IBPBI/1/415-588/10/BK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 8 września 2010 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/1/415-588/10/BK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 15 czerwca 2010 r. (data wpływu do tut. Biura 21 czerwca 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej opłat za korzystanie ze środowiska za:

* lata 2004-2008 - jest nieprawidłowe,

* rok 2009 - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 czerwca 2010 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej opłat za korzystanie ze środowiska.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą m.in. w zakresie świadczenia usług transportowych. Do dnia 31 grudnia 2008 r. podatkową księgę przychodów i rozchodów prowadził metodą memoriałową, a od dnia 1 stycznia 2009 r. prowadzi ją metodą uproszczoną.

Wnioskodawca był i jest zobowiązany do ponoszenia opłat za korzystanie ze środowiska w zakresie wprowadzania gazów i pyłów do powietrza zgodnie z ustawą "Prawo ochrony środowiska" i przepisami wykonawczymi do tej ustawy. Opłat tych nie można powiązać z konkretnym przychodem, a wiec będą stanowić one koszty pośrednie.

Wnioskodawca nie wywiązywał się z obowiązku ustalania we własnym zakresie opłat za korzystanie ze środowiska i nie dokonywał wpłat w ustawowym terminie.

Stosowną informację o należnych opłatach za korzystanie ze środowiska za lata 2004-2009 Wnioskodawca złożył do Urzędu Marszałkowskiego w 2010 r. i również w 2010 r. dokonał zapłaty tego zobowiązania wraz z odsetkami za zwłokę.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

W których latach podatkowych, w świetle art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zapłacone opłaty za korzystanie ze środowiska będą kosztem uzyskania.

Zdaniem Wnioskodawcy, biorąc pod uwagę, że opłaty za korzystanie ze środowiska mają charakter kosztu pośredniego oraz, że Wnioskodawca do 31 grudnia 2008 r. prowadził podatkową księgę przychodów i rozchodów metodą memoriałową, a od 1 stycznia 2009 r. metodą uproszczoną, należne opłaty za lata 2004-2008 powinny zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów odpowiednio do okresów których dotyczą i należy dokonać stosownej korekty zeznań podatkowych za te lata. Opłata za rok 2009 powinna zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodów pod datą jej zapłaty i zaksięgowania w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w 2010 r.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam, co następuje:

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy.

Generalnie należy przyjąć, iż kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie przychodów, bądź też zabezpieczenie lub zachowanie tego źródła przychodów, o ile w myśl przepisów ww. ustawy nie podlegają wyłączeniu z tychże kosztów. Przy czym związek przyczynowy pomiędzy poniesieniem wydatku, a osiągnięciem przychodu, bądź zachowaniem lub zabezpieczeniem źródła przychodów jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza należy oceniać indywidualnie w stosunku do każdego wydatku. Wydatek ten musi być również należycie udokumentowany.

W myśl art. 3 pkt 20 lit. a ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska (tekst jedn.: Dz. U. z 2008 r. Nr 25, poz. 150 z późn. zm.), przez podmiot korzystający ze środowiska - rozumie się przedsiębiorcę w rozumieniu art. 4 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2007 r. Nr 155, poz. 1095 z późn. zm.), a także osoby prowadzące działalność wytwórczą w rolnictwie w zakresie upraw rolnych, chowu lub hodowli zwierząt, ogrodnictwa, warzywnictwa, leśnictwa i rybactwa śródlądowego oraz osoby wykonujące zawód medyczny w ramach indywidualnej praktyki lub indywidualnej specjalistycznej praktyki. Podmioty te na mocy art. 275 ww. ustawy zobowiązane są do ponoszenia opłat za korzystanie ze środowiska.

Natomiast art. 273 ust. 1 pkt 1 tej ustawy wskazuje, że opłata za korzystanie ze środowiska jest ponoszona m.in. za wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza.

Zgodnie natomiast z art. 284 ust. 1 cyt. ustawy, podmiot korzystający ze środowiska ustala we własnym zakresie wysokość należnej opłaty i wnosi ją na rachunek właściwego urzędu marszałkowskiego. Przy czym, w myśl art. 285 ust. 2 ww. ustawy, podmiot korzystający ze środowiska wnosi opłatę do końca miesiąca następującego po upływie każdego półrocza.

Nie ulega zatem wątpliwości, iż opłaty za korzystanie ze środowiska, do których ponoszenia zobowiązany jest Wnioskodawca na mocy ww. ustawy - Prawo ochrony środowiska, niewątpliwie wiążą się z prowadzoną przez niego pozarolniczą działalnością gospodarczą. Opłat tych nie można jednak bezpośrednio powiązać z konkretnymi przychodami osiąganymi przez podatnika, zatem stanowią pośredni koszt uzyskania przychodów w działalności gospodarczej.

Odrębną kwestię związaną z rozliczeniem przedmiotowych opłat stanowi ustalenie momentu ich zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów w tej działalności.

W myśl art. 22 ust. 4 ww. ustawy, koszty uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem ust. 5 i 6, są potrącane tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione.

Zgodnie z art. 22 ust. 6b tej ustawy, za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów w przypadku podatników prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów, z zastrzeżeniem ust. 5e, 6ba, 6bb i 7b, uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu.

Zauważyć przy tym należy, iż definicja momentu poniesienia kosztu zawarta w ww. art. 22 ust. 6b dotyczy wszystkich podatników prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów niezależnie od przyjętej metody ewidencjonowania kosztów uzyskania przychodów.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca był i jest zobowiązany do ponoszenia opłat za korzystanie ze środowiska w zakresie wprowadzania gazów i pyłów do powietrza zgodnie z ustawą "Prawo ochrony środowiska" i przepisami wykonawczymi do tej ustawy. Wnioskodawca nie wywiązywał się z obowiązku ustalania we własnym zakresie opłat za korzystanie ze środowiska i nie dokonywał wpłat w ustawowym terminie. Stosowną informację o należnych opłatach za korzystanie ze środowiska za lata 2004-2009 Wnioskodawca złożył do Urzędu Marszałkowskiego w 2010 r., w którym to roku dokonał również zapłaty tego zobowiązania wraz z odsetkami za zwłokę. Od dnia 1 stycznia 2009 r. koszty uzyskania przychodów ewidencjonuje w prowadzonej księdze przychodów i rozchodów tzw. metodą uproszczoną.

Mając na uwadze cytowane wyżej przepisy, stwierdzić należy, iż w przedstawionym we wniosku stanie faktycznym opłaty za korzystanie ze środowiska, winny zostać w całości zaliczone do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej w momencie, ich poniesienia w rozumieniu ww. art. 22 ust. 6b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a więc w 2010 r. w tym to bowiem dopiero roku Wnioskodawca dysponował dokumentami (dowodami), stanowiącymi podstawę do zaksięgowania (ujęcia) ww. kosztu.

W związku z powyższym, stanowisko Wnioskodawcy dotyczące momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów opłat za korzystanie ze środowiska za lata 2004-2008 i konieczności złożenia korekty zeznań podatkowych za te lata należało uznać za nieprawidłowe. Natomiast stanowisko Wnioskodawcy dotyczące momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów opłat za korzystanie ze środowiska za 2009 r. należało uznać za prawidłowe.

Jednocześnie nadmienić należy, że w niniejszej interpretacji indywidualnej nie odniesiono się do możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek za zwłokę bowiem nie było to przedmiotem złożonego wniosku.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, ul. Kraszewskiego 4a, 35-016 Rzeszów, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl