadającej osobowości prawnej prowadzącej działalność gospodarczą za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 u.p.d.o.f., czyli za przychód pozarolniczej działalności gospodarczej.

Ad.2

Może opodatkować dochód z ww. tytułu tzw. stawką liniową.

Zgodnie z art. 9a ust. 2 u.p.d.o.f. podatnicy mogą wybrać sposób opodatkowania dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c, tzn. w wysokości 19% podstawy obliczenia podatku.

Ad.3

Za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 u.p.d.o.f., uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku akcjonariusza spółki komadytowo-akcyjnej za przychód z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, należy rozumieć prawo do udziału w zysku osiągniętego przez spółkę. Na mocy art. 347 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm. - dalej "k.s.h.") w zw. z art. 126 § 1 pkt 2 k.s.h. prawo do udziału w zysku spółki powstaje z chwilą wykazania go w sprawozdaniu finansowym spółki oraz jego przeznaczeniu przez zgromadzenie wspólników do wypłaty akcjonariuszom. Dodatkowo uchwała o podziale zysku spółki pomiędzy jej akcjonariuszy wymaga zgody wszystkich jej komplementariuszy. Roszczenie akcjonariusza o wypłatę zysku może nastąpić dopiero po sporządzeniu odpowiedniej uchwały. Ponadto, o przysługiwaniu roszczenia o wypłatę dywidendy, decydować będzie fakt, czy w chwili podjęcia uchwały o podziale dana osoba była uprawniona z akcji. Biorąc powyższe pod uwagę, należy uznać, iż w trakcie roku podatkowego, u akcjonariusza nie powstanie przychód należny, a tym samym nie wystąpi obowiązek wypłacania zaliczek na podatek dochodowy. Momentem uzyskania przychodu będzie roszczenie akcjonariusza o wypłatę dywidendy, czyli podjęcie uchwały przeznaczającej zysk do podziału.

Na poparcie swojego stanowiska Wnioskodawca powołał interpretację ogólną Ministra Finansów z dnia 11 maja 2012 r., Znak: DD/033/1/12/KSM/DD-125.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Zauważyć przy tym należy, iż stanowisko Wnioskodawcy uznano za prawidłowe w pełnym zakresie albowiem z opisu zdarzenia przyszłego nie wynika, iż za pośrednictwem spółki komandytowo-akcyjnej Wnioskodawca będzie uzyskiwał przychody, które ww. ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych kwalifikuje do innych niż pozarolnicza działalność gospodarcza źródeł przychodów.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl