IBPBI/1/415-586/10/KB

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 15 czerwca 2010 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/1/415-586/10/KB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 18 marca 2010 r. (data wpływu do tut. Biura 22 marca 2010 r.), uzupełnionym w dniu 15 czerwca 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, w części dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do przychodów z prowadzonej przez spółkę cywilną pozarolniczej działalności gospodarczej przychodów ze sprzedaży obrazów olejnych malowanych przez wspólnika tej spółki - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 marca 2010 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do przychodów z prowadzonej przez spółkę cywilną pozarolniczej działalności gospodarczej przychodów ze sprzedaży obrazów olejnych malowanych przez wspólnika tej spółki.

Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 31 maja 2010 r. Znak: IBPP1/443-280/10/BM, IBPBII/1/415-345/10/BD, wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło w dniu 15 czerwca 2010 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka cywilna zajmuje się produkcją ubrań oraz wznoszeniem domów mieszkalnych. Od drugiej połowy 2009 r. jeden ze wspólników rozpoczął działalność artystyczną, polegającą na malowaniu obrazów olejnych. Spółka nie miała pewności, czy sprzedaż tych obrazów musi odbywać się w ramach prowadzonej działalności (we wpisie do ewidencji obydwaj wspólnicy mają zawarty wpis PKD 90.03.Z - artystyczna i literacka działalność twórcza). Dotychczas obrazy te są sprzedawane przez spółkę cywilną. Wspólnicy uważają, że gdyby wspólnik malujący obrazy nie był przedsiębiorcą, a tym samym wspólnikiem spółki cywilnej, to wówczas zastosowanie miałby przepis art. 13 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym.

W uzupełnieniu wniosku wskazano m.in., iż:

* spółka oczekuje interpretacji w zakresie możliwości zaliczenia do przychodu z działalności gospodarczej, jaką prowadzi spółka, przychodu uzyskanego ze sprzedaży obrazów malowanych przez wspólniczkę,

* wspólniczka maluje obrazy "w spółce", jest to jej wkład pracy jaki wnosi do spółki i tym samym namalowane obrazy są majątkiem spółki,

* koszty związane z farbami i innymi niezbędnymi do malowania materiałami również podnosi spółka,

* wspólniczka nie przekazywała praw autorskich do namalowanych obrazów spółce, gdyż wspólnicy uznali, że skoro są wkładem pracy wnoszonym do spółki nie jest to konieczne,

* sprzedaż obrazów zawsze dokonywana była za pośrednictwem spółki cywilnej,o

* brazy malowane są wyłącznie przez jednego wspólnika, są sygnowane jego podpisem (umieszcza swoje nazwisko lub inicjały na wykonanych przez niego obrazach),

* malowanie obrazów przez wspólnika jest sklasyfikowane do PKWiU 92.31.10.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy malowanie obrazów przez wspólnika spółki cywilnej powinno być opodatkowane z tej działalności, czy wspólnik powinien je sam opodatkować traktując to jako przychody z samodzielnej działalności na podstawie art. 13 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych... (pytanie oznaczone we wniosku nr 1)

Zdaniem Wnioskodawcy, podatnik, który prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji i handlu oraz wykonuje jednocześnie własnoręcznie malowane obrazy i inne rękodzieła, przychody z ich sprzedaży powinien traktować tak jak przychód osiągnięty z działalności gospodarczej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.), odrębnymi źródłami przychodów są:

* działalność wykonywana osobiście oraz

* pozarolnicza działalność gospodarcza.

W myśl art. 13 pkt 2 ww. ustawy, za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody z osobiście wykonywanej działalności artystycznej, literackiej, naukowej, trenerskiej, oświatowej i publicystycznej w tym z tytułu udziału w konkursach z dziedziny nauki, kultury i sztuki oraz dziennikarstwa, jak również przychody z uprawiania sportu, stypendia sportowe przyznawane na podstawie odrębnych przepisów oraz przychody sędziów z tytułu prowadzenia zawodów sportowych.

Zgodnie natomiast z art. 14 ust. 1 ww. ustawy, za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolniczej działalności gospodarczej) uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Cytowany wyżej art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zawiera ogólną definicję przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej, natomiast w art. 14 ust. 2 wymienione zostały jedynie przykładowe zdarzenia powodujące powstanie tego przychodu. Z powyższego wynika, iż przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej są wszelkie przysporzenia lub korzyści majątkowe związane z tą działalnością.

Zasady działania spółek cywilnych regulują przepisy ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm., określanej w dalszej części skrótem k.c.). Zgodnie z art. 860 § 1 k.c., przez umowę spółki wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, w szczególności przez wniesienie wkładów. Stosownie do art. 861 § 1 k.c., wkład wspólnika może polegać na wniesieniu do spółki własności lub innych praw albo na świadczeniu usług. Spółka cywilna nie posiada własnego, odrębnego majątku. Właścicielami poszczególnych składników majątku pozostają wspólnicy spółki w ramach współwłasności łącznej. Wspólnik nie może rozporządzać udziałem we wspólnym majątku wspólników ani udziałem w poszczególnych składnikach tego majątku (art. 863 § 1 k.c.).

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż spółka cywilna prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą m.in. w zakresie artystycznej i literackiej działalności twórczej. Jeden z jej wspólników rozpoczął działalność artystyczną polegającą na malowaniu obrazów olejnych. Wszelkie wydatki związane z malowaniem tych obrazów ponoszone są przez spółkę. Także spółka dokonuje ich sprzedaży. Wspólnicy spółki uznają, iż ww. malowanie obrazów jest pracą świadczoną przez wspólnika na rzecz spółki i stanowi wkład tego wspólnika do spółki cywilnej.

Mając na względzie cyt. wyżej przepisy stwierdzić należy, iż jeżeli w istocie, w myśl odrębnych przepisów niebędących przepisami prawa podatkowego, a tym samym nie mogących być przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej, malowanie obrazów może stanowić pracę wspólnika będącą wkładem do spółki cywilnej, to przychód ze sprzedaży tych obrazów stanowi przychód ze źródła przychodów pozarolnicza działalność gospodarcza.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Zważywszy na fakt, iż wnioskodawcą jest Spółka Cywilna, niniejsza interpretacja, stosownie do postanowień m.in. art. 14k Ordynacji podatkowej, jest wiążąca tylko dla tej Spółki co oznacza, iż nie wywołuje bezpośrednio skutków dla jej wspólników.

Nadmienia się, iż w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 2 zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31 - 511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl