IBPBI/1/415-456/14/AB

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 4 lipca 2014 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/1/415-456/14/AB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 2 kwietnia 2014 r. (data wpływu do tut. Biura 7 kwietnia 2014 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie skutków podatkowych przekazania żonie na podstawie umowy darowizny składników majątku wykorzystywanych w prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 kwietnia 2014 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie skutków podatkowych przekazania żonie na podstawie umowy darowizny składników majątku wykorzystywanych w prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca prowadzi indywidualną działalność gospodarczą. Wnioskodawcy, jako właścicielowi marki X, przysługują lub w przyszłości będą przysługiwać poniżej opisane prawa, które są wykorzystywane przy prowadzeniu działalności gospodarczej:

a.

prawo z rejestracji wzoru wspólnotowego, udzielone na podstawie przepisów Rozporządzenia Rady (WE) nr 6/2002 z dnia 12 grudnia 2001 r. w sprawie wzorów wspólnotowych;

b.

prawo z rejestracji wspólnotowego znaku towarowego słowno-graficznego, udzielone na podstawie przepisów Rozporządzenia Rady (WE) nr 207/2009 z dnia 26 lutego 2009 r. w sprawie wspólnotowego znaku towarowego;

c.

prawo ochronne na znak towarowy słowno-graficzny, udzielone na podstawie przepisów ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej;

d.

prawo ochronne na znak towarowy słowny udzielone na podstawie przepisów ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej.

Wnioskodawca wyjaśnia przy tym, że na dzień złożenia wniosku uzyskał już prawo z rejestracji wzoru wspólnotowego wymienione powyżej w pkt a. Podjął też działania mające na celu uzyskanie innych praw wymienionych w pkt b-d.

W ramach prowadzonej działalności Wnioskodawca wykorzystuje szereg rozwiązań technologicznych, które są lub będą objęte unijnymi regulacjami z zakresu prawa własności przemysłowej (patenty europejskie wydawane na podstawie przepisów Konwencji o patencie europejskim z dnia 5 października 1973 r., prawa ochronne na wzory przemysłowe udzielane na podstawie odpowiednich przepisów krajowych (ochrona w Austrii, Bułgarii, Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Irlandii, Niemczech, Polsce, Portugalii, Słowacji, na Węgrzech i we Włoszech) prawa z rejestracji wzorów wspólnotowych udzielane na podstawie przepisów Rozporządzenia Rady (WE) nr 6/2002 z dnia 12 grudnia 2001 r. w sprawie wzorów wspólnotowych, itp.). Wszystkie przedstawione prawa zwane są w dalszej części niniejszego wniosku "Prawami".

Wnioskodawca rozważa dokonanie darowizny Praw na rzecz swojej małżonki. Umowa darowizny zostałaby zawarta na terytorium Polski. Darowizna przekazana byłaby z majątku odrębnego Wnioskodawcy do majątku odrębnego małżonki.

Ponadto Wnioskodawca wyjaśnia, że:

* przedmiotem darowizny byłyby tylko te Prawa, na które została już udzielona ochrona w zgodzie z właściwymi przepisami (Prawa zarejestrowane);

* Prawa mogą zostać darowane w ramach jednej umowy darowizny, niemniej nie można wykluczyć, że odbędzie się to jednak etapami, tj. w ramach kilku umów;

* Prawa wejdą do majątku osobistego obdarowanej;

* Prawa nie były amortyzowane przez Wnioskodawcę.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1. Czy dokonanie darowizny Praw skutkować będzie koniecznością wykazania przez Wnioskodawcę przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych z tytułu ich zbycia.

2. Czy w związku z dokonaniem darowizny Praw, Wnioskodawca będzie zobowiązany do sporządzenia dokumentacji podatkowej, o której mowa w art. 25a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ad. 1

Zdaniem Wnioskodawcy, darowizna Praw nie podlega opodatkowaniu na mocy przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm. - dalej: "Ustawa PIT"). Dokonanie darowizny Praw nie będzie skutkować koniecznością wykazania przez niego przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 3 Ustawy PIT, przepisów tej ustawy nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom ustawy o podatku od spadków i darowizn. Przepis art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jedn.: Dz. U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768 z późn. zm.), stanowi, że podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, m.in. tytułem darowizny.

Z powyższych przepisów wynika zatem, że każda darowizna (w której obdarowanym jest osoba fizyczna), bez względu na jej przedmiot, a zatem również darowizna Praw dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlega przepisom ustawy o podatku od spadków i darowizn, co wyklucza możliwość jej opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Na potwierdzenie swojego stanowiska Wnioskodawca powołał interpretacje indywidualne wydane przez:

* Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 26 stycznia 2011 r., Znak: IPPB2/415-915/10-2/AK,

* Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 29 czerwca 2011 r., Znak: IBPBII/1/415-347/11/MCZ oraz z 7 lutego 2014 r., Znak: IBPBII/2/415-1181/13/ŁCz,

* Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 5 września 2013 r., Znak: IPTPB2/415-421/13-2/JR oraz z 29 stycznia 2014 r., Znak: IPTPB2/415-716/13-2/Kr

Ad. 2

Zdaniem Wnioskodawcy, dokonanie darowizny Praw nie będzie związane z koniecznością sporządzenia dokumentacji podatkowej, o której mowa w art. 25a Ustawy PIT.

Zgodnie z art. 25a Ustawy PIT, podatnik dokonujący transakcji z podmiotami powiązanymi jest obowiązany do sporządzenia dokumentacji tzw. cen transferowych. Z całą pewnością małżonka Wnioskodawcy jest podmiotem powiązanym, w świetle art. 25a (ze względu na treść art. 25 ust. 5 Ustawy PIT), jednak darowizna Praw nie może być uznana za "transakcję" w rozumieniu art. 25a Ustawy PIT. Pojęcie transakcji nie zostało zdefiniowane w Ustawie PIT, należy więc stosować takie jej rozumienie, jakie wynika z języka powszechnego. Chodzi więc tutaj o transakcje handlowe, transakcje kupna/sprzedaży towarów lub usług. Taką wykładnię potwierdza również cel istnienia tego przepisu, którym jest uregulowanie kwestii dotyczących cen transferowych pomiędzy przedsiębiorstwami. Z tego względu przepisy te nie mają zastosowania do darowizny opisanej we wniosku.

Na potwierdzenie swojego stanowiska Wnioskodawca powołał interpretacje indywidualne wydane przez:

* Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 10 czerwca 2013 r., Znak: IPPB2/415-327/13-4/AK oraz z 18 listopada 2013 r., Znak: IPPB2/415-669/13-2/MK;

* Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 13 sierpnia 2013 r., Znak: IBPBII/2/415-548/13/MW;

* Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 14 sierpnia 2013 r., Znak: ILPB2/415-541/13-4/JK.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Należy przy tym zastrzec, że rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego nie jest ustalanie, czy opisana "darowizna" ma charakter bezzwrotnego świadczenia oraz czy będzie stanowić "darowiznę", o której mowa w art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn. Kwestia ta może zostać zweryfikowana w toku ewentualnego postępowania podatkowego. Jeżeli jednak przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe różnić się będzie od stanu faktycznego, który wystąpi w rzeczywistości, w szczególności, jeżeli umowa darowizny będzie związana ze świadczeniem wzajemnym żony Wnioskodawcy w jakiejkolwiek formie, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawcy w zakresie dotyczącym rzeczywiście zaistniałego stanu faktycznego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl