IBPBI/1/415-625/10/KB

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 26 sierpnia 2010 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/1/415-625/10/KB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni, przedstawione we wniosku z dnia 10 maja 2010 r. (data wpływu do tut. Biura 29 czerwca 2010 r.), uzupełnionym w dniu 18 sierpnia 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wystąpienia wspólnika ze spółki jawnej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 czerwca 2010 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wystąpienia wspólnika ze spółki jawnej.

Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 16 sierpnia 2010 r. Znak: IBPBI/1/415-625/10/KB, wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło w dniu 18 sierpnia 2010 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawczyni od dnia 1 stycznia 2004 r. pozostawała wspólnikiem w spółce jawnej, a poprzednio w spółce cywilnej, która uległa w ww. dniu przekształceniu w spółkę jawną. Do spółki jawnej wniosła wkład w wysokości 5.000 zł W 2005 r. wystąpiła z ww. spółki jawnej. Z tytułu wystąpienia ze spółki jawnej w 2005 r. Wnioskodawczyni nabyła prawo do wypłaty wartości udziału kapitałowego obliczonego zgodnie z art. 65 Kodeksu spółek handlowych. Majątek rzeczowy spółki jawnej na dzień wystąpienia z niej Wnioskodawczyni obejmował w szczególności nabyte przez spółkę nieruchomości gruntowe, budynkowe i lokalowe, ruchomości jak np. sprzęt elektroniczny, samochody osobowe, wyposażenie biur, magazynów, jednostek handlowych, środki pieniężne na rachunku bankowym, klientela etc. Majątek, o którym mowa wyżej, kształtowany był przez okres pozostawania przez Wnioskodawczynię w tej spółce w charakterze wspólnika m.in. z bieżących dochodó1)w. Spółka jawna, z której Wnioskodawczyni wystąpiła, w okresach miesięcznych w każdym roku działalności odprowadzała zaliczki na podatek dochodowy, w tym także w odniesieniu do części dochodu przypadającej na Wnioskodawczynię. Do dnia dzisiejszego spółka jawna, w której Wnioskodawczyni była wspólnikiem, nie dokonała wypłaty wartości udziału kapitałowego z tytułu członkowstwa w tej spółce, ani też w żaden inny sposób nie zrekompensowała Wnioskodawczyni tej wartości

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy w omawianym stanie faktycznym powstanie obowiązek podatkowy po stronie Wnioskodawczyni z tytułu nabycia prawa do otrzymania wartości udziału kapitałowego.

2.

Jeśli odpowiedź na pytanie nr 1 miałaby być pozytywna, to do jakiego źródła przychodów należy zaliczyć ww. przychód.

3.

Jeżeli w analizowanej sprawie miało by być ustalone, iż po stronie Wnioskodawczyni w związku z prawem do otrzymania udziału kapitałowego w spółce, z której Wnioskodawczyni wystąpiła powstaje obowiązek podatkowy, to jaki będzie w opisanym stanie faktycznym moment powstania obowiązku podatkowego.

Zdaniem Wnioskodawczyni, stosownie do art. 65 § 1 Kodeksu spółek handlowych, w przypadku wystąpienia wspólnika ze spółki wartość udziału kapitałowego wspólnika albo jego spadkobiercy oznacza się na podstawie osobnego bilansu, uwzględniającego wartość zbywczą majątku spółki. W komentarzach do powyższej regulacji wskazuje się, iż "Określenie wartości zbywczej powinno być odnoszone do ustalonej wartości uwzględniającej zarówno aktywa, jak i pasywa spółki. Wartość zbywcza jest to wartość, po której można uzyskać ceną na rynku. Nie powinny tu więc wchodzić w grę żadne subiektywne oceny, odnoszące się do przyjmowanej wartości. Powstaje w związku z tym problem uwzględnienia przy wartości zbywczej umów zawartych i nierozwiązanych. Dotyczy to przede wszystkim tzw. umów przychodowych. Z kolei zbywcza wartość majątku spółki to wartość, jaką można by uzyskać za spółkę, a ściśle jej przedsiębiorstwo w danych okolicznościach. Wartość zbywcza majątku spółki jest zmienna. Wpływa na nią przede wszystkim wartość przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 k.c., a więc prawa rzeczowe, obligacyjne, na dobrach niematerialnych, ale też obciążenia. Na wartość przedsiębiorstwa wpływają również sytuacje faktyczne, tj. klientela, lokalizacja, goodwill. Do wartości zbywczej majątku spółki należy zaliczyć pieniądze w spółce." (Kidyba Andrzej Kodeks spółek handlowych. Komentarz. Tom I. Komentarz do art. 1-300 k.s.h., LEX, 2008, wyd. VI).

Analizując przedstawiony stan pod kątem przepisów podatkowych należy w pierwszej kolejności powołać art. 5b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niemająca osobowości prawnej, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3. Stosownie natomiast do powołanego wyżej art. 8 ust. 1 ww. ustawy, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe. Dalej należy powołać art. 9 ust. 1 ww. ustawy, stosownie do którego opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Przy czym art. 21 ust. 1 w pkt 50 jako zwolnione przedmiotowo z podatku dochodowego traktuje jedynie w powyższym zakresie przychody otrzymane w związku ze zwrotem udziałów lub wkładów w spółdzielni albo wkładów w spółce osobowej, do wysokości wniesionych udziałów lub wkładów do spółdzielni albo wkładów do spółki osobowej. Dalej Wnioskodawczyni wskazuje, iż zgodnie z art. 14 ust. 1i ww. ustawy, w przypadku otrzymania przychodu z działalności gospodarczej, do którego nie stosuje się ust. 1c, 1e i 1h, za datę powstania przychodu uznaje się dzień otrzymania zapłaty.

Analizując powyżej przytoczone przepisy w kontekście pytań będących przedmiotem niniejszego wniosku o interpretację, w odniesieniu do kolejno podniesionych w sprawie zagadnień, zdaniem Wnioskodawczyni:

Ad. 1

W związku z wystąpieniem wspólnika ze spółki jawnej zasadniczo nie powstaje przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Ewentualny przychód podlegający opodatkowaniu stanowiłaby jedynie nadwyżka wartości wypłaconego byłemu wspólnikowi udziału kapitałowego nad wniesionym przez niego wkładem i tą częścią wartości udziału kapitałowego, która odpowiada wartości majątku spółki już raz opodatkowanemu przez wspólników spółki w tym Wnioskodawczynię, w okresie jej członkostwa w spółce na ogólnych zasadach opodatkowania przychodu ze źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 w zw. z art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Rozwijając zagadnienie poruszone powyżej Wnioskodawczyni wskazuje, iż stosownie do wydanych w podobnych sprawach orzeczeń i interpretacji, a także komentarzy, wystąpienie wspólnika ze spółki i wiążący się z tym faktem zwrot przypadającego temu wspólnikowi majątku spółki nie skutkuje powstaniem u niego przychodu podlegającego opodatkowaniu, bowiem dochody uzyskane dla spółki w czasie jej trwania podlegały opodatkowaniu w każdym roku podatkowym.

Jak więc wynika z powyższego zasadniczo źródłem spłaty udziału kapitałowego występującego wspólnika ze spółki jawnej jest przyrost majątku spółki w trakcie jej działalności. Przy czym istotne w sprawie jest, iż spółka osobowa na gruncie prawa podatkowego nie jest podatnikiem podatku dochodowego. Mając powyższe na uwadze należy wskazać, iż dochód uzyskiwany przez spółkę osobową rozliczany jest pod względem podatku dochodowego u każdego ze wspólników w stosunku do jego udziału w zysku określonego w umowie spółki, w konsekwencji wynikający z osiąganego przez spółkę dochodu przyrost jej majątku nie podlega odrębnemu opodatkowaniu. W konsekwencji spłata udziału kapitałowego na rzecz występującego wspólnika ze spółki osobowej, w razie jego wystąpienia z tej spółki, stanowi de facto wypłatę swego rodzaju ekwiwalentu na rzecz tego wspólnika za wypracowany również z jego udziałem majątek spółki. Obciążenie tego udziału obowiązkiem podatkowym, w ocenie Wnioskodawczyni, naruszałoby zasadę zakazu podwójnego opodatkowania tego samego źródła przychodu. Inaczej rzecz ujmując można wskazać, iż skoro na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, inaczej niż na gruncie prawa cywilnego, spółka osobowa nie jest podmiotem prawa podatkowego, nie jest podatnikiem - podatnikiem podatku dochodowego z tytułu dochodów uzyskiwanych przez taką spółkę jest wspólnik spółki jawnej, to w konsekwencji spłata udziału kapitałowego na rzecz występującego wspólnika de facto jest zwrotem na jego rzecz wartości części majątku, który z punktu widzenia prawa podatkowego właśnie był jego "własnością", jako że to ten właśnie wspólnik opodatkował wcześniej w odpowiedniej proporcji ową zwyżkę majątkową spółki osobowej. Na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wystąpienie wspólnika spółki osobowej z tej spółki nie powoduje zmiany podatnika, podatnik jest ten sam, tylko zmienia się niejako "forma majątku", który ów podatnik już wcześniej opodatkował z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej w ramach danej spółki osobowej.

Na poparcie swojego stanowiska Wnioskodawczyni powołała:

* wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 7 października 2004 r. sygn. akt FSK 594/04,

* pismo Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa - Śródmieście z dnia 19 grudnia 2006 r. Znak: 1435/FD1/415-50/06/GW,

* pismo Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 11 sierpnia 2006 r. Znak: PBI-2/4150/INI140/US Skier./O.,

* wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 30 września 2009 r. sygn. akt II SA/Lu 256/09,

* wyroki Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 30 stycznia 2009 r. sygn. akt III SA/Wa 2247/08 oraz III SA/Wa 2248/08,

* wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 14 lipca 2007 r. sygn. akt I SA/Bd 257/09,

* wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 22 marca 2007 r. sygn. akt I SA/Ke 72/07 oraz

* wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku sygn. akt I SA/Bk 557/08.

Ad. 2

Niezależnie od powyższego, przychód o którym mowa wyżej, aczkolwiek co do zasady, wg stanowiska Wnioskodawczyni, nie podlegający obowiązkowi podatkowemu, jest przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej. Powyższe stanowisko, zdaniem Wnioskodawczyni, wynika z ogólnego brzmienia art. 8 ust. 1 in fine w zw. z art. 5b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdzie mowa ogólnie o przychodach z udziału w spółce nie będącej osobą prawną. Powyższe, w kontekście przepisów Kodeksu spółek handlowych, zdaniem Wnioskodawczyni prowadzi do wniosku, iż rodzajem przychodu z ww. udziału jest także spłata udziału kapitałowego na wypadek wystąpienia wspólnika ze spółki osobowej. Ponadto podkreślić należy, iż ustawodawca zaliczając do przychodów z kapitałów pieniężnych "dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni" oraz "przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną", nie wymienił wśród nich żadnego rodzaju przychodu z udziału w spółce nie mającej osobowości prawnej.

Ad. 3

Momentem powstania przychodu w omawianej sytuacji będzie data zapłaty należnych kwot tytułem spłaty udziału kapitałowego dokonana przez spółkę jawną, z której Wnioskodawczyni wystąpiła, na rzecz Wnioskodawczyni, stosownie do art. 14 ust. 1i ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Reasumując, wobec powyższych argumentów, w ocenie Wnioskodawczyni, co do zasady spłata udziału kapitałowego rozumianego jako udział w przyroście majątku spółki jawnej powstałym w toku jej działalności i uczestnictwa Wnioskodawczyni w spółce, na rzecz występującego ze spółki jawnej wspólnika nie podlega obowiązkowi podatkowemu. Ewentualnie obowiązek podatkowy dotyczyłby tylko tej części spłaty udziału kapitałowego, która wykraczałaby ponad tak określony udział w przyroście majątku spółki jawnej, z której Wnioskodawczyni wystąpiła. Jakkolwiek w ocenie Wnioskodawczyni byłby to przychód z działalności gospodarczej, a momentem jego uzyskania byłby dzień otrzymania przez Wnioskodawczynię spłaty tej części należnego jej udziału zgodnie z art. 14 ust. 1i ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam co następuje:

Zgodnie z definicją zawartą w art. 22 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm. - określanego w dalszej części skrótem k.s.h.), spółka jawna jest spółką osobową, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą, a nie jest inną spółką handlową. Stosownie do postanowień art. 8 § 1 k.s.h. spółka osobowa może we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana. Spółka jawna może zatem posiadać własny majątek, który jest odrębny od majątków osobistych jej wspólników.

Zgodnie z art. 65 § 1 k.s.h., w przypadku wystąpienia wspólnika ze spółki (jawnej) wartość udziału kapitałowego wspólnika albo jego spadkobiercy oznacza się na podstawie osobnego bilansu, uwzględniającego wartość zbywczą majątku spółki. Jako dzień bilansowy przyjąć należy - w przypadku wypowiedzenia - ostatni dzień roku obrotowego, w którym upłynął termin wypowiedzenia (art. 65 § 2 pkt 1 k.s.h.). Z kolei w myśl art. 65 § 3 k.s.h. udział kapitałowy obliczony w sposób określony w § 1 i § 2 powinien być wypłacony występującemu wspólnikowi w pieniądzu, zaś rzeczy wniesione do spółki przez wspólnika tylko do używania zwraca się w naturze.

Spółka jawna, jako osobowa spółka prawa handlowego nie posiada zdolności prawnej. Tym samym z punktu widzenia prawa podatkowego podatnikami są poszczególni wspólnicy tej spółki, a nie spółka.

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.), przychody z udziału w spółce nie będącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe. Przy czym, zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat (art. 8 ust. 2 pkt 1 tej ustawy). W konsekwencji każdy ze wspólników spółki jawnej oblicza odrębnie dochód z udziału w tejże spółce i każdy samodzielnie od tego dochodu oblicza podatek dochodowy.

Zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 9 ust. 1 ww. ustawy, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do art. 10 ust. 1 ww. ustawy, odrębnym źródłem przychodów są określone w pkt 3 i 7 tego przepisu:

* pozarolnicza działalność gospodarcza oraz

* kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c).

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ww. ustawy, za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolniczej działalności gospodarczej), uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Natomiast za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw (art. 18 ww. ustawy). Zauważyć przy tym należy, iż zawarte w ww. przepisie wyliczenie praw majątkowych nie stanowi katalogu zamkniętego. Należy zatem przyjąć, iż do katalogu praw majątkowych objętych zakresem regulacji art. 18 ww. ustawy można zaliczyć także inne prawa, nie wymienione w tym przepisie.

W myśl art. 11 ust. 1 ww. ustawy, przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Stosownie do treści art. 21 ust. 1 pkt 50 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne od podatku dochodowego są przychody otrzymane w związku ze zwrotem udziałów lub wkładów w spółdzielni albo wkładów w spółce osobowej, do wysokości wniesionych udziałów lub wkładów do spółdzielni albo wkładów do spółki osobowej.

Podatnicy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą w formie spółki jawnej, uzyskują co do zasady przychody ze źródła pozarolnicza działalność gospodarcza (za wyjątkiem przychodów, które ustawa wprost zalicza do innego źródła). W takim przypadku opodatkowaniu podlega ekonomiczny rezultat działań podejmowanych w celu osiągnięcia zysku przez przedsiębiorstwo, którego podatnik jest wspólnikiem. Do takich działań nie można zaliczyć wystąpienia wspólnika ze spółki jawnej. W takim przypadku źródłem powstania przychodu jest czynność wystąpienia podatnika ze spółki, tj. zakończenia prowadzenia działalności w tej formie i wynikający z niej obowiązek rozliczenia się spółki z występującym wspólnikiem z wniesionego przez tego wspólnika wkładu i jego udziału w majątku spółki a nie rezultat prowadzenia działalności gospodarczej. W konsekwencji powyższego z tytułu wystąpienia wspólnika ze spółki jawnej, wspólnik ten uzyska przychód, który zaliczyć należy do przychodów z praw majątkowych.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawczyni prowadziła pozarolniczą działalność gospodarczą jako wspólnik spółki cywilnej, która 1 stycznia 2004 r. została przekształcona w spółkę jawną. Do spółki tej Wnioskodawczyni wniosła wkład w wysokości 5.000 zł W 2005 r. Wnioskodawczyni wystąpiła z ww. spółki jawnej i nabyła prawno do wypłaty wartości jej udziału kapitałowego obliczonego zgodnie z art. 65 Kodeksu spółek handlowych. Do dnia dzisiejszego ww. spółka nie wypłaciła Wnioskodawczyni wartości jej udziału kapitałowego, ani w żaden inny sposób nie zrekompensowała jej wartości tego udziału.

Mając na względzie cyt. wyżej przepisy stwierdzić należy, iż w związku z wystąpieniem Wnioskodawczyni ze spółki jawnej powstanie u niej przychód z praw majątkowych, o którym mowa w art. 18 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Otrzymane środki będą wolne od podatku dochodowego do wysokości wniesionego przez Wnioskodawczynię wkładu do spółki, tj. do kwoty 5.000 zł, natomiast nadwyżka ponad tę kwotę będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Przy czym, przychód ten (a zatem i obowiązek podatkowy) powstanie dopiero w momencie wypłaty przez spółkę jawną równowartości udziału należnego Wnioskodawczyni lub jego części. Dochód uzyskany z tego tytułu podlega kumulacji z innymi dochodami i należy go wykazać w zeznaniu rocznym, składanym za rok podatkowy, w którym Wnioskodawczyni otrzyma choćby część należnych jej środków. W tym samym terminie należy wpłacić z tego tytułu podatek, obliczony zgodnie z określoną w art. 27 ust. 1 cytowanej ustawy, skalą podatkową. Zgodnie bowiem z art. 9 ust. 1a ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli podatnik uzyskuje dochody z więcej niż jednego źródła, przedmiotem opodatkowania w danym roku podatkowym jest, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3, art. 29-30c, art. 30e oraz art. 44 ust. 7e i 7f, suma dochodów z wszystkich źródeł przychodów.

Jednocześnie wskazać należy, iż z uwagi na fakt, że przychód uzyskany przez Wnioskodawczynię w związku z jej wystąpieniem ze spółki jawnej stanowi przychód z praw majątkowych, powołany przez nią we wniosku art. 14i cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, regulujący moment powstania przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej, nie znajdzie zastosowania w przedstawionym stanie faktycznym.

Z uwagi na powyższe stanowisko przedstawione we wniosku należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Odnosząc się natomiast do powołanych we wniosku wyroków sądowych stwierdzić należy, iż zostały one wydane w indywidualnych sprawach i nie wiążą tut. Organu. Nadmienić jedynie należy, iż odmienny podgląd od prezentowanego w ww. wyrokach, a potwierdzający stanowisko wyrażone w niniejszej interpretacji zajął Naczelny Sąd Administracyjny w wyrokach z dnia 22 lipca 2010 r. sygn. akt II FSK 542/09 oraz II FSK 543/09, uchylających powołane przez Wnioskodawczynię wyroki Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 30 stycznia 2009 r. sygn. akt III SA/Wa 2247/08 oraz III SA/Wa 2248/08 i oddalających skargi na interpretacje indywidualne, których skargi te dotyczyły.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44 - 100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl