IBPBI/1/415-357/12/BK

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 25 czerwca 2012 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/1/415-357/12/BK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 15 marca 2012 r. (data wpływu do tut. Biura 20 marca 2012.), uzupełnionym w dniach 4 i 6 czerwca 2012 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie:

* ustalenia źródła przychodu, do jakiego należy zaliczyć przychody z tytułu zbycia praw autorskich do tłumaczeń literackich - jest prawidłowe,

* określenia podmiotu obowiązanego do pobrania i odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy z ww. tytułu - jest nieprawidłowe,

* konieczności odprowadzania przez Wnioskodawczynię zaliczki na podatek z ww. tytułu - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 czerwca 2011 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie ustalenia źródła przychodu, do jakiego należy zaliczyć przychody z tytułu zbycia praw autorskich do tłumaczeń literackich, określenia podmiotu obowiązanego do pobrania i odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy z ww. tytułu oraz konieczności odprowadzania przez Wnioskodawczynię zaliczki na podatek z ww. tytułu. Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 24 maja 2012 r. Znak: IBPBI/1/415-357/12/BK, IBPBI/1/415-358/12/BK wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło w dniach 4 i 6 czerwca 2012 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawczyni prowadzi jednoosobowo pozarolniczą działalność gospodarczą świadcząc m.in. usługi z zakresu korekty i redakcji językowej oraz pisemnych tłumaczeń literackich z języka angielskiego na język polski (książki dla wydawców). Zdarzenia gospodarcze związane z tą działalnością ewidencjonuje w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług. W związku z wykonywanymi pisemnymi tłumaczeniami literackimi z języka angielskiego na język polski, w umowach zawieranych ze zleceniodawcami (wydawcami) dochodzi do przeniesienia na zleceniodawców (wydawców) autorskich praw majątkowych, a także wyłącznego prawa zezwalania na korzystanie z należnych praw autorskich.

Istotne elementy stanu faktycznego zawarto również w części H. poz. 70 wniosku ORD-IN, gdzie wskazano, iż z jednym i tym samym zleceniodawcą (wydawcą) będą podpisywane zarówno umowy na wykonywanie usług w ramach działalności gospodarczej (np. korekta językowa), jak i umowy na wykonywanie zleceń w ramach działalności twórczej (np. tłumaczenia książek), jak również, iż dla tego zleceniodawcy (wydawcy) Wnioskodawczyni jest podmiotem prowadzącym pozarolniczą działalność gospodarczą.

Natomiast w części E.3. poz. 61 wniosku wskazano, iż przedmiotem interpretacji indywidualnej jest między innymi art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytania:

Czy przychody z pisemnych tłumaczeń literackich z języka angielskiego na język polski, dokonywanych na podstawie umów, w których zawarte jest przeniesienie autorskich praw majątkowych na zleceniodawcę (wydawcę), mam prawo rozliczać poza prowadzoną jednoosobową pozarolniczą działalnością gospodarczą, jako przychody z tytułu praw autorskich.

W przypadku rozliczania ww. umów zgodnie z art. 18 ustawy, która ze stron podpisujących umowę ma obowiązek obliczać i wpłacać podatek do Urzędu Skarbowego.

Jeżeli to na Wnioskodawczyni ciąży obowiązek obliczania i wpłacania podatku do urzędu skarbowego, to w jakich terminach należy go uiszczać (czy miesięcznie, czy jednorazowo na koniec roku w zeznaniu rocznym.

Jak opisać taki podatek niedotyczący działalności gospodarczej (jako PIT-5, czy PIT-4).

(część pytania oznaczonego we wniosku nr 1, oraz pytania oznaczone we wniosku nr 2 i 3)

Zdaniem Wnioskodawczyni, tłumaczenie utworów literackich jest działalnością twórcy. Nie może być więc utożsamiane z tłumaczeniem nieliterackim (np. dokumentów), ani nie może być kwalifikowane do działalności gospodarczej, której celem jest tłumaczenie nieliterackie (np. dokumentów). Twórczy (artystyczny) charakter tłumaczenia utworów literackich potwierdza umieszczanie nazwiska tłumacza w pobliżu nazwiska autora danego dzieła, na stronie przedtytułowej lub na stronie tytułowej książki. Z tej też przyczyny uważa, że przychody z tytułu przeniesienia praw autorskich, są przychodami z praw majątkowych, o których mowa w art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ponadto, według Wnioskodawczyni, w związku z tym, że ze zleceniodawcą (wydawcą) będą podpisywane umowy na wykonywanie zleceń w ramach działalności twórczej (np. tłumaczenia książek), a także w związku z tym, że dla tego zleceniodawcy (wydawcy) Wnioskodawczyni jest podmiotem prowadzącym jednoosobowo pozarolniczą działalność gospodarczą, to nie na zleceniodawcy (wydawcy) będzie ciążył obowiązek prawidłowego klasyfikowania umowy oraz obliczania i wpłacania podatku do urzędu skarbowego. W związku z powyższym Wnioskodawczyni uważa, że to Ona powinna naliczać i odprowadzać zaliczki na podatek, zgodnie z zawartymi umowami dotyczącymi działalności twórczej, przy której następuje przeniesienie autorskich praw majątkowych. Zaliczki z tego tytułu winna uiszczać w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym uzyskała dochód, za grudzień zaś, w terminie złożenia zeznania podatkowego, wpisując na przelewie "zaliczki z PIT-4".

Na tle przedstawionego stanu faktycznego, stwierdzam co następuje:

W art. 10 ust. 1 pkt 2 i 3 i 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), wyszczególniono trzy odrębne źródła przychodów, tj.:

* działalność wykonywaną osobiście (pkt 2),

* pozarolniczą działalność gospodarcza (pkt 3),

* kapitały pieniężne i prawa majątkowe (pkt 7).

W myśl art. 13 pkt 8 ww. ustawy, za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od:

a.

osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej,

b.

właściciela (posiadacza) nieruchomości, w której lokale są wynajmowane, lub działającego w jego imieniu zarządcy albo administratora - jeżeli podatnik wykonuje te usługi wyłącznie dla potrzeb związanych z tą nieruchomością

- z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9.

Pozarolnicza działalność gospodarcza została zdefiniowana w przepisie art. 5a pkt 6 ww. ustawy, jako działalność zarobkowa:

a.

wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa,

b.

polegająca na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c.

polegająca na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

- prowadzona we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Jeżeli zatem przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zaliczają określony przychód do innego niż pozarolnicza działalność gospodarcza źródła przychodów - przychód ten przy braku przeciwnego wskazania nie może być uznany za przychód, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy.

Zgodnie natomiast z art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definiuje takich pojęć jak np. "twórca", "korzystanie przez twórców z praw autorskich" lub pojęć z nimi związanych, zaś ustawodawca odsyła w tym względzie do odrębnych przepisów, tj. przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.).

W myśl postanowień art. 1 ust. 1 powołanej wyżej ustawy, przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór).

Przy czym, zgodnie z art. 2 ust. 1 tej ustawy, opracowanie cudzego utworu, w szczególności tłumaczenie, przeróbka, adaptacja, jest przedmiotem prawa autorskiego bez uszczerbku dla prawa do utworu pierwotnego.

Stosownie do art. 41 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej autorskie prawa majątkowe mogą przejść na inne osoby w drodze dziedziczenia lub na podstawie umowy. Umowa o przeniesienie autorskich praw majątkowych lub umowa o korzystanie z utworu, zwana dale "licencją", obejmuje pola eksploatacji wyraźnie w niej wymienione (art. 41 ust. 2 ww. ustawy).

Przychody z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich albo rozporządzania tymi prawami, występują wówczas, gdy spełnione są dwie przesłanki:

* po pierwsze konieczne jest wystąpienie przedmiotu praw majątkowych w postaci utworu,

* po drugie zaś osiągnięty przychód musi być bezpośrednio związany z korzystaniem z określonych praw autorskich albo rozporządzaniem nimi (np. poprzez udzielenie licencji).

Odnosząc powyższe do przedstawionego we wniosku oraz jego uzupełnieniu zaistniałego stanu faktycznego, z którego w szczególności wynika, że " (...) w związku z wykonywanymi (...) pisemnymi tłumaczeniami (...) dochodzi do przeniesienia na zleceniodawców (wydawców) autorskich praw majątkowych, a także wyłącznego prawa zezwalania na korzystanie z należnych praw autorskich", stwierdzić należy, iż w sprawie będącej przedmiotem wniosku zostały spełnione obie z ww. przesłanek warunkujących zaliczenie określonych działań, jako związanych z korzystaniem przez twórcę z praw autorskich. Konsekwencją powyższego jest to, iż przychody uzyskane z ww. tytułu zaliczane są do źródła przychodów, o którym mowa w cyt. powyżej art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, są bowiem przychodem z praw majątkowych, a nie przychodem z działalności wykonywanej osobiście, czy też przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują świadczeń z tytułu działalności, o której mowa w art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18, osobom określonym w art. 3 ust. 1, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 4, zaliczki na podatek dochodowy, stosując do dokonywanego świadczenia, pomniejszonego o miesięczne koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b, najniższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1.

Jak więc wynika z powyższego przepisu, wydawnictwo wypłacając Wnioskodawczyni należności tytułem umowy, w związku z którą dochodzi do przeniesienia na rzecz wydawnictwa praw autorskich do tłumaczonego utworu, jako płatnik powinno pobrać i odprowadzić do właściwego urzędu skarbowego należną z tego tytułu zaliczkę na podatek. Jeżeli jednak tego nie uczyni rozliczenia uzyskanych z tego tytułu dochodów winna dokonać Wnioskodawczyni w zeznaniu rocznym, składanym w terminie przewidzianym w ustawie o podatku dochodowym składanym za rok, w którym uzyska dochód z tego tytułu.

W myśl art. 45 ust. 1 ww. ustawy, podatnicy są bowiem obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 7 i 8. Jednocześnie, w ww. sytuacji (niepobrania zaliczki przez płatnika), brak jest w tym zakresie konieczności odprowadzania przez Wnioskodawczynię w trakcie roku podatkowego zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych, w myśl bowiem art. 44 ust. 1 i 1a ww. ustawy, do uiszczania zaliczek na podatek dochodowy zobowiązani są wyłącznie podatnicy osiągający dochody z:

1.

działalności gospodarczej, o której mowa w art. 14,

2.

z najmu lub dzierżawy, oraz bez pośrednictwa płatników

3.

ze stosunku pracy z zagranicy,

4.

z emerytur i rent z zagranicy,

5.

z tytułów określonych w art. 13 pkt 2, 4 i 6-9, z zastrzeżeniem ust. 1 pkt 1.

Skoro uzyskiwane przez Wnioskodawczynię dochody z praw autorskich nie są zaliczane do żadnego z wymienionych powyżej źródeł przychodów, nie jest Ona zatem (w opisanej sytuacji) zobowiązana do uiszczania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych, o których mowa w tym przepisie.

Mając powyższe na względzie stanowisko Wnioskodawczyni w zakresie:

* ustalenia źródła przychodu, do jakiego należy zaliczyć przychody z tytułu zbycia praw autorskich do tłumaczeń literackich - jest prawidłowe,

* określenia podmiotu obowiązanego do pobrania i odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy z ww. tytułu - jest nieprawidłowe,

* konieczności odprowadzania przez Wnioskodawczynię zaliczki na podatek z ww. tytułu - jest nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Nadmienić należy, iż w pozostałym zakresie objętym wnioskiem wydane zostanie odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31 - 511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl