IBPBI/1/415-591/10/ESZ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 6 września 2010 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/1/415-591/10/ESZ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 14 czerwca 2010 r. (data wpływu do tut. Biura 21 czerwca 2010 r.), uzupełnionym w dniu 23 sierpnia 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży wskazanej we wniosku nieruchomości lokalowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 czerwca 2010 r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży wskazanej we wniosku nieruchomości lokalowej.

Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego tez pismem z dnia 16 sierpnia 2010 r., Znak: IBPBI/1/415-591/10/ESZ, wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło

w dniu 23 sierpnia 2010 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą, której przedmiotem są m.in. usługi finansowe, jak również budowa i sprzedaż budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych oraz wynajem nieruchomości użytkowych i mieszkalnych na własny rachunek.

W 2007 r. podatnik nabył lokal mieszkalny w celu prowadzenia w nim działalności gospodarczej (w ramach działalności gospodarczej - zapis w akcie notarialnym). Lokal został wprowadzony do ewidencji środków trwałych i dokonywano od jego wartości odpisów amortyzacyjnych. Lokal ten został sprzedany w 2008 r.. W akcie notarialnym widnieje wzmianka, iż lokal sprzedawany jest przez Wnioskodawcę w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Przy zawarciu umowy notariusz pobrał podatek od czynności cywilnoprawnych.

W uzupełnieniu wniosku wskazano, iż lokal mieszkalny zakupiony w 2007 r. w ramach działalności gospodarczej był wynajmowany na cele mieszkalne i niemieszkalne osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej i przedsiębiorcom, a zatem był wykorzystywany do działalności oznaczonej PKD 68.20.Z wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy przychód uzyskany ze sprzedaży lokalu mieszkalnego stanowi przychód ze źródła wskazanego w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT), tj. z pozarolniczej działalności gospodarczej, czy przychód ze źródła wskazanego w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o PIT, tj. z odpłatnego zbycia nieruchomości.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o PIT, odpłatne zbycie nieruchomości jest odrębnym źródłem przychodów, jeżeli zbycie to nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat od końca roku, w którym nieruchomość została nabyta. Jednocześnie przepis szczególny art. 10 ust. 3 ustawy o PIT stanowi, iż powołany wyżej przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT ma zastosowanie również do odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego wykorzystywanego na potrzeby związane z działalnością gospodarczą.

Sprzedaż lokalu mieszkalnego będącego środkiem trwałym jest również regulowana przez art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy o PIT, zgodnie z którym przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą składników majątku będących środkami trwałymi stanowią przychód z działalności gospodarczej. Ta zasada zostaje opatrzona wyjątkiem sformułowanym w art. 14 ust. 2c ustawy o PIT, według którego przychodów z odpłatnego zbycia wykorzystywanego na potrzeby związane z działalnością gospodarczą lokalu mieszkalnego nie zalicza się do przychodów z działalności gospodarczej. Skoro przychody uzyskane ze zbycia takiego lokalu mieszkalnego zostały expresses verbis wyłączone z kategorii przychodów z działalności gospodarczej, należy zatem zakwalifikować je do jednego z pozostałych źródeł przychodów. Wydaje się zatem, że należy przedmiotowe przychody zaliczyć do źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o PIT - z odpłatnego zbycia nieruchomości. Poprawność takiego wniosku potwierdza treść wzmiankowanego na początku art. 10 ust. 3 ustawy o PIT oraz zdania drugiego art. 14 ust. 2c ustawy o PIT, który nakazuje odpowiednio stosować przepis art. 30e ustawy o PIT. Zapatrywanie takie przedstawili również A. Bartosiewicz i R. Kubacki (PIT. Komentarz, Warszawa 2010, s. 263).

Artykuł 30e ust. 1-4 ustawy o PIT, reguluje sposób ustalania podstawy opodatkowania oraz wysokość podatku oraz moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości. Z kolei art. 30e ust. 6 ustawy o PIT, wyłącza zastosowanie ust. 1-4, jeżeli budowa i sprzedaż budynków lub lokali mieszkalnych jest przedmiotem działalności gospodarczej podatnika lub przychód ze sprzedaży lokalu mieszkalnego stanowi przychód z działalności gospodarczej w rozumieniu art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT. Zdaniem A. Bartosiewicza i R. Kubackiego (op. cit, s. 1272) ust. 6 jest tautologią, skoro bowiem art. 30e ustawy o PIT, dotyczy wyłącznie przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i innych praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o PIT, to nie potrzebne jest zastrzeganie, iż nie stosuje się go do przychodów z działalności gospodarczej. Uznanie ust. 6 art. 30e ustawy o PIT, za supefluum godzi jednak w zasadę racjonalnego ustawodawcy. Należy zatem uznać, iż co do zasady sprzedaż lokalu mieszkalnego, w tym również wykorzystywanego na potrzeby działalności gospodarczej, powoduje powstanie przychodu z odpłatnego zbycia, a nie z działalności gospodarczej. Wydaje się natomiast, iż art. 30e ustawy o PIT, uprawnia do wniosku, że jeżeli sprzedaży lokalu mieszkalnego dokonuje przedsiębiorca działający na rynku nieruchomości, to ta sprzedaż spowoduje powstanie u niego przychodu z działalności gospodarczej.

Biorąc pod uwagę, iż podatnik - wnioskodawca jest przedsiębiorcą działającym m.in. na rynku nieruchomości, to dokonana przez niego sprzedaż lokalu mieszkalnego skutkuje, jego zdaniem, powstaniem przychodu określonego w art. 10 ust. 3 ustawy o PIT, tj. z działalności gospodarczej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Traugutta 2a.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl