IBPBI/1/415-602/10/ZK - Kontynuacja amortyzacji składników majątku po ich wniesieniu w formie aportu do spółki jawnej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 28 czerwca 2010 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/1/415-602/10/ZK Kontynuacja amortyzacji składników majątku po ich wniesieniu w formie aportu do spółki jawnej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni, przedstawione we wniosku z dnia 22 marca 2010 r. (data wpływu do tut. Biura 2 kwietnia 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie konieczności kontynuowania amortyzacji wskazanych we wniosku składników majątku po ich wniesieniu w formie aportu do spółki jawnej (pytanie oznaczone we wniosku nr 2) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 kwietnia 2010 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie konieczności kontynuowania amortyzacji wskazanych we wniosku składników majątku po ich wniesieniu w formie aportu do spółki jawnej.

Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 27 maja 2010 r. Znak: IBPBI/1/415-336/10/ZK wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło w dniu 10 czerwca 2010 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni jest wspólnikiem Spółki cywilnej. Pomiędzy wspólnikami istnieje wspólność łączna w zakresie prawa użytkowania wieczystego gruntu wraz z prawem własności usadowionych na nim budynków. Wymieniona nieruchomość oraz prawo użytkowania wieczystego zostały wniesione przez wspólników jako wkład do Spółki. Są w niej środkami trwałymi. Wszyscy wspólnicy, będący użytkownikami wieczystymi i współwłaścicielami wyżej opisanych nieruchomości zamierzają w przyszłości zawrzeć kolejną umowę Spółki jawnej.

Wspólnicy po założeniu Spółki zamierzają przenieść majątek w postaci opisanych wyżej nieruchomości do nowopowstałej Spółki w następujący sposób:

* prawo użytkowania wieczystego wraz z nieruchomościami zabudowanymi postanowią wyprowadzić z majątku Spółki cywilnej oraz przerwać amortyzację budynków,

* następnie wyżej wymieniony majątek wprowadzić jako wkład a zarazem majątek trwały do Spółki jawnej i w tejże Spółce amortyzować.

W uzupełnieniu wniosku wskazano, iż:

1.

datą nabycia przez Spółkę cywilną wskazanych we wniosku składników majątku jest 15 marca 2002 r. (zgodnie z aktem notarialnym),

2.

nieruchomości wskazane we wniosku stanowią budynki niemieszkalne,

3.

wyprowadzenie wskazanych we wniosku składników majątku Spółki cywilnej nastąpiłoby poprzez podjęcie decyzji przez wspólników o wycofaniu majątku opisanego we wniosku ze środków trwałych i przekazaniu go na cele osobiste,

4.

majątek zostałby zwrócony wspólnikom Spółki cywilnej i przekazany do majątku osobistego,

5.

wspólnicy Spółki cywilnej nie planują likwidacji tej Spółki,

6.

wniesienie majątku do Spółki jawnej nastąpiłoby w formie wniesienia przez wspólników wkładu do Spółki jawnej; umowa Spółki jawnej zostałaby zawarta w formie aktu notarialnego.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy odpisy amortyzacyjne dokonywane od wartości początkowej ww. składników majątku, dokonywane będą z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów.

(pytanie oznaczone we wniosku nr 2)

Zdaniem Wnioskodawczyni, wspólnikami Spółki cywilnej i w przyszłości Spółki jawnej będą te same osoby. Majątek przeniesiony do Spółki jawnej jest własnością tylko i wyłącznie tych wspólników. Decyzja wspólników Spółki cywilnej o zaprzestaniu wykorzystywania środka trwałego w Spółce, a później wykorzystywania środka trwałego w Spółce jawnej zależy tylko i wyłącznie od ich woli. Wyprowadzenie środka trwałego ze Spółki cywilnej spowoduje zaprzestanie naliczania odpisów amortyzacyjnych. Natomiast uznanie w Spółce jawnej tych samych nieruchomości i prawa użytkowania wieczystego jako środków trwałych spowoduje rozpoczęcie amortyzacji. Podatnikami podatku dochodowego zarówno w Spółce cywilnej, jak i jawnej są wspólnicy, pomimo tego, że Spółka jawna posiada osobowość prawną. Nie może dojść do sytuacji, że ten sam majątek będzie dwukrotnie amortyzowany u tego samego podatnika. Wprawdzie art. 22h ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, stanowi o podmiotach powstałych w wyniku przekształcenia, ale w tej sytuacji mamy do czynienia z sytuacją równoważną. Ten sam majątek wykorzystywany przez te same podmioty, również w spółce osobowej. Gdyby rozpocząć na nowo w Spółce jawnej amortyzację środków trwałych spowodowałoby to zawyżenie kosztów i jednocześnie zaniżenie podstawy opodatkowania o zamortyzowaną część w Spółce cywilnej. Wnioskodawczyni uważa, że wyprowadzenie majątku trwałego ze Spółki cywilnej i uznanie go za majątek w Spółce jawnej gdzie wspólnikami są te same osoby, wywoła skutek w postaci kontynuacji amortyzacji rozpoczętej w Spółce cywilnej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tej ustawy.

W myśl art. 22 ust. 8 ww. ustawy, kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z art. 22a - 22o, z uwzględnieniem art. 23.

Zgodnie z art. 22a ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

1.

budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,

2.

maszyny, urządzenia i środki transportu,

3.

inne przedmioty

- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

W myśl art. 22c pkt 1 ww. ustawy, amortyzacji nie podlegają grunty i prawa wieczystego użytkowania gruntów.

Stosownie do treści art. 22f ust. 1 ww. ustawy, podatnicy, z wyjątkiem tych, którzy ze względu na ogłoszoną upadłość obejmującą likwidację majątku nie prowadzą działalności gospodarczej, dokonują odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, o których mowa w art. 22a ust. 1 i ust. 2 pkt 1-3 oraz w art. 22b.

W myśl art. 22h ust. 1 pkt 1 tej ustawy, odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem art. 22k, począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek lub wartość wprowadzono do ewidencji (wykazu), z zastrzeżeniem art. 22e, do końca tego miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową lub w którym postawiono je w stan likwidacji, zbyto lub stwierdzono ich niedobór; suma odpisów amortyzacyjnych obejmuje również odpisy, których, zgodnie z art. 23 ust. 1, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

Zgodnie z art. 22g ust. 12 cyt. ustawy, w razie zmiany formy prawnej, a także połączenia albo podziału podmiotów dokonywanych na podstawie odrębnych przepisów - wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ustala się w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji (wykazie) podmiotu o zmienionej formie prawnej, podzielonego albo połączonego.

Natomiast w myśl art. 22g ust. 13 pkt 2 ww. ustawy, przepis ust. 12 stosuje się odpowiednio w razie zmiany formy prawnej prowadzonej działalności, polegającej na połączeniu lub podziale dotychczasowych podmiotów albo zmianie wspólników spółki nie będącej osobą prawną.

Stosownie do treści art. 22h ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podmioty powstałe w wyniku zmiany formy prawnej, podziału albo połączenia podmiotów, o których mowa w art. 22g ust. 12 lub 13, dokonują odpisów amortyzacyjnych z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów oraz kontynuują metodę amortyzacji przyjętą przez podmiot o zmienionej formie prawnej, podzielony albo połączony, z uwzględnieniem art. 22i ust. 2-7.

Zgodnie z art. 22h ust. 4 ww. ustawy, podatnicy mogą dokonywać odpisów amortyzacyjnych w równych ratach co miesiąc albo w równych ratach co kwartał, albo jednorazowo na koniec roku podatkowego, z uwzględnieniem art. 22i. Suma odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych dokonanych w pierwszym roku podatkowym, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji, nie może przekroczyć wartości tych odpisów przypadających za okres od wprowadzenia ich do ewidencji (wykazu) do końca tego roku podatkowego.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Spółka cywilna, której wspólnikiem jest Wnioskodawczyni, zamierza wycofać z majątku wspólnego tej Spółki prawo użytkowania wieczystego gruntu wraz z prawem własności znajdujących się na nim budynków, które są środkami trwałymi Spółki. Ww. składniki zamierza następnie wnieść jako wkład, a zarazem majątek trwały do zawartej w przyszłości Spółki jawnej.

Mając na względzie powyższe stwierdzić należy, iż w Spółce jawnej winna nastąpić kontynuacja przyjętych uprzednio zasad zarówno określenia wartości początkowej ww. środków trwałych jak i zasad amortyzacji. Spółka jawna nie może na nowo ustalać wartości początkowej amortyzowanych uprzednio (w ramach Spółki cywilnej) środków trwałych (budynków) i na nowo rozpoczynać ich amortyzacji, ponieważ nastąpiła zmiana formy prawnej prowadzonej działalności, o której mowa w art. 22g ust. 12 ww. ustawy.

Zatem po wycofaniu ww. środków trwałych i wartości niematerialnej i prawnej ze Spółki cywilnej i wniesieniu ich do utworzonej Spółki jawnej, Spółka jawna ma obowiązek kontynuowania amortyzacji rozpoczętej przez Spółkę cywilną.

Pamiętać także należy, iż suma odpisów amortyzacyjnych dokonywanych przez Spółkę jawną i odpisów amortyzacyjnych dokonanych uprzednio przez Spółkę cywilną, nie może przekroczyć wartości początkowej danego środka trwałego.

Zasadą jest bowiem, iż nie można amortyzować danego środka trwałego dwukrotnie, ani dokonywać odpisów amortyzacyjnych wyższych niż wynosi wartość początkowa środka trwałego. W konsekwencji odpisy amortyzacyjne dokonane w Spółce cywilnej mają bezpośredni wpływ na wysokość odpisów dokonywanych w Spółce jawnej.

Jednocześnie należy zaznaczyć, iż Spółka jawna, nie posiada osobowości prawnej (wbrew twierdzeniu Wnioskodawczyni), co jednak nie wpływa na ocenę stanowiska Wnioskodawczyni w przedmiotowej sprawie.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmieniać należy, iż w zakresie pytania oznaczonego we wniosku Nr 1, wydano odrębną interpretację.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu, ul. Kośnego 70, 45-372 Opole, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Traugutta 2a.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl