IBPBI/1/415-682/12/ŚS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 21 sierpnia 2012 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/1/415-682/12/ŚS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 31 maja 2012 r. (data wpływu do tut. Biura 5 czerwca 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie możliwości zaliczenia przychodów uzyskiwanych przez akcjonariusza z tytułu uczestnictwa w spółce komandytowo-akcyjnej do źródła przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza, momentu powstania i opodatkowania tych przychodów (dochodów) oraz sposobu ustalenia podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 czerwca 2012 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie możliwości zaliczenia przychodów uzyskiwanych przez akcjonariusza z tytułu uczestnictwa w spółce komandytowo-akcyjnej do źródła przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza, momentu powstania i opodatkowania tych przychodów (dochodów) oraz sposobu ustalenia podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest wspólnikiem (komandytariuszem) dwuosobowej spółki komandytowej Drugim wspólnikiem (komplementariuszem) jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Wnioskodawca rozważa przekształcenie spółki komandytowej w spółkę komandytowo-akcyjną, w której dotychczasowy komplementariusz (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością) będzie jednocześnie komplementariuszem i akcjonariuszem, zaś dotychczasowy komandytariusz spółki komandytowej, tj. Wnioskodawca będzie akcjonariuszem.

Nadmienić należy, iż w części E.3 poz. 61 wniosku wskazano, iż przedmiotem interpretacji indywidualnej są przepisy art. 5b ust. 2, art. 8 ust. 1, art. 9 ust. 2, art. 10 ust. 1 pkt 3, art. 44 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.).

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy przychód Wnioskodawcy (osoby fizycznej) - akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej z tytułu udziału w tej spółce jest przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.).

Jeśli tak, to w którym momencie przychód ten powstaje.

Czy akcjonariusz ma prawo uwzględnić koszty uzyskania przychodu poniesione przez spółkę komandytowo-akcyjną i w jakim zakresie.

Zdaniem Wnioskodawcy, przychód akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej z tytułu udziału w tej spółce jest przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej. Przychód ten powstanie z chwilą podjęcia uchwały przez właściwy organ spółki (walne zgromadzenie) o podziale zysku (wypłacie dywidendy) akcjonariuszom i dopiero wtedy podlega opodatkowaniu przez akcjonariusza podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Spółka nie jest płatnikiem tego podatku i nie potrąca zaliczek na ten podatek. Z podatku rozlicza się samodzielnie akcjonariusz po podjęciu powyższej uchwały, traktując uzyskany przychód, jako przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej i łącząc go z innymi ewentualnymi przychodami z pozarolniczej działalności gospodarczej. Akcjonariusz nie uwzględnia kosztów uzyskania przychodu z tytułu uczestnictwa w spółce, gdyż koszty te ponosi spółka, a podejmując uchwałę o wypłacie zysku akcjonariuszom, spółka uwzględnia już koszty uzyskania przychodu odliczając je od przychodu i wypłacając akcjonariuszom ich udział w czystym zysku, więc już po odliczeniu kosztów przypadających na akcjonariuszy.

Na potwierdzenie swojego stanowiska Wnioskodawca powołał wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 26 kwietnia 2012 r., sygn. akt II FSK 1070/10.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Wskazać przy tym należy, iż stanowisko Wnioskodawcy uznano w całości za prawidłowe, bowiem z opisu zdarzenia przyszłego nie wynika, że Wnioskodawca za pośrednictwem spółki komandytowo-akcyjnej będzie uzyskiwał przychody, które ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) kwalifikuje do innych niż pozarolnicza działalność gospodarcza źródeł przychodów.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl