IBPBI/1/415-385/11/WRz

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 30 czerwca 2011 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/1/415-385/11/WRz

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 11 kwietnia 2011 r. (data wpływu do tut. Biura 13 kwietnia 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie sposobu ustalenia limitów przychodów uprawniających do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie oraz w formie spółki cywilnej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 kwietnia 2011 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie sposobu ustalenia limitów przychodów uprawniających do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie oraz w formie spółki cywilnej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca oraz Jego żona prowadzą odrębne działalności gospodarcze. Oboje są opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych i prowadzą ewidencje przychodów. Obligatoryjnie Wnioskodawca oraz Jego małżonka objęci są limitem przychodów, którego nie można przekroczyć w ciągu roku podatkowego, gdyż z nowym rokiem podatkowych musieliby przejść na ogólne zasady opodatkowania i prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów. Z tej też przyczyny Wnioskodawca wraz z małżonką planuje w przyszłości założenie spółki cywilnej. Wątpliwości Wnioskodawcy budzi kwestia czy utworzona spółka cywilna będzie traktowana jako odrębny podmiot, objęty obligatoryjnie swoim limitem.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy przychody Wnioskodawcy osiągane z prowadzonej samodzielnie działalności gospodarczej będą łączone z przychodami osiąganymi w ramach spółki cywilnej.

Czy małżonków będzie obowiązywał jeden limit, czy też każda z firm będzie miała swój odrębny limit.

Zdaniem Wnioskodawcy, przychody z prowadzonej samodzielnie działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych nie będą łączone razem. Jak twierdzi, każda firma powinna mieć swój limit.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.), opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej "spółką".

Stosownie do treści art. 6 ust. 4 ww. ustawy, podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli:

1.

w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a.

uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nie przekraczającej 150.000 euro, lub

b.

uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 150.000 euro,

2.

rozpoczną wykonywanie działalności w roku podatkowym i nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej - bez względu na wysokość przychodów.

Stosownie do art. 6 ust. 5 cytowanej ustawy, jeżeli podatnik w roku poprzedzającym rok podatkowy prowadził działalność samodzielnie, a także w formie spółki, opłaca w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych:

1.

odrębnie z działalności wykonywanej samodzielnie i odrębnie z działalności wykonywanej w formie spółki, gdy spełnia warunki określone w ust. 4 pkt 1, albo

2.

z działalności wykonywanej samodzielnie, gdy spełnia warunek określony w ust. 4 pkt 1 lit. a), a z działalności wykonywanej w formie spółki - gdy spełnia warunek określony w ust. 4 pkt 1 lit. b).

W świetle powyższego limit przychodów uprawniający do opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych dla każdego z rodzajów działalności, zarówno prowadzonej w formie spółki cywilnej jak i samodzielnie, jest liczony odrębnie.

Przy czym, w roku rozpoczęcia działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej przychody tej spółki nie będą limitowane.

Natomiast w następnych latach podatkowych, przychody Wnioskodawcy z prowadzonej działalności gospodarczej będą mogły być opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych odrębnie:

* z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie - jeżeli w poprzednim roku podatkowym przychody z tej działalności nie przekroczą równowartości 150.000 euro,

* z działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki cywilnej, jeżeli w poprzednim roku podatkowym przychody wspólników tej spółki (Wnioskodawcy i Jego małżonki) nie przekroczą równowartości 150.000 euro.

Podkreślić jednakże należy, iż u osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą samodzielnie jak i w ramach spółki cywilnej, możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzależniona jest m.in. od niewystąpienia przesłanek negatywnych określonych w art. 8 ust. 1 ww. ustawy z dnia 20 listopada 1998 r.

Przeto, jeżeli w istocie jak wskazano w złożonym wniosku, Wnioskodawca i Jego małżonka, prowadzą odrębne działalności gospodarcze, z których przychody opodatkowane są ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, to przychody uzyskiwane przez Wnioskodawcę z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie oraz w ramach spółki cywilnej (jaką zamierza założyć wraz z małżonką), będą co do zasady miały odrębne limity przychodów, z ww. zastrzeżeniem dot. przychodów uzyskiwanych przez spółkę cywilną w pierwszym roku jej funkcjonowania.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl