IBPBI/1/415-315/11/SK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 17 czerwca 2011 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/1/415-315/11/SK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 17 marca 2011 r. (data wpływu do tut. Biura 30 marca 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie konieczności uwzględnienia zaliczek uiszczanych w ciągu roku podatkowego przez akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej przy opodatkowaniu dochodu z wypłaconej po zakończeniu roku podatkowego "dywidendy" (pytanie oznaczone we wniosku Nr 2) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 marca 2011 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie konieczności uwzględnienia zaliczek uiszczanych w ciągu roku podatkowego przez akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej przy opodatkowaniu dochodu z wypłaconej po zakończeniu roku podatkowego "dywidendy".

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni jest akcjonariuszem w spółce komandytowe - akcyjnej (SKA), w której nabyła akcje na okaziciela. Jednocześnie, Wnioskodawczyni nie prowadzi działalności gospodarczej, na podstawie wpisu do Ewidencji Działalności Gospodarczej i nie osiąga przychodów.

Spółka komandytowo - akcyjna na chwilę obecną nie prowadzi działalności gospodarczej. Niemniej jednak w niedługiej przyszłości działalność ta zostanie rozpoczęta, co będzie skutkować osiągnięciem przez spółkę dochodu. Jednocześnie Wnioskodawczyni nie wyklucza sytuacji, że posiadane akcje na okaziciela zostaną zbyte na rzecz innej osoby w trakcie uczestnictwa w spółce. Spółka może także wyemitować nowe akcje, których objęcie może zaoferować nieograniczonemu kręgowi podmiotów (subskrypcja otwarta), wobec czego jednym z tych podmiotów może zostać także Wnioskodawczyni. Taka operacja może nastąpić także w trakcie miesiąca kalendarzowego, a także w trakcie jednego dnia.

W związku z powyższym, w tej szczególnego rodzaju sytuacji Wnioskodawczyni powzięła wątpliwość, w jaki sposób należy opodatkować ewentualne przychody związane z uczestnictwem w spółce komandytowo - akcyjnej jako akcjonariusz, w szczególności w sytuacji posiadania akcji na okaziciela, a także możliwości emisji nowych akcji w celu ich objęcia w związku z przyjęciem oferty ich nabycia dla nieograniczonego kręgu podmiotów.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w przypadku negatywnej odpowiedzi na pytanie nr 1 oznaczone we wniosku, i uznanie, że przychód osiągnięty przez SKA w części przypadającej na Wnioskodawczynię jako akcjonariusza, jest przychodem z działalności gospodarczej, a co za tym idzie, należy wpłacać miesięczne zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, ewentualna dywidenda wypłacona Wnioskodawczyni jako akcjonariuszowi SKA w następnym roku podatkowym, na podstawie stosownej uchwały walnego zgromadzenia będzie neutralna podatkowo w takiej części, w jakiej stanowi składnik dochodu już wcześniej opodatkowanego w formie zaliczek na podatek dochodowy... (pytanie oznaczone we wniosku nr 2)

Zdaniem Wnioskodawczyni, w przypadku przyjęcia odmiennego, niż zaprezentowane w niniejszym wniosku stanowiska przez Ministra Finansów i uznania, że akcjonariusz jest obowiązany wpłacać miesięczne zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych od przypadającego na niego przychodu z tytułu udziału w zyskach SKA, w związku z przyjęciem powyższej zasady spowoduje, że ewentualna "dywidenda" wypłacona Wnioskodawcy jako akcjonariuszowi SKA w następnym roku podatkowym, na podstawie stosownej uchwały walnego zgromadzenia będzie neutralna podatkowo w takiej części, w jakiej stanowi składnik dochodu opodatkowanego już wcześniej w formie zaliczek na podatek dochodowy. Powyższy wniosek wyprowadzić można z zasady zakazu podwójnego opodatkowywania tych samych należności. Takie stanowisko prezentowane jest także w orzecznictwie sądów administracyjnych, przykładowo w następujących wyrokach WSA w Gliwicach: z dnia 19 stycznia 2010 r., z dnia 8 kwietnia 2010 r., z dnia 22 września 2009 r.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawczyni.

Zauważyć przy tym należy, iż z tytułu uczestnictwa w spółce komandytowo-akcyjnej Wnioskodawczyni nie uzyska "dywidendy", lecz przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, jak wskazano w interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach, działającego w imieniu Ministra Finansów, z dnia 17 czerwca 2011 r. Znak: IBPBI/1/415-314/11/SK.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmienić należy, iż w zakresie pytań oznaczonych we wniosku Nr 1, 3, 4 wydano odrębne rozstrzygnięcia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44 - 100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl