IBPBI/1/415-291/10/AP - Określenie skutków podatkowych wniesienia przez osobę fizyczną wkładu pieniężnego do spółki komandytowej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 9 czerwca 2010 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/1/415-291/10/AP Określenie skutków podatkowych wniesienia przez osobę fizyczną wkładu pieniężnego do spółki komandytowej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 2 marca 2010 r. (data wpływu do tut. Biura 19 marca 2010 r.), uzupełnionym w dniu 1 czerwca 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wniesienia do spółki komandytowej wkładu pieniężnego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 marca 2010 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie skutków podatkowych wniesienia do spółki komandytowej wkładu pieniężnego.

Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 21 maja 2010 r. Znak: IBPBI/1/415-290/10/AP, IBPBI/1/415-291/10/AP, IBPBI/1/415-292/10/AP, wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło w dniu 1 czerwca 2010 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca planuje wraz z synem i córką założyć spółkę komandytową. W formie aportu zostanie wniesiona przez dzieci nieruchomość gruntowa, którą otrzymały od ojca (Wnioskodawcy) w formie darowizny w dniu 22 grudnia 2008 r. Działka ta nie była wykorzystywana dotychczas w działalności gospodarczej. Dla działku budowlanej zostały już określone warunki zabudowy i zagospodarowania terenu. Dla nieruchomości przygotowany jest projekt budowy budynku biurowego o powierzchni ok. 400 m2. Wydane zostało pozwolenie na budowę. Podatnik przystąpi do spółki jako komandytariusz wnosząc w formie aportu dokumentację projektową budynku oraz wkład pieniężny. Następnie w ramach działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki komandytowej planowana jest budowa budynku biurowego. Budynek ten ma być przeznaczony na wynajem lub do sprzedaży, co będzie uzależnione od warunków ekonomicznych.

W uzupełnieniu wniosku wskazano, iż:

*

Wnioskodawca prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie produkcji, odlewnictwa metali kolorowych, w oparciu o wpis do działalności gospodarczej.

*

nabycie dokumentacji projektowej budynku biurowego nie nastąpiło w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

*

żadne wydatki związane ze wskazaną we wniosku nieruchomością (w tym koszty sporządzenia ww. dokumentacji projektowej) nie stanowiły kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej przez niego pozarolniczej działalności gospodarczej.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy wniesienie do spółki komandytowej wkładu pieniężnego przez osobę fizyczną spowoduje powstanie przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych po stronie osoby wnoszącej wkład pieniężny (art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych)...

(pytanie oznaczone we wniosku Nr 2)

Zdaniem Wnioskodawcy, przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie regulują w sposób bezpośredni kwestii związanych z wniesieniem wkładu do spółki komandytowej. Z konstrukcji tej ustawy wynika jednak, że powstanie obowiązku podatkowego jest w pierwszym rzędzie uzależnione od zaistnienia przychodu określonego w jej konkretnych przepisach. Artykuł 10 ust. 1 wymienia wszystkie źródła przychodu, które podlegają opodatkowaniu, a zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychodami są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężna oraz wartości otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Zasady tej nie stosuje się tylko wówczas, gdy przepisy szczególne odmiennie regulują kwestię powstania przychodu (dotyczy to art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3 ww. ustawy). W związku z powyższym, zdaniem Wnioskodawcy, wniesienie wkładu pieniężnego do spółki komandytowej nie powoduje powstania przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych po stronie osoby wnoszącej wkład pieniężny.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego od dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmienić należy, iż w zakresie pytań oznaczonych we wniosku Nr 1 i 3 oraz w zakresie dotyczącym innych niż Wnioskodawca wspólników Spółki komandytowej wydano odrębne rozstrzygnięcia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl