IBPBI/1/415-285/14/BK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 6 czerwca 2014 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/1/415-285/14/BK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 6 marca 2014 r. (data wpływu do tut. Biura 10 marca 2014 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie możliwości zmiany wybranej formy opodatkowania prowadzonej działalności gospodarczej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 marca 2014 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie możliwości zmiany wybranej formy opodatkowania prowadzonej działalności gospodarczej.

We wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Początkiem stycznia 2014 r., poprzez system CEIDG, Wnioskodawca założył działalność gospodarczą pod własnym imieniem i nazwiskiem. Zakładając działalność gospodarczą Wnioskodawca zadeklarował "podatek liniowy", jako formę jej opodatkowania. W dniu 31 stycznia 2014 r., poprzez system CEIDG Wnioskodawca dokonał zmiany sposobu swoich rozliczeń z urzędem skarbowym, wybierając podatek uiszczany według skali podatkowej. Dzień 31 stycznia 2014 r. to także data uzyskania przez niego pierwszego przychodu z działalności gospodarczej (dzień wystawienia pierwszej faktury). Do 31 stycznia 2014 r. Wnioskodawca nie uzyskał żadnego dochodu z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Jaki sposób rozliczania podatku dochodowego jestem obowiązany stosować.

Czy mam rozliczać się według "podatku liniowego" (pierwotny wybór), czy też według skali podatkowej (preferowana forma).

Zdaniem Wnioskodawcy, dokonana przez niego 31 stycznia 2014 r. zmiana sposobu rozliczania podatku dochodowego na "skalę podatkową" jest skuteczna. Zmiany takiej, można dokonać najpóźniej w dniu uzyskania pierwszego przychodu z tytułu prowadzonej działalności, a Wnioskodawca zmiany tej dokonał właśnie w dniu uzyskania pierwszego przychodu, co według niego, oznacza skuteczność dokonanej zmiany.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam, co następuje:

W myśl art. 9a ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), dochody osiągnięte przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, są opodatkowane na zasadach określonych w art. 27, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym. Podatnicy podejmujący działalność gospodarczą wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym mogą złożyć na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej.

Podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania. Jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej, oświadczenie może złożyć na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, a jeżeli podatnik nie złożył oświadczenia na podstawie tych przepisów - pisemne oświadczenie składa właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego, nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu (art. 9a ust. 2 ww. ustawy).

Z powyższych przepisów wynika, że podstawową formą opodatkowania podatkiem dochodowym dochodów z działalności gospodarczej jest opodatkowanie według skali podatkowej (tzw. zasady ogólne). Wymieniona forma opodatkowania obowiązuje z mocy ustawy i podatnik nie musi składać oświadczenia o jej wyborze. Złożenie stosownego oświadczenia, w określonym w przepisach terminie jest natomiast warunkiem koniecznym dla możliwości skorzystania z opodatkowania w formie tzw. podatku liniowego. Wyboru formy opodatkowania dokonuje się do 20 stycznia roku podatkowego, a w przypadku podatników rozpoczynających prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej, co do zasady, nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. W konsekwencji podatnik rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej początkiem stycznia roku podatkowego, winien dokonać wyboru formy opodatkowania uzyskiwanych z tej działalności dochodów w nieprzekraczalnym terminie do 20 stycznia tego roku podatkowego. Do tej też daty możliwa jest zmiana wcześniej wybranej formy opodatkowania. Późniejsza zmiana (zmiana dokonana po tym terminie) nie wywołuje skutków prawnych. Natomiast, w przypadku rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego, skutecznego wyboru formy opodatkowania dochodów uzyskiwanych z działalności gospodarczej można dokonać najpóźniej w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Zauważyć jednakże należy, że art. 9a ust. 2 cyt. ustawy, z treści którego wynika ww. możliwość (złożenia oświadczenia o wyborze formy opodatkowania przed uzyskaniem pierwszego przychodu) odnosi się wyłącznie do sytuacji, rozpoczęcia działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego, gdy oświadczenie takie zostaje złożone bezpośrednio do organu podatkowego (właściwego naczelnika urzędu skarbowego), nie zaś na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, tj. przepisów ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 672 z późn. zm.).

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika m.in., że Wnioskodawca z początkiem stycznia 2014 r. rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej. Jako formę opodatkowania wybrał tzw. podatek liniowy. W dniu 31 stycznia 2014 r., poprzez system CEIDG Wnioskodawca dokonał zmiany sposobu swoich rozliczeń z urzędem skarbowym, na podatek uiszczany według skali podatkowej (tzw. zasady ogólne). Dzień 31 stycznia 2014 r. był także dniem uzyskania pierwszego przychodu z prowadzonej działalności gospodarczej (dniem wystawienia pierwszej faktury).

Mając powyższe na względzie, stwierdzić należy, że skoro Wnioskodawca początkiem stycznia 2014 r. rozpoczął prowadzenie pozarolniczej działalności, dokonując jej rejestracji i wyboru "podatku liniowego", jako formy opodatkowania dochodów z tej działalności poprzez system CEIDG, to rezygnacji (zmiany) z tej formy opodatkowania mógł dokonać w najpóźniej do 20 stycznia 2014 r. Późniejsza zmiana tej formy opodatkowania, pomimo, że nastąpiła w dniu uzyskania pierwszego przychodu z działalności gospodarczej, nie wywołuje skutków prawnych. W związku z powyższym w 2014 r. Wnioskodawca zobowiązany jest do opodatkowania uzyskiwanych z działalności gospodarczej dochodów wg stawki liniowej, określonej w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Z tego też względu, stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, ul. Kraszewskiego 4a, 35-016 Rzeszów, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - t.j. z 2012 r., poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Traugutta 2a.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl