IBPBI/1/415-456/09/BK - Określenie źródła przychodów, w ramach którego należy opodatkować dochody uzyskane ze sprzedaży własnych prac za pośrednictwem aukcji internetowych.

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 31 sierpnia 2009 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/1/415-456/09/BK Określenie źródła przychodów, w ramach którego należy opodatkować dochody uzyskane ze sprzedaży własnych prac za pośrednictwem aukcji internetowych.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 29 maja 2009 r. (data wpływu do tut. Biura - 5 czerwca 2009 r.), uzupełnionym w dniu 17 sierpnia 2009 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie określenia źródła przychodów, w ramach którego należy opodatkować dochody uzyskane ze sprzedaży własnych prac za pośrednictwem aukcji internetowych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 czerwca 2009 r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie określenia źródła przychodów, w ramach którego należy opodatkować dochody uzyskane ze sprzedaży własnych prac za pośrednictwem aukcji internetowych.

Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych. Dlatego też pismem z dnia 24 lipca 2009 r. wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło w dniu 17 sierpnia 2009 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca, będąc obecnie rencistą na rencie stałej (a wkrótce emerytem) nie prowadzi działalności gospodarczej. Posiada status twórcy, uznanego przez Ministerstwo Kultury i Sztuki, co uprawna go do odliczania kosztów uzyskania przychodu w wysokości 50 % sprzedawanych własnych prac. Wykonuje własne prace twórcze i zgodnie z ustaleniami z Urzędem Skarbowym może te prace sprzedawać poprzez galerie lub sprzedawać bezpośrednio indywidualnym odbiorcom - co w zaistniałych przypadkach sprzedaży zgłasza bezpośrednio do przypisanego urzędu skarbowego i uiszcza należny podatek - po odliczeniu kosztów uzyskania przychodu w wysokości 50 % ceny sprzedanego dzieła. W przypadku, gdy odbiorcami prac są przedsiębiorstwa, urzędy, instytucje lub inne podmioty prawne, zawiera z tymi podmiotami umowy o dzieło, a wówczas należny podatek dochodowy do urzędu skarbowego odprowadzają w jego imieniu ww. podmioty prawne.

Istotne elementy stanu faktycznego zawarto również w części F, poz. 54 wniosku, gdzie wskazano, iż wnioskodawca zamierza sprzedawać wykonywane prace twórcze także poprzez aukcje internetowe, np. Tego rodzaju sprzedaż zamierza prowadzić stale, choć stałe wystawiennictwo tych prac na aukcjach, nie jest równoznaczne z ciągłą ich sprzedażą, gdyż nigdy ilość zaprezentowanych do sprzedaży prac, nie jest równoznaczna z ilością zakupioną. Choć teoretycznie może się tak zdarzyć.

W uzupełnieniu wniosku wskazano ponadto, iż wnioskodawca jest profesjonalnym twórcą - artystą malarzem nie prowadzącym działalności gospodarczej - obecnie na rencie. Swoje przychody z pracy twórczej traktuje jako przychody z osobiście wykonywanej działalności artystycznej (art. 13 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). W przypadku sprzedaży prac osobom prywatnym, sam odprowadza do urzędu skarbowego podatek dochodowy od osób fizycznych (art. 44 ust. 1a ustawy).

W przypadku, gdy prace sprzedaje firmom, wówczas to one są płatnikami tego podatku.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy w związku z zamiarem sprzedaży własnych prac twórczych poprzez aukcje internetowe powinien zarejestrować działalność gospodarczą i opodatkować całość uzyskiwanych przychodów, jako przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej (art. 10 ust. 1 pkt 3, art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

2.

Czy definicja działalności gospodarczej zawarta w art. 5a pkt 6 ustawy obejmuje wynikającą z treści wniosku działalność artystyczną, jeżeli będzie ona miała częsty charakter.

Zdaniem wnioskodawcy sprzedaż internetowa nie zmieni rodzaju prowadzonej działalności i nadal będzie to działalność wykonywana osobiści (art. 10 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), a nie działalność gospodarcza (art. 10 ust. 3 ww. ustawy). Zgodnie z obowiązującymi przepisami podatkowymi wielkość odprowadzanych podatków w obydwu przypadkach byłaby taka sama, bez różnicy, czy prowadziłby formalną działalność gospodarczą, czy płaciłby te podatki tylko jako twórca będący na rencie stałej - lub będąc emerytem.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Na wstępie zaznaczyć należy, iż w art. 10 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) wyszczególniono dwa odrębne źródła przychodów, tj.:

*

działalność wykonywaną osobiście (pkt 2),

*

pozarolniczą działalność gospodarczą (pkt 3).

Pozarolnicza działalność gospodarcza została zdefiniowana w przepisie art. 5a ust. 6 ww. ustawy jako działalność zarobkowa:

a.

wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa,

b.

polegająca na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c.

polegająca na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

-

prowadzona we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Dlatego też, jeżeli określony przychód może być zaliczony do innego niż działalność gospodarcza źródła przychodów, wówczas przychód ten nie stanowi przychodu ze źródła jakim jest działalność gospodarcza.

Przepis art. 13 pkt 2 ww. ustawy jednoznacznie określa, iż za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy, uważa się przychody z osobiście wykonywanej działalności artystycznej, literackiej, naukowej, trenerskiej, oświatowej i publicystycznej, w tym z tytułu udziału w konkursach z dziedziny nauki, kultury i sztuki oraz dziennikarstwa, jak również przychody z uprawiania sportu, stypendia sportowe przyznawane na podstawie odrębnych przepisów oraz przychody sędziów z tytułu prowadzenia zawodów sportowych.

Tym samym, przychody te, co do zasady, są zaliczane do źródła przychodów określonego w cyt. powyżej art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Niemniej jednak, w sytuacji, gdy wykonywanie określonych czynności dokonywane jest w sposób ciągły i zorganizowany, we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, w celu zarobkowym, tzn. z nastawieniem na zysk, wówczas działalność taka może posiadać znamiona pozarolniczej działalności gospodarczej, a uzyskany z tego tytułu przychód może być opodatkowany w ramach źródła przychodów określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy, jako przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Dla uznania określonego pola aktywności gospodarczej za pozarolniczą działalność gospodarczą, koniecznym jest zatem łączne zaistnienie trzech jej cech funkcjonalnych: zarobkowości, zorganizowania i ciągłości. Brak którejkolwiek z nich oznacza, że dana działalność nie może być zakwalifikowana do kategorii działalności gospodarczej.

O zarobkowości działalności decyduje cel jej wykonywania. Jeżeli zakłada się osiągnięcie w związku z działalnością i w jej efekcie nadwyżki przychodów nad poniesionymi kosztami, a więc osiągnięcie dochodu, to znaczy, że został określony cel zarobkowy tej działalności. Zorganizowanie natomiast sprowadza się do wyboru formy prawnej przedsiębiorczości: indywidualnej działalności gospodarczej, handlowej spółki osobowej, spółki kapitałowej, spółdzielni, przedsiębiorstwa państwowego. Twierdzi się także, że działalność gospodarcza jest zorganizowana wówczas, gdy podmiot tej działalności dopełnia wszelkich obowiązków rejestracyjnych i ewidencyjnych (w zakresie wpisu do rejestru przedsiębiorców KRS lub EDG, odpowiedniego rejestru działalności regulowanej, rejestru statystycznego Regon, ewidencji podatników i płatników), obowiązków związanych z uzyskaniem koncesji lub zezwolenia, a także zawarciem umowy rachunku bankowego. Natomiast ciągłość działalności gospodarczej to - biorąc pod uwagę znaczenie językowe tej cechy - powtarzające się, regularnie występujące i trwające czynności.

Obowiązki podatkowe w przypadkach obu ww. źródeł przychodów są różne, a kwalifikacja określonych przychodów do poszczególnych źródeł zależy od okoliczności ich uzyskania.

Mając powyższe na względzie w świetle przytoczonej powyżej ustawowej definicji, stwierdzić należy, iż w przedstawionym we wniosku stanie faktycznym sprzedaż przez twórcę prac za pośrednictwem aukcji internetowych nie będzie nosiła znamion pozarolniczej działalności gospodarczej. Nie zostaną bowiem spełnione wszystkie jej przesłanki. Co prawda wnioskodawca wykonywał będzie prace niewątpliwie we własnym imieniu i na własny rachunek, w sposób ciągły (powtarzalny i stały), niemniej jednak nie zostanie spełnione w tym zakresie kryterium zorganizowania tej działalności w ramach podmiotu określonego administracyjnoprawnie, uczestniczącego w obrocie gospodarczym. W związku z powyższym sprzedaż prac twórczych przez wnioskodawcę należy traktować jako osobiste wykonywanie działalności artystycznej, które nie następuje w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej, a przychody uzyskane z tego tytułu stanowią, w myśl art. 13 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychody z działalności wykonywanej osobiście, tj. ze źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2.

W związku z powyższym stanowisko wnioskodawcy uznano za prawidłowe.

Zauważyć jednakże należy, iż jeżeli wnioskodawca, dokonując sprzedaży własnych prac twórczych podejmie działania zmierzające do zorganizowania wykonywanych czynności (rejestracja, założenie konta bankowego dla celów realizacji transakcji) lub rozmiar i częstotliwość dokonanej sprzedaży (w tym wysokość prowizji, kosztów przesyłek itp.) wskazywać będą na to, iż spełnione zostaną wszystkie kryteria definicji działalności gospodarczej, o których mowa w art. 5a ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wówczas dochody z tej sprzedaży podlegały będą opodatkowaniu jako dochody ze źródła przychodów określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3 tej ustawy (pozarolnicza działalność gospodarcza).

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl