IBPBI/1/415-498/14/WRz

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 16 lipca 2014 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/1/415-498/14/WRz

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z 7 kwietnia 2014 r. (data wpływu wniosku do tut. Biura 17 kwietnia 2014 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, w zakresie określenia prawidłowej stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych właściwej do opodatkowania uzyskiwanych z działalności wydawniczej przychodów, sklasyfikowanej pod wskazanym we wniosku symbolem PKWiU - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 kwietnia 2014 r. w tut. Biurze wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie określenia prawidłowej stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych właściwej do opodatkowania uzyskiwanych z działalności wydawniczej przychodów, sklasyfikowanej pod wskazanym we wniosku symbolem PKWiU.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni rozważa w niedalekiej przyszłości rozpoczęcie działalności gospodarczej polegającej na wydawaniu książek, oznaczonej wg PKD 58.11.Z. W wyniku tej działalności będą wytwarzane książki drukowane, sklasyfikowane pod symbolem PKWiU ex 58.11.1 (dokładniej PKWiU 58.11.19.0 - pozostałe książki drukowane), których sprzedaż do księgarń i odbiorców indywidualnych będzie stanowić jej przychód z działalności gospodarczej. Wnioskodawczyni zamierza rozliczać się z podatku dochodowego w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Jaką stawkę zryczałtowanego podatku dochodowego powinna zastosować dla tego typu działalności gospodarczej.

Zdaniem Wnioskodawczyni, prawidłowa będzie stawka podatku zryczałtowanego w wysokości 5,5%, bowiem symbol PKWiU ex 58.11.1 (w szczególności PKWiU 58.11.19.0), nie jest wymieniony w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne ani w załącznikach do niej. Artykuł 4 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy stanowi, że działalność wytwórcza to działalność, w wyniku której powstają nowe wyroby w tym również sprzedaż wyrobów własnej produkcji, prowadzonej przez podatnika. Z kolei art. 12 ust. 1 pkt 4a tejże ustawy, przewiduje dla działalności wytwórczej stawkę podatku w wysokości 5,5%. W wyniku prowadzonej przez Wnioskodawczynię działalności gospodarczej będzie powstawać całkowicie nowy wyrób - książka drukowana, która będzie następnie sprzedawana, przysparzając w ten sposób przychód do opodatkowania - jest to więc działalność nosząca cechy działalności wytwórczej. Na potwierdzenie swojego stanowiska Wnioskodawczyni wskazała interpretację indywidualną z 22 stycznia 2009 r. Znak: IBPBI/1/415-885/08/WRz wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.), ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Przy czym, w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 tej ustawy, przez pozarolniczą działalność gospodarczą należy rozumieć pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

Zgodnie z art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej, oznacza to działalność zarobkową:

a.

wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b.

polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c.

polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

W myśl art. 5b ust. 1 ww. ustawy za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1.

odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;

2.

są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;

3.

wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jest m.in. uzależniona od niewystąpienia przesłanek negatywnych, o których mowa w art. 8 ww. ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Przepis ten wskazuje rodzaje prowadzonej działalności gospodarczej, które wyłączają możliwość opodatkowania przychodów ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Wyłączenie to nie obejmuje działalności sklasyfikowanej pod symbolem PKWiU 58.11.19.0.

Za działalność wytwórczą - w myśl art. 4 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne - należy rozumieć działalność, w wyniku której powstają nowe wyroby, w tym również sprzedaż wyrobów własnej produkcji, prowadzoną przez podatnika.

Zgodnie natomiast z art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. a ww. ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, dla przychodów z działalności wytwórczej, robót budowlanych lub w zakresie przewozów ładunków taborem samochodowym o ładowności powyżej 2 ton ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 5,5%.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawczyni zamierza rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej polegającej na wydawaniu książek, sklasyfikowaną wg Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług pod symbolem 58.11.19.0. W toku tej działalności będzie wytwarzać książki drukowane, które następnie będzie sprzedawać do księgarń i odbiorców indywidualnych.

Biorąc po uwagę cytowane przepisy stwierdzić należy, że o ile w istocie działalność Wnioskodawczyni będzie odbywać się w warunkach wskazanych w art. 5a pkt 6 i art. 5b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, to właściwą stawką do opodatkowania przychodów z tej działalności ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych będzie stawka 5,5%.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl