IBPBI/1/415-279/WRz

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 9 czerwca 2014 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/1/415-279/WRz

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z 28 lutego 2014 r. (data wpływu do tut. Biura 7 marca 2014 r.), uzupełnionym 19 i 26 maja 2014 r., o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie możliwości zaliczenia przez Wnioskodawczynię wydatków związanych z wynajmem wskazanych we wniosku nieruchomości do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej w formie spółki jawnej działalności gospodarczej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 marca 2014 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek, o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie możliwości zaliczenia przez Wnioskodawczynię wydatków związanych z wynajmem wskazanych we wniosku nieruchomości do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej w formie spółki jawnej działalności gospodarczej. Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z 15 maja 2014 r. Znak IBPBI/1/415-278/14/WRz wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło 19 i 26 maja 2014 r.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni wspólnie z małżonkiem są współudziałowcami, na prawach ustawowej wspólności małżeńskiej, dwóch kamienic zlokalizowanych w mieście. W części posiadanych kamienic, oboje prowadzą działalność gospodarczą, jako osoby fizyczne. Za wykorzystywanie udziałów w kamienicach ponad swoje udziały, na podstawie zawartych umów, wypłacają czynsz wynajmu pozostałym udziałowcom. Wnioskodawczyni wraz z małżonkiem zamierzają wynająć część lokali stanowiących ich udziały w kamienicach nowo utworzonej spółce jawnej i opodatkować przychód z najmu w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. W skład spółki jawnej wchodzą, jako wspólnicy spółki Wnioskodawczyni i jej małżonek. W piśmie z 23 maja 2014 r. stanowiącym uzupełnienie wniosku wskazano, że dochody uzyskiwane w przyszłości z prowadzonej działalności gospodarczej w ramach spółki jawnej będą opodatkowane w formie tzw. podatku liniowego.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy dla spółki jawnej, wypłacany Wnioskodawczyni czynsz za najem udziałów, stanowiących lokale w ww. kamienicach będzie stanowił koszt uzyskania przychodu.

(pytanie oznaczone we wniosku nr 2)

Zdaniem Wnioskodawczyni, wypłacany jej czynsz za najem udziałów stanowiących lokale w ww. kamienicach, będzie mógł stanowić dla spółki jawnej koszt uzyskania przychodu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Na wstępie zauważyć należy, że w interpretacji indywidualnej z dnia 9 czerwca 2014 r. Znak: IBPBI/1/415-278/14/WRz, wskazano w szczególności, że przychody uzyskiwane przez Wnioskodawczynię z najmu wskazanych we wniosku lokali, będących składnikami majątku prowadzonej działalności gospodarczej, stanowią przychody z działalności gospodarczej, co wyklucza możliwość ich opodatkowania w ramach źródła przychodów jakim jest najem nieruchomości.

W myśl art. 8 § 2 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1030), spółka osobowa może we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana. Skoro więc spółka osobowa, w tym spółka jawna, funkcjonuje jako odrębny podmiot gospodarczy i posiada własny majątek odrębny od majątku jej wspólników, należy uznać, że umowa najmu, jaka na gruncie przedmiotowej sprawy zostanie zawarta pomiędzy małżonkami prowadzącymi działalność gospodarczą (w tym Wnioskodawczynię) a spółką jawną, której będą wspólnikami zawarta zostanie pomiędzy odrębnymi uczestnikami obrotu gospodarczego, tj. m.in. pomiędzy Wnioskodawczynią, będąca osoba fizyczną oraz spółką jawną (której będzie wspólnikiem).

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Z kolei art. 23 zawiera zamkniętą listę wydatków, których nie uznaje się za koszty uzyskania przychodów. Na liście tej nie znajdują się wydatki poniesione na wynajem lokali przez spółkę jawną od wspólników tej spółki. Jeżeli zatem wydatki te zostaną poniesione przez tę spółkę w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z prowadzonej przez tą Spółkę pozarolniczej działalności gospodarczej, to będą mogły stanowić koszt podatkowy.

Stosownie do treści art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychody z udziału w spółce niebędącej osoba prawną u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku. Art. 8 ust. 2 ww. ustawy stanowi natomiast, że zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat. Z tej też przyczyny, poniesione przez spółkę jawną wydatki tytułem czynszu najmu nieruchomości, o których mowa we wniosku zakwalifikowane do kosztów uzyskania przychodów, stanowić będą dla Wnioskodawczyni koszty podatkowe, proporcjonalnie do jej udziału w zyskach tej spółki.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Jednocześnie zauważyć należy, iż w toku ewentualnego postępowania kontrolnego lub podatkowego uprawniony organ może zbadać, czy z uwagi na istnienie powiązań pomiędzy stronami wskazanej we wniosku umowy najmu dochowano wymogów wynikających z regulacji określonych w art. 25 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Nadmienić należy, że w zakresie dotyczącym pytania nr 1 oraz w zakresie dotyczącym małżonka Wnioskodawczyni wydano odrębne rozstrzygnięcia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl