IBPBI/1/415-657/10/ESZ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 1 października 2010 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/1/415-657/10/ESZ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 19 maja 2010 r. (data wpływu do tut. Biura 12 lipca 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania tzw. podatkiem liniowym, dochodów uzyskiwanych z tytułu świadczenia usług doradztwa w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 lipca 2010 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania tzw. podatkiem liniowym, dochodów uzyskiwanych z tytułu świadczenia usług doradztwa w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą, jako firma doradcza, która świadczy usługi głównie jednej firmie, w której Wnioskodawca jest również w tym samym czasie prezesem zarządu. Z tytułu członkowstwa w zarządzie spółki otrzymuje wynagrodzenie (z firmą nie ma podpisanej umowy o pracę) i rozlicza się z tego dochodu na osobnym PIT 36. Jako firma świadczy również sporadycznie usługi innym podmiotom gospodarczym (m.in. szkolenia w zakresie usług teleinformatycznych, usługi doradztwa w zakresie pozyskiwania klientów).

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej nie wykonuje czynności kierowania (zarządzania) spółką, w której pełni funkcję prezesa zarządu, bądź innymi podmiotami na rzecz których zamierza świadczyć usługi.

W zakresie obowiązków zawartym w umowie (porozumienia) o współpracy z kontrahentem, tj. firma, w której jest prezesem zarządu wskazano, iż "Na mocy Umowy Spółka zleca Zleceniobiorcy (Firmie Wnioskodawcy) świadczenie usług wsparcia w zakresie sprzedaży towarów i usług PTC, w tym w szczególności poprzez wsparcie w negocjacjach warunków handlowych z PTC oraz kontrahentami Spółki dystrybuującymi towar i usługi PTC, bieżącego doradztwa dla pracowników, kontrahentów i współpracowników, mającego na celu wzrost efektywności sprzedaży tych towarów i usług".

Funkcję prezesa zarządu spółki Wnioskodawca pełni na podstawie uchwały Rady Wspólników. Jako prezes zarządu pełni funkcje reprezentanta spółki, podpisuje również wszelkie umowy. Wnioskodawca nie jest i nie był pracownikiem spółki, bądź też innych podmiotów, na rzecz których zamierza świadczyć wskazane we wniosku usługi.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy dochody z tytułu ww. działalności gospodarczej mogą być opodatkowane podatkiem liniowym.

Zdaniem Wnioskodawcy, dochody z tytułu ww. działalności gospodarczej może opodatkować podatkiem liniowym.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do treści art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.), jednym ze źródeł przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

Zgodnie z art. 5a pkt 6 ww. ustawy, za działalność gospodarczą albo pozarolniczą działalność gospodarczą, uważa się działalność zarobkową:

a.

wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b.

polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c.

polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Stosownie do treści przepisu art. 9a ust. 1 wyżej powołanej ustawy, dochody osiągnięte przez podatników z pozarolniczej działalności gospodarczej, są opodatkowane na zasadach określonych w art. 27, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Zgodnie z art. 9a ust. 2 podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu (art. 9a ust. 2 ww. ustawy).

W myśl art. 30c ww. ustawy, podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 lub ust. 7, z zastrzeżeniem art. 29, 30, 30d i art. 44 ust. 4, wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

Deklarując wybór tzw. podatku liniowego, jako formy opodatkowania prowadzonej działalności gospodarczej, podatnik musi uwzględnić przesłanki określone w art. 9a ust. 3 ww. ustawy.

Zgodnie z art. 9a ust. 3 ww. ustawy, w brzmieniu obowiązującym do dnia 20 maja 2010 r., jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

* wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy, lub

* wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

- w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

Zauważyć jednocześnie należy, iż ustawą z dnia 18 marca 2010 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2010 r. Nr 75, poz. 473), został uchylony pkt 1 przepisu art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zatem przepis ten otrzymał nowe brzmienie, zgodnie z którym jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym - w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

Z treści cytowanych powyżej przepisów wynika, iż możliwości wyboru tzw. podatku liniowego jako formy opodatkowania przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej pozbawieni zostali ci podatnicy, którzy w ramach tej działalności uzyskują przychody z tytułu świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy i usługi te są tożsame z czynnościami, które podatnik, lub przynajmniej jeden z jego wspólników, wykonywał lub wykonuje na rzecz tegoż pracodawcy w roku podatkowym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy.

Z opisanego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą, jako firma doradcza, która świadczy usługi głównie jednej firmie, w której jest również (w tym samym czasie) prezesem zarządu. Ponadto nie jest i nie był pracownikiem spółki, bądź też innych podmiotów, na rzecz których zamierza świadczyć wskazane we wniosku usługi.

Mając powyższe na względzie, stwierdzić należy, iż na gruncie przedmiotowej sprawy istotne jest ustalenie, zarówno czy przychody uzyskiwane ze świadczonych przez Wnioskodawcę usług mogą zostać zaliczone do przychodów ze źródła określonego w art. 10 ust. 3 ww. ustawy (pozarolnicza działalność gospodarcza), jak również, czy uzyskiwane z tego tytułu dochody mogą zostać opodatkowane tzw. podatkiem liniowym.

Należy bowiem zauważyć, iż w myśl art. 13 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się m.in. przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menadżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychody z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej - z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 7. Przy czym, istotą kontraktu menedżerskiego, czy umów o zarządzanie przedsiębiorstwem lub umów o podobnym charakterze, zawieranych pomiędzy przedsiębiorcą zlecającym zarząd, a samodzielnym podmiotem - zarządcą jest zarządzanie przez ten ostatni podmiot tymże (cudzym) przedsiębiorstwem, na rzecz i w interesie przedsiębiorcy, na jego rachunek i ryzyko.

Ze złożonego wniosku wynika, iż w ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca nie wykonuje czynności kierowania (zarządzania) spółką, w której pełni funkcję prezesa zarządu, bądź innymi podmiotami na rzecz których zamierza świadczyć usługi.

Mając powyższe na względzie, stwierdzić należy, iż przychodów ze świadczenia przez Wnioskodawcę w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wskazanych we wniosku usług nie można uznać za przychody uzyskiwane z kontraktu menedżerskiego, umowy o zarządzanie przedsiębiorstwem, czy też umowy o podobnym charakterze, dlatego też, przychody te winny być uznane za przychody ze źródła przychodów jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

Biorąc zatem pod uwagę, przedstawiony we wniosku opis stanu faktycznego, stwierdzić należy, iż w związku ze świadczeniem przez Wnioskodawcę usług doradczych, w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, na rzecz innych podmiotów, których nie jest i nie był pracownikiem (w tym również spółki, w której pełni funkcję prezesa zarządu), nie znajdzie zastosowania wyłączenie, o którym mowa w art. 9a ust. 3 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Uzyskiwane z tego tytułu dochody mogą tym samym być opodatkowane na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl