IBPBI/1/415-465/09/WRz

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 31 sierpnia 2009 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/1/415-465/09/WRz

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 22 maja 2009 r. (data wpływu do tut. Biura 9 czerwca 2009 r.), uzupełnionym w dniu 12 sierpnia 2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie konieczności złożenia "zerowego" zeznania podatkowego PIT-36L za 2008 r. oraz możliwości wspólnego rozliczenia małżonków w sytuacji zakończenia prowadzenia przez jednego z nich działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 maja 2009 r. do Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza wpłynął Pana wniosek (prośba o wyjaśnienie) z dnia 22 maja 2009 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej konieczności złożenia "zerowego" zeznania PIT-36L za 2008 r. w sytuacji likwidacji Spółki Jawnej, w której był Pan wspólnikiem.

Wniosek powyższy za pismem z dnia 29 maja 2009 r. PD-412/-220/09 Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza przekazał do Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach celem załatwienia zgodnie z właściwością (data wpływu do tut. Biura - 9 czerwca 2009 r.).

W związku bowiem ze zmianą przepisów w zakresie wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego, jaka nastąpiła z dniem 1 lipca 2007 r. - wniosek ten podlega rozpatrzeniu przez działającego w imieniu Ministra Finansów Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach na podstawie przepisów Rozdziału 1a ww. ustawy - Ordynacja podatkowa w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 lipca 2007 r.

Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych. Dlatego też pismem z dnia 24 lipca 2009 r. wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło w dniu 12 sierpnia 2009 r.

Z uzupełnienia wniosku wynika, iż jego przedmiotem jest również kwestia możliwości rozliczenia się wnioskodawcy wspólnie z małżonką za 2008 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W latach poprzednich wnioskodawca był wspólnikiem Spółki jawnej. Wybrał formę opodatkowania podatkiem liniowym, którym dokonywał rozliczeń do końca 2007 r. W dniu 23 sierpnia 2006 r. Spółka została postawiona w stan likwidacji. Postępowanie likwidacyjne ukończone zostało w dniu 28 grudnia 2007 r., na podstawie postanowienia Sądu Rejonowego. W początkowych dniach stycznia 2008 r. wnioskodawca udał się do Urzędu Skarbowego celem uzyskania informacji dotyczących zasadności złożenia odpowiednich dokumentów w związku z zakończeniem postępowania likwidacyjnego spółki i zmianą sposobu opodatkowania. Pracownik Urzędu poinformował go, iż w związku z tym, że postępowanie likwidacyjne zostało zakończone w grudniu 2007 r. przestał on osiągać przychody z tego tytułu i źródło tych przychodów wygasło. W konsekwencji wcześniej wybrana forma opodatkowania przestała go obowiązywać od 2008 r., bez konieczności składania jakichkolwiek dokumentów. Później otrzymał informację od likwidatora o tym, iż prawomocność postanowienia o zakończeniu postępowania likwidacyjnego stwierdzona została dopiero z dniem 22 stycznia 2008 r. Likwidator poinformował go również o tym, że w okresie od 1- 22 stycznia 2008 r. nie osiągał żadnych przychodów i kosztów. W związku z tym złożył zerowe zeznanie podatkowe PIT- 36L za ten okres. Obecnie ma wątpliwości co do konieczności złożenia ww. zeznania i prosi o odpowiedź w tej sprawie oraz wskazanie czy powinien wycofać złożone zeznanie PIT- 36L za 2008 rok.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy wspólnik spółki osobowej jest podatnikiem podatku liniowego od momentu ukończenia postępowania likwidacyjnego spółki stwierdzonego nieprawomocnym postanowieniem sądu rejonowego.

Wnioskodawcy uważa, iż dokonał prawidłowego rozliczenia rocznego PIT-36 za 2008 r. wraz z małżonką, bo spółka, w której był wspólnikiem w 2008 r. nie wykazała żadnych przychodów i kosztów, ponieważ postępowanie likwidacyjne zostało zakończone w grudniu 2007 r. W konsekwencji wcześniej wybrana forma opodatkowania przestała go obowiązywać od 2008 r., bez konieczności składania jakichkolwiek dokumentów. Nadal jednak ma wątpliwości czy było konieczne złożenie "zerowego" zeznania PIT-36L za okres od 1 do 22 stycznia 2008 r.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam co następuje.

W myśl:

* Art. 84 § 2 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 Nr 94 poz. 1037) - rozwiązanie spółki jawnej następuje z chwilą wykreślenia jej z rejestru. Stosownie natomiast do art. 58 pkt 6 k.s.h. rozwiązanie spółki powoduje prawomocne orzeczenie Sądu. W przypadkach określonych w art. 58 należy przeprowadzić likwidację spółki, chyba że wspólnicy uzgodnili inny sposób zakończenia działalności spółki (art. 67 § 1 K.s.h),

* Art. 7 ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. (tekst jedn. Dz. U. z 2007, Nr 168 poz. 1186) o Krajowym Rejestrze Sądowym - do postępowania przed sądami rejestrowymi stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o postępowaniu nieprocesowym, chyba że ustawa stanowi inaczej,

* Art. 6945 § 1 - ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. Nr 43, poz. 296 z późn. zm.) - wpis do Krajowego Rejestru Sądowego następuje na podstawie postanowienia. Przy czym postanowienia co do istoty sprawy są skuteczne i wykonalne z chwilą ich wydania, z wyjątkiem postanowień dotyczących wykreślenia podmiotu z Krajowego Rejestru Sądowego (art. 6945 § 2 k.p.c.).

Treść cytowanych powyżej przepisów wskazuje, iż wykreślenie Spółki jawnej z Krajowego Rejestru Sądowego (a co za tym idzie i jej rozwiązanie) następuje w oparciu o prawomocne postanowienie o jej wykreśleniu z tego Rejestru. Na gruncie przedmiotowej sprawy oznacza to, iż rozwiązanie Spółki jawnej, której wnioskodawca był wspólnikiem mogło nastąpić, najwcześniej w dniu 22 stycznia 2008 r. a więc w dacie uprawomocnienia się postanowienia o zakończeniu postępowania likwidacyjnego. Oznacza to również, iż co najmniej do tej daty wnioskodawca prowadził pozarolniczą działalność gospodarczą.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) zasadą jest, iż małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu, od osiąganych przez nich dochodów.

Jednak art. 6 ust. 2 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przewiduje możliwość preferencyjnego opodatkowania dochodów osiąganych przez małżonków.

Powołany powyżej przepis stanowi że, małżonkowie podlegający obowiązkowi podatkowemu, o którym mowa w art. 3 ust. 1 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, między którymi istnieje przez cały rok podatkowy wspólność majątkowa, pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, mogą być jednak, z zastrzeżeniem ust. 8, na wniosek wyrażony we wspólnym zeznaniu rocznym, z zastrzeżeniem art. 6a, opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów określonych zgodnie z art. 9 ust. 1 i 1a, po uprzednim odliczeniu, odrębnie przez każdego z małżonków, kwot określonych w art. 26 i art. 26c; w tym przypadku podatek określa się na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków, z tym że do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany.

Równocześnie zgodnie z art. 6 ust. 3 ww. ustawy zasada wyrażona w ust. 2 ma zastosowanie również, jeżeli jeden z małżonków w roku podatkowym nie uzyskał przychodów ze źródeł, z których dochód jest opodatkowany zgodnie z art. 27, lub osiągnął dochody w wysokości niepowodującej obowiązku uiszczenia podatku.

Stosownie do art. 6 ust. 8 ww. ustawy, ww. preferencyjny sposób opodatkowania małżonków nie znajduje zastosowania m.in. w sytuacji gdy, chociażby do jednego z nich miał zastosowanie przepis art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który zawiera regulacje dotyczące opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej wg liniowej 19% stawki.

W myśl art. 9a ust. 1 ww. ustawy - dochody osiągnięte przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolniczej działalności gospodarcze), są opodatkowane na zasadach określonych w art. 27, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Zgodnie z art. 9a ust. 2 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Natomiast w myśl art. 9a ust. 4 tej ustawy wybór sposobu opodatkowania dokonany w oświadczeniu, o którym mowa w ust. 2, dotyczy również lat następnych, chyba że podatnik, w terminie do dnia 20 stycznia roku podatkowego, zawiadomi w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z tego sposobu opodatkowania lub złoży w tym terminie pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż wnioskodawca co najmniej do dnia 22 stycznia 2008 r. prowadził pozarolniczą działalność gospodarczą w formie Spółki jawnej, opodatkowaną według zasad określonych w art. 30c ww. ustawy. Wynika także, iż przestał osiągać przychody z tego źródła przychodów na skutek likwidacji Spółki jawnej, której był wspólnikiem jak również, iż nie złożył jakiegokolwiek dokumentów (zawiadomienia, oświadczenia) o rezygnacji z opodatkowania w ww. formie (tzw. podatku liniowego).

Wobec powyższego, w świetle wyżej przytoczonych przepisów wnioskodawca nie miał prawa do wspólnego rozliczenia rocznego za 2008 r. z małżonką, gdyż nadal w 2008 r. do dnia zakończenia prowadzenia działalności gospodarczej, obowiązywały go zasady opodatkowania określone w art. 30c ww. ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. mimo braku uzyskania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej w ramach Spółki jawnej. Oznacza to również, iż za 2008 r. wnioskodawca obowiązany był złożyć zeznanie podatkowe o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) na formularzu przeznaczonym dla podatników prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą (na gruncie niniejszej sprawy na formularzu PIT- 36L).

Ponadto, jeżeli wnioskodawca uzyskał w 2008 r. dochody z innych niż pozarolnicza działalność gospodarcza źródeł, podlegające opodatkowaniu wg skali określonej w art. 27 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, to był obowiązany złożyć zeznanie na właściwym druku (PIT 36 lub PIT 37), jednakże bez prawa skorzystania z preferencyjnego opodatkowania wspólnie z żoną.

Przeto mając na względzie powyższe uznać należy za nieprawidłowe stanowisko zawarte w złożonym wniosku.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl