IBPBI/1/415-587/13/KB

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 13 września 2013 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/1/415-587/13/KB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni, przedstawione we wniosku z dnia 17 czerwca 2013 r. (data wpływu do tut. Biura 20 czerwca 2013 r.), uzupełnionym w dniu 9 września 2013 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie możliwości uznania wynagrodzenia uzyskiwanego z tytułu udzielania zabezpieczeń kredytów zaciąganych przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością za przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 czerwca 2013 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie możliwości uznania wynagrodzenia uzyskiwanego z tytułu udzielania zabezpieczeń kredytów zaciąganych przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością za przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej. Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 23 sierpnia 2013 r. Znak: IBPBI/1/415-587/13/KB wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło w dniu 9 września 2013 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni jest udziałowcem w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Zamierza prowadzić również jednoosobową działalność gospodarczą, dla której wybierze sposób opodatkowania według "stawki liniowej" oraz będzie podatnikiem VAT. Spółka z o.o. rozważa zaciągnięcie kredytu bankowego.

Zabezpieczeniem kredytu bankowego spółki byłyby:

* weksel własny in blanco poręczony przez Wnioskodawczynię,

* hipoteka na nieruchomości stanowiącej własność Wnioskodawczyni, wykorzystywana przez Nią na potrzeby osobiste,

* hipoteka na nieruchomościach, które Wnioskodawczyni będzie wynajmowała w ramach prowadzonej działalności gospodarczej i które zostaną przyjęte przez Nią do ewidencji środków trwałych.

Wartość nieruchomości, na których będzie zabezpieczony kredyt, stanowić będzie około 20% wartości zadłużenia wynikającego z udzielonego kredytu. Z tytułu poręczenia weksla własnego in blanco Wnioskodawczyni ponosić będzie odpowiedzialność za całą kwotę zadłużenia. Z tytułu udzielonego poręczenia (wynikającego z zabezpieczenia na majątku oraz weksla) Wnioskodawczyni będzie pobierać wynagrodzenie. Wysokość wynagrodzenia będzie podlegać rocznej weryfikacji z uwagi na wielkość zadłużenia spółki, a co za tym idzie odpowiedzialności Wnioskodawczyni. Między spółką a Wnioskodawczynią, jako jednoosobowym przedsiębiorcą, zostanie zawarte porozumienie w sprawie warunków wynagrodzenia za udzielenie poręczenia. Majątek jednoosobowego przedsiębiorstwa Wnioskodawczyni nie zabezpieczy wartości planowanego zadłużenia kredytowego. Przedmiotem działalności gospodarczej Wnioskodawczyni będzie m.in. pozostała finansowa działalność usługowa (PKD 64.99.Z). Będzie Ona wystawiać faktury sprzedaży dotyczące usługi poręczenia w terminach określonych porozumieniem. Nie planuje świadczenia tego typu usług na rzecz innych podmiotów niż spółka.

W uzupełnieniu wniosku wskazano, iż:

* Wnioskodawczyni planuje prowadzić działalność, której przedmiotem będzie:

* pozostała finansowa działalność usługowa, w której mieści się udzielanie gwarancji i poręczeń,

* wynajmowanie nieruchomości oraz

* świadczenie usług polegających na organizacji konferencji i spotkań biznesowych,

* Wnioskodawczyni będzie poręczać kredyty tylko jednej spółce, której jest udziałowcem,

* poręczać będzie więcej niż jeden kredyt udzielny tej spółce np. kredyt inwestycyjny, kredyt obrotowy, itd.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy mogę rozpoznać przychód z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej w pełnej kwocie otrzymywanego wynagrodzenia, pomimo iż zabezpieczeniem będzie majątek wykorzystywany do celów prywatnych oraz poręczenie weksla in blanco.

(pytanie oznaczone we wniosku Nr 1)

Zdaniem Wnioskodawczyni, zgodnie z art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm., dalej "u.p.d.o.f."), działalność gospodarcza albo pozarolnicza działalność gospodarcza to działalność zarobkowa:

* wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa,

* polegająca na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

* polegająca na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

prowadzona we własnym imieniu, bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9 u.p.d.o.f. Powołując się na wyrok NSA z dnia 14 października 2011 r. sygn. akt II FSK 748/10 Wnioskodawczyni wskazała, iż zarobkowy cel działalności oznacza, że jest ona prowadzona w celu uzyskania zysku (zarobku) i jest nakierowana na zaspokojenie cudzych potrzeb.

Artykuł 5b ust. 1 u.p.d.o.f. stanowi dodatkowo, iż za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1.

odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;

2.

są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;

3.

wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

W ocenie Wnioskodawczyni, analizując powyższe przepisy stwierdzić należy, iż usługa poręczenia świadczona przez Nią na rzecz spółki, której jest udziałowcem, wypełnia warunki uznania, iż jest to przychód w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, gdyż:

1.

przychód ten nie został wymieniony w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9 u.p.d.o.f.,

2.

działalność polegająca na świadczeniu usług poręczenia prowadzona jest w sposób zorganizowany, ciągły z nastawieniem na cel zarobkowy,

3. Wnioskodawczyni ponosi konkretne ryzyka gospodarcze związane z udzieleniem poręczenia, jak również odpowiedzialność wobec osób trzecich.

Reasumując, zdaniem Wnioskodawczyni, całość przychodów uzyskiwanych z tytułu świadczenia usługi poręczenia należy zakwalifikować, jako przychody z działalności gospodarczej, pomimo iż znaczna część majątku zabezpieczanego stanowi Jej majątek prywatny lub zabezpieczona została wekslami in blanco.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. W art. 10 ust. 1 ww. ustawy ustawodawca dokonał podziału uzyskiwanych przez podatników korzyści na różne źródła przychodów. Kwalifikacja określonego przysporzenia majątkowego do właściwego źródła przychodu uzależniona jest w szczególności od tego z jakiej czynności, bądź w związku z jakim zdarzeniem oraz w jakich okolicznościach przysporzenie to uzyskano.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 i 9 ww. ustawy, odrębnymi źródłami przychodów są m.in.:

* pozarolnicza działalność gospodarcza oraz

* inne źródła.

Jednocześnie ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych zawiera własną, ustawową definicję pozarolniczej działalności gospodarczej. W myśl art. 5a pkt 6 ww. ustawy, ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej oznacza to działalność zarobkową:

a.

wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b.

polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c.

polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Z powyższego wynika, iż jeżeli ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych zalicza określony przychód do innego źródła przychodu niż pozarolnicza działalność gospodarcza, przychód ten stanowi przychód z tego źródła, a nie przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, niezależnie od tego, czy zdarzenie, które powoduje powstanie tego przychodu ma związek z działalnością prowadzoną przez przedsiębiorcę. W art. 10 ust. 1 ww. ustawy został określony katalog źródeł przychodów, z którego treści wynika, iż pozarolnicza działalność gospodarcza jest tylko jednym ze źródeł przychodów. Zgodnie natomiast z cyt. definicją działalności gospodarczej, przychód uzyskany przez podatnika podatku dochodowego od osób fizycznych, stanowi przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, o ile w myśl przepisów tej ustawy nie jest zaliczony do innego niż pozarolnicza działalność gospodarcza źródeł przychodów.

Powyższe oznacza, iż przedsiębiorca - osoba fizyczna prowadząca indywidualnie pozarolniczą działalność gospodarczą, może uzyskiwać za pośrednictwem prowadzonego przedsiębiorstwa także przychody z innych niż pozarolnicza działalność gospodarcza źródeł przychodów. Przy czym, dla uznania danego przychodu za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej nie wystarczy fakt, że nie jest on literalnie zaliczony przez przepisy ustawy do innego źródła przychodu. Musi on powstać na skutek czynności lub zdarzenia podejmowanych (powstałych) w okolicznościach, o których mowa w cyt. art. 5a pkt 6 ww. ustawy, tj. w wyniku działalności zarobkowej, prowadzonej w danym zakresie (przedmiocie) w sposób zorganizowany i ciągły.

Jednocześnie działalność ta nie może spełniać kryteriów, o których mowa w art. 5b ust. 1 ww. ustawy, zgodnie z którym za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1.

odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;

2.

są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;

3.

wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

W przepisach ww. ustawy brak jest przy tym wymogu, że aby uznać przychód z czynności wykonywanych w warunkach określonych w cyt. art. 5a pkt 6 oraz art. 5b ust. 1 ww. ustawy za przychód z działalności gospodarczej, czynności te muszą być wykonywane na rzecz różnych (wielu) podmiotów.

Stosownie natomiast do art. 20 ust. 1 ww. ustawy, za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, kwoty uzyskane z tytułu zwrotu z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego oraz wypłaty z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego, w tym także dokonane na rzecz osoby uprawnionej na wypadek śmierci oszczędzającego, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 oraz przychody nieznajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach. Wyliczenie zawarte w tym przepisie nie ma charakteru zamkniętego, na co wskazuje użycie w nim zwrotu "w szczególności". W praktyce oznacza to, że do tego źródła przychodu należy zaliczyć wszelkie uzyskiwane przez podatników korzyści podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym zgodnie z art. 9 ust. 1 ww. ustawy, a których nie można przypisać do pozostałych źródeł przychodu wymienionych w art. 10 ust. 1 tej ustawy.

W odniesieniu do podatników podatku dochodowego od osób fizycznych, uzyskujących wynagrodzenie z tytułu udzielania poręczeń kredytów pomiotom trzecim powyższy charakter źródeł przychodów ma to znaczenie, iż wynagrodzenie to może stanowić przychód z dwóch źródeł przychodu:

* z pozarolniczej działalności gospodarczej, jeżeli poręczenia te są udzielane w ramach prowadzonej w tym zakresie działalności gospodarczej, co oznacza, że udzielanie tych poręczeń musi mieć charakter zarobkowy, zorganizowany i ciągły,

* z innych źródeł, jeżeli udzielenie poręczenia ma charakter incydentalny, nawet w sytuacji, gdy stroną umowy, jako podmiot udzielający poręczenia, jest podmiot gospodarczy (jednoosobowy przedsiębiorca).

Z przedstawionego we wniosku oraz jego uzupełnieniu opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawczyni jest udziałowcem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Jako osoba fizyczna, zamierza rozpocząć prowadzenie indywidualnej działalności gospodarczej, której przedmiotem będzie m.in. udzielanie gwarancji i poręczeń.

W ramach tej działalności Wnioskodawczyni zamierza udzielać poręczeń kredytów zaciągniętych przez ww. spółkę z o.o. Poręczenia te przybiorą formę:

* poręczenia przez Wnioskodawczynię weksla własnego in blanco,

* ustanowienia hipoteki na nieruchomości stanowiącej własność Wnioskodawczyni, wykorzystywaną przez Nią na potrzeby osobiste,

* ustanowienia hipoteki na nieruchomościach wynajmowanych przez Wnioskodawczynię w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, stanowiących środki trwałe w tej działalności.

Przy czym, jak wskazała Wnioskodawczyni, poręczać będzie więcej niż jeden kredyt zaciągnięty przez ww. spółkę lecz nie planuje świadczenia tego typu usług na rzecz innych niż ww. spółka podmiotów. Z tytułu udzielanych poręczeń Wnioskodawczy będzie przysługiwało wynagrodzenie, którego wysokość będzie uzależniona od wysokości zadłużenia spółki, mającej wpływ na wielkość odpowiedzialności Wnioskodawczyni.

Mając na względzie cyt. wyżej przepisy stwierdzić należy, iż jeżeli w istocie udzielenie przez Wnioskodawczynię poręczeń kredytów nie będzie miało charakteru incydentalnego, a Wnioskodawczyni będzie udzielała ww. spółce wielu poręczeń (tekst jedn.: będzie świadczyć te usługi w sposób zorganizowany i ciągły), to uzyskane z tego tytułu wynagrodzenie będzie stanowić przychód ze źródła przychodu jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza. Bez znaczenia dla tej kwalifikacji będzie miał fakt, iż część składników majątku stanowiących zabezpieczenie tych kredytów będzie stanowić majątek prywatny Wnioskodawczyni, nie wykorzystywany na co dzień w prowadzonej w pozostałym zakresie działalności gospodarczej.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmienić należy, iż w zakresie podatku od towarów i usług zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31 - 511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl