IBPBI/1/415-613/10/AB

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 13 września 2010 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/1/415-613/10/AB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 15 lutego 2010 r. (data wpływu do tut. Biura 29 czerwca 2010 r.), uzupełnionym w dniu 7 września 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, w części dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie powstania obowiązku podatkowego z tytułu wniesienia przedsiębiorstwa w formie aportu do spółki z o.o. - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 czerwca 2010 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, m.in. dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie powstania obowiązku podatkowego z tytułu wniesienia przedsiębiorstwa w formie aportu do spółki z o.o.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni jest współwłaścicielką w częściach ułamkowych (w wysokości 1/2 udziału) przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego. Na przedsiębiorstwo to składają się ruchomości (specjalistyczne maszyny, ciężki sprzęt transportowy, a także urządzenia biurowe: meble, komputery itd.) i nieruchomości (grunty przeznaczone pod wykopaliska kruszywa, w szczególności piasku, a także tereny już wyeksploatowane, co do których wszczęto już, lub dopiero zostaną wszczęte procedury rekultywacyjne), a także wierzytelności (w szczególności z tytułu umów dzierżawy tegoż przedsiębiorstwa) oraz obciążenia (w szczególności z tytułu podatku od nieruchomości oraz podatku od środków transportowych). Na przedsiębiorstwo składa się kilka jego oddziałów, zależnych od miejsca położenia nieruchomości i ruchomości służących eksploatacji kruszywa. Dlatego też współwłaściciele zawarli kilka umów dzierżawy obejmujących ww. ruchomości i nieruchomości na rzecz osoby trzeciej prowadzącej działalność gospodarczą polegającą na wydobywaniu kruszyw z ww. terenów nieruchomości przy użyciu wydzierżawionego sprzętu. Osoba trzecia dodatkowo zatrudnia pracowników.

Reasumując:

1.

Wnioskodawczyni jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym,

2.

Wnioskodawczyni jest współwłaścicielką przedsiębiorstwa, posiada 50% udziałów w prawie własności przedsiębiorstwa, nie ma umowy spółki cywilnej z bratem, wspólnie z nim dzierżawi to przedsiębiorstwo utworzonej Spółce z o.o.,

3.

przedmiotem aportu byłoby całe przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego, wniesione wspólnie przez obu współwłaścicieli, jedną umową podpisaną przez obu współwłaścicieli wnoszących aport,

4.

przedmiotem aportu nie będzie oddział,

5.

w momencie wniesienia aportu umowy dzierżawy będą rozwiązane, gdyż dzierżawcą jest podmiot na rzecz którego wniesiony będzie aport,

6.

wszystkie składniki przedsiębiorstwa zostaną przeniesione do Spółki z o.o., z wyjątkiem koncesji na wydobywanie kruszywa, które obecnie już Spółka z o.o. posiada jako dzierżawca terenów na których prowadzone są prace wydobywcze,

7.

spółka z o.o. będzie kontynuowała działalność gospodarczą przedsiębiorstwa,

8.

przedmiotem aportu będzie przedsiębiorstwo, a nie jego zorganizowana część.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytania:

Czy tak opisane przedsiębiorstwo Wnioskodawczyni może wnieść aportem w części (50%) do utworzonej przez siebie Spółki z o.o. bez narażenia się na odpowiedzialność podatkową, to jest bez obowiązku wnoszenia opłat podatkowych z tego tytułu.

(pytanie oznaczone we wniosku nr 1)

Czy wniesienie aportem ww. przedsiębiorstwa do istniejącej Spółki z o.o. nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

(pytanie oznaczone we wniosku nr 3)

Zdaniem Wnioskodawczyni, wniesienie aportem 50% udziałów w przedsiębiorstwie jest zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych, jeśli nastąpi wspólnie z wniesieniem aportu w pozostałej części 50% przez drugiego współwłaściciela.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5a pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.), ilekroć w ustawie jest mowa o przedsiębiorstwie oznacza to przedsiębiorstwo w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego.

Definicja przedsiębiorstwa zawarta została w art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.). Stanowi on, iż przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej.

Obejmuje ono w szczególności:

1.

oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa),

2.

własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości,

3.

prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych,

4.

wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne,

5.

koncesje, licencje i zezwolenia,

6.

patenty i inne prawa własności przemysłowej,

7.

majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne,

8.

tajemnice przedsiębiorstwa,

9.

księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Zauważyć przy tym należy, iż katalog składników (elementów) przedsiębiorstwa, o których mowa w ww. przepisie, nie ma charakteru zamkniętego, o czym świadczy użycie sformułowania "w szczególności". W myśl natomiast art. 552 kodeksu cywilnego, czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych. W związku z powyższym w skład przedsiębiorstwa w rozumieniu kodeksu cywilnego mogą wchodzić także inne składniki majątkowe, niewymienione w cyt. wyżej przepisie.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny.

Stosownie natomiast do treści art. 21 ust. 1 pkt 109 ww. ustawy, wolna od podatku dochodowego jest nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni - objętych w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawczyni jest współwłaścicielką w częściach ułamkowych (w wysokości 1/2 udziału) przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego. W przyszłości zamierza wnieść wraz z drugim współwłaścicielem, do utworzonej lub do istniejącej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, aport w postaci prowadzonego przedsiębiorstwa.

Mając na względzie cyt. wyżej przepisy stwierdzić należy, iż w momencie wniesienia prowadzonego przedsiębiorstwa do spółki z o.o. i objęcia w zamian udziałów w tej spółce, po stronie Wnioskodawczyni wystąpi przychód z kapitałów pieniężnych, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przychód ten będzie jednak przychodem zwolnionym z opodatkowania tym podatkiem na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 109 ww. ustawy. W związku z powyższym na dzień wniesienia przedsiębiorstwa aportem do spółki z o.o. u Wnioskodawczyni nie wystąpi obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób fizycznych, pod warunkiem, że przedmiotem aportu będzie całe przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego, wniesione wspólnie przez obu współwłaścicieli.

Jednocześnie zauważyć należy, iż nie stanowiła przedmiotu niniejszej interpretacji ocena możliwości wniesienia do spółki z o.o. aportu oraz, czy aport ten spełnia kryteria przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmienia się, iż w zakresie pytania oznaczonego we wniosku Nr 2 wydana zostanie odrębna interpretacja indywidualna.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu, ul. Kośnego 70, 45-372 Opole, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl