IBPBI/1/415-269/10/AP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 14 czerwca 2010 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/1/415-269/10/AP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni, przedstawione we wniosku z dnia 10 marca 2010 r. (data wpływu do tut. Biura 16 marca 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania przychodów uzyskanych z najmu wskazanej we wniosku nieruchomości lokalowej, według stawki ryczałtowej w wysokości 8,5% - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 marca 2010 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie możliwości opodatkowania przychodów uzyskanych z najmu wskazanej we wniosku nieruchomości lokalowej, według stawki ryczałtowej w wysokości 8,5%.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

W 2010 r. Wnioskodawczyni planuje dokonać zakupu lokalu mieszkalnego na współwłasność osób fizycznych niespokrewnionych, który częściowo zamierzają wykorzystywać na działalność biurową, a częściowo na mieszkalną.

Część przeznaczoną na działalność zamierzają wynajmować na podstawie umowy najmu zawartej na czas nieokreślony spółce cywilnej, która prowadzi działalność od 1993 r., a przychody z najmu rozliczać indywidualnie na zasadach ryczałtu - 8,5%. Wspólnikami tej spółki cywilnej są współwłaściciele przedmiotowego lokalu mieszkalno-użytkowego. Spółka cywilna ma zamiar dostosować ten lokal do potrzeb działalności biurowej, a nakłady na ten cel rozliczyć jako inwestycję w obcych środkach trwałych. Wartość nakładów nie przekroczy 30% wartości nieruchomości.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy wynajem części powierzchni użytkowej tego mieszkania Spółce cywilnej mogą współwłaściciele rozliczać na zasadach ryczałtu w wysokości 8,5%.

(pytanie oznaczone we wniosku Nr 2)

Zdaniem Wnioskodawczyni, ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne nie ogranicza i nie wyklucza prawa do rozliczania najmu przez osoby fizyczne poprzez zastosowanie stawki ryczałtowej w wysokości 8,5% przychodu.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego, stwierdzam co następuje.

Na wstępie zaznaczyć należy, że w interpretacji indywidualnej z dnia 14 czerwca 2010 r. Znak: IBPBI/1/415-268/10/AP wskazano w szczególności, iż skoro w okresie funkcjonowania spółki cywilnej jej wspólnicy zamierzają nabyć nieruchomość lokalową z zamiarem jej późniejszego przystosowania i wykorzystywania (w części) na potrzeby prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej to nieruchomość ta winna w istocie stanowić składnik majątku (środek trwały) związany z prowadzoną w formie spółki cywilnej pozarolniczą działalnością gospodarczą. Z tej też przyczyny przedmiotowy lokal nie może stanowić "obcego środka trwałego".

Zgodnie z art. 659 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz.

Skoro zatem przedmiotowy lokal winien być jak wskazano uznany za składnik majątku (środek trwały) związany z prowadzoną w formie spółki cywilnej pozarolniczą działalnością gospodarczą, to nie może zostać oddany w najem tej Spółce (w istocie wspólnikom tej Spółki). Zawarcie umowy najmu tego lokalu oznaczałoby zawarcie umowy z "samym sobą", co jest prawnie niedopuszczalne. Brak jest tym samym możliwości opodatkowania przychodów z najmu wskazanej we wniosku nieruchomości lokalowej, bowiem przychodów takich Wnioskodawczyni w istocie nie będzie uzyskiwać.

W świetle powołanych przepisów i w odniesieniu do przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego stanowisko Wnioskodawczyni, należy uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu, ul. Kośnego 70, 45-372 Opole, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl