IBPBI/1/415-489/13/ESZ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 20 sierpnia 2013 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/1/415-489/13/ESZ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 18 maja 2013 r. (data wpływu do tut. Biura 20 maja 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie ciążących na spółce obowiązków płatnika, tj. pobrania i wpłacenia na rachunek właściwego urzędu skarbowego zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych z tytułu odpłatnego zbycia ogółu praw i obowiązków w spółce jawnej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 maja 2013 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie ciążących na spółce obowiązków płatnika, tj. pobrania i wpłacenia na rachunek właściwego urzędu skarbowego zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych z tytułu odpłatnego zbycia ogółu praw i obowiązków w spółce jawnej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest spółką osobową prawa handlowego, będącą czynnym podatnikiem VAT, podlegającą (winno być: której wspólnicy podlegają) w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Wspólnikami spółki były osoby fizyczne, będące obywatelami polskimi i podlegającymi w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Dwoje ww. wspólników spółki pozostawało w związku małżeńskim. W małżeństwie obowiązywał ustrój ustawowej wspólności majątkowej. Małżeństwo dwojga wspólników spółki uległo rozwiązaniu przez rozwód, w wyniku czego powstał niepodzielony majątek wspólny. Do dnia rozwodu oboje małżonków byli wspólnikami spółki. Wspólniczka miała prawo udziału w zysku na poziomie 5%. Jej mężowi w tym czasie przysługiwało prawo udziału w zysku na poziomie 90%. Dnia 28 września 2012 r. przed Sądem Rejonowym wspólnicy spółki zawarli ugodę w przedmiocie podziału powstałego po rozwodzie majątku wspólnego. Zgodnie z postanowieniami ugody m.in.:

1. Przyznano na wyłączną własność wspólnikowi spółki (mężowi) 5% wkładu związanego ze spółką prawa handlowego w wyniku czego został udziałowcem w tejże spółce w wysokości 95%,

2. Tytułem wyrównania udziałów były mąż (wspólnik) zobowiązał się zapłacić wspólniczce kwotę 318.600 zł, płatną w ratach (raty będą płatne w ustalonych okresach - pierwsza do 31 grudnia 2012 r., druga do 31 marca 2013 r., trzecia do 20 czerwca 2013 r., pozostałe 83 raty będą płatne co miesiąc począwszy od lipca 2013 r.).

Spłata wskazana w pkt 2 została skalkulowana w ten sposób, że obejmuje również równowartość przyznanego byłemu mężowi (wspólnikowi) majątku opisanego powyżej w pkt 1 (tekst jedn.: 5% wkładu związanego ze spółką prawa handlowego) w wyniku czego został udziałowcem w tejże spółce w wysokości 95%.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w związku z zawartą ugodą i przyznaniem na jej podstawie wspólnikowi przysługującego dotąd wspólniczce 5% wkładu związanego ze spółką prawa handlowego w wyniku czego został on udziałowcem w tejże spółce w wysokości 95%, po stronie spółki wystąpi obowiązek rozliczenia podatku, jako jego płatnik.

(pytanie oznaczone we wniosku Nr 1)

Zdaniem Wnioskodawcy, spółka nie wystąpi w tej sytuacji w roli płatnika.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 4 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm. określanego w dalszej części skrótem "k.s.h."), spółka osobowa to spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa i spółka komandytowo-akcyjna.

Stosownie natomiast do art. 22 § 1 k.s.h., spółką jawną jest spółka osobowa, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą, a nie jest inną spółką handlową.

Spółki osobowe nie posiadają osobowości prawnej, nie są zatem podatnikami podatków dochodowych, a dochody spółek osobowych nie stanowią odrębnego przedmiotu opodatkowania. Opodatkowaniu podlegają natomiast dochody poszczególnych wspólników spółki osobowej. Sposób opodatkowania dochodu z udziału w spółce osobowej uzależniony jest od cywilnoprawnego statusu danego wspólnika. Jeżeli wspólnikiem spółki jawnej jest osoba fizyczna, to dochód z udziału w tej spółce będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zauważyć należy, iż chociaż spółka jawna nie jest podatnikiem podatków dochodowych, w tym i podatku dochodowego od osób fizycznych, w prawem określonych sytuacjach może być płatnikiem tego podatku.

Zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.), płatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, obowiązana na podstawie przepisów prawa podatkowego do obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu.

Przepisami prawa podatkowego, o których mowa w ww. art. 8 Ordynacji podatkowej jest m.in. ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm.), w której w Rozdziale 7 Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników, zawarte są przepisy dotyczące zasad obliczania, poboru i odprowadzania do właściwego urzędu skarbowego podatku lub zaliczek na podatek przez płatników.

Z przepisów tych wynika, iż płatnikiem jest podmiot, dokonujący świadczenia na rzecz podatnika, a ustawa wiąże z tym obowiązek poboru podatku. Innymi słowy płatnikiem jest podmiot zobowiązany do dokonania wypłaty z określonego tytułu prawnego, będącego równocześnie źródłem tej płatności, a który na podstawie przepisów prawa podatkowego został wyznaczony do obliczania, pobierania i wpłacania podatku z tego tytułu.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż będąca Wnioskodawcą w przedmiotowej sprawie spółka jawna nie jest stroną czynności wskazanych we wniosku, dotyczących rozliczeń pomiędzy wspólnikami. Jak wskazano we wniosku, w wyniku ugody zawartej między dwoma wspólnikami ww. spółki (rozwiedzionymi małżonkami), 5% wkładów w spółce przyznano na wyłączną własność wspólnikowi (byłemu mężowi), w zamian za co zobowiązał się on zapłacić wspólniczce (byłej żonie) określoną kwotę pieniężną płatną w ratach. Spółka w tym przypadku nie wypłaca więc żadnego świadczenia na rzecz wspólników, zatem nie będzie z tego tytułu zobowiązana do poboru podatku. Ww. świadczeń dokonują pomiędzy sobą wspólnicy spółki i to oni zobowiązani są do dopełnienia ewentualnie ciążących na nich z tego tytułu obowiązków. W konsekwencji w ww. zakresie na spółce jawnej nie ciążą obowiązki płatnika.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Jednocześnie wskazać należy, iż w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 2 oraz w zakresie skutków podatkowych, jakie dla wspólniczki spółki jawnej powstaną w wyniku zawartej ugody pomiędzy Nią a drugim ze wspólników (były mężem), na podstawie, której wspólniczka ta przekazała odpłatnie wspólnikowi ogół praw i obowiązków w spółce jawnej, w tym w zakresie dotyczącym obowiązku sporządzenia i opodatkowania wykazu składników majątku, o którym mowa w art. 24 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zostaną wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl