IBPBI/1/415-375/14/AB

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 18 czerwca 2014 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/1/415-375/14/AB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 17 marca 2014 r. (data wpływu do tut. Biura 21 marca 2014 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie skutków podatkowych darowizny znaku towarowego, dokonanej na rzecz spółki komandytowo-akcyjnej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 marca 2014 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie skutków podatkowych darowizny znaku towarowego, dokonanej na rzecz spółki komandytowo-akcyjnej.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest osobą fizyczną mającą miejsce zamieszkania w Polsce oraz podlegającą w Polsce obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy). W przyszłości Wnioskodawca zamierza przekazać w drodze darowizny przysługujące mu prawo ochronne na wspólnotowy znak towarowy zarejestrowany w Urzędzie... (O.) w A. (dalej: "znak towarowy") na rzecz spółki komandytowo-akcyjnej (dalej: "SKA"). Planowana darowizna nastąpi nie później, niż do dnia 30 listopada 2014 r. SKA została zarejestrowana w KRS 13 listopada 2013 r. Rok obrotowy SKA trwa od 1 grudnia do 30 listopada. SKA nie dokonywała zmiany przyjętego roku obrotowego. Wnioskodawca będzie udziałowcem spółki kapitałowej, która z kolei będzie akcjonariuszem SKA. Komplementariuszem SKA jest inna spółka kapitałowa. Wnioskodawca zaznacza, że w wydanej dla niego indywidualnej interpretacji prawa podatkowego z 29 października 2013 r., Znak: IBPBI/1/415-783/13/AB, działający z upoważnienia Ministra Finansów Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach potwierdził, że w przypadku darowizny dokonanej przez Wnioskodawcę na rzecz SKA przychód podatkowy dla Wnioskodawcy nie powstaje.

Niniejszym wnioskiem Wnioskodawca pragnie potwierdzić, że skutki podatkowe będą analogiczne w przedstawionym powyżej zdarzeniu przyszłym (gdzie darowizna jest przekazywana do SKA, której akcjonariuszem będzie spółka kapitałowa, w której to spółce kapitałowej Wnioskodawca będzie wspólnikiem). Wnioskodawca zwraca się z niniejszym wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej również w związku ze zmianą od 1 stycznia 2014 r. części uregulowań ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w związku z dokonaniem darowizny znaku towarowego na rzecz SKA po stronie Wnioskodawcy powstanie przychód do opodatkowania.

Zdaniem Wnioskodawcy, w związku z planowaną darowizną znaku towarowego na rzecz SKA, dla Wnioskodawcy nie powstanie przychód podatkowy podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Wobec faktu, że darowizny dokonuje Wnioskodawca, będący osobą fizyczną, ewentualne powstanie przychodu podatkowego należy zbadać na podstawie przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm. - dalej: "ustawa o PIT").

Stosownie do art. 11 ust. 1 ustawy o PIT, przychodami (...) są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Zgodnie z tym przepisem, aby świadczenie mogło być uznane za przychód, musi ono być przez podatnika otrzymane lub postawione do jego dyspozycji. Ustawa o PIT nie zawiera definicji pojęcia "darowizna", dlatego też należy w tym zakresie odwołać się do odpowiednich przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm. - winno być: t.j. z 2014 r., poz. 121 - dalej: "k.c."). Zgodnie z art. 888 § 1 k.c., przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Podstawową cechą umowy darowizny, a zarazem warunkiem koniecznym dla jej zaistnienia jest nieodpłatność umowy. Poprzez nieodpłatność należy rozumieć taką sytuację, gdy obdarowany, w zamian za otrzymaną darowiznę lub w związku z jej otrzymaniem, nie jest zobowiązany do jakichkolwiek świadczeń na rzecz darczyńcy. Tym samym, skutkiem darowizny jest wyłącznie jednostronne przysporzenie po stronie podmiotu obdarowanego - darczyńca w związku z dokonaniem darowizny nie otrzymuje od obdarowanego nic w zamian. W związku z samym faktem dokonania darowizny na rzecz SKA, po stronie Wnioskodawcy nie powstanie żadne przysporzenie majątkowe (przychód). Wnioskodawca nie otrzyma ekwiwalentu w zamian za dokonanie darowizny. W związku z tym, fakt przekazania darowizny nie będzie powodował dla Wnioskodawcy powstania przychodu w rozumieniu ustawy o PIT. Bez znaczenia pozostanie tu brak ustalenia odpłatności.

Na potwierdzenie swojego stanowiska Wnioskodawca powołał interpretację indywidualną wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 30 marca 2012 r., Znak: ITPB3/423-2c/12/AM.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl