IBPBI/1/415-263/12/RM - Określenie skutków podatkowych sprzedaży przedsiębiorstwa.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 13 czerwca 2012 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/1/415-263/12/RM Określenie skutków podatkowych sprzedaży przedsiębiorstwa.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 29 lutego 2012 r. (data wpływu do tut. Biura 2 marca 2012 r.), uzupełnionym w dniach 29 i 30 maja 2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży przedsiębiorstwa - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 marca 2012 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży przedsiębiorstwa. Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 16 maja 2012 r. Znak: IBPP1/443-254/12/BM, IBPBII/1/436-72/12/HK, IBPBI/1/415-263/12/RM wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło w dniach 29 i 30 maja 2012 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca, jako osoba fizyczna, na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej prowadzi od 1997 r. jednoosobową działalność gospodarczą, zatrudniając 11 pracowników. W skład firmy wchodzą: pawilon stacji paliw - sklep, bar, budynek zaplecza technicznego - myjnia i diagnostyka, zadaszenie nad dystrybutorami. Wokół stacji paliw znajdują się podziemne zbiorniki na paliwa i naziemne z gazem oraz parking dla TIR-ów. Wnioskodawca ma zamiar sprzedać całość przedsiębiorstwa wraz z działką o powierzchni 0,7800 ha, na której jest usytuowane w drodze umowy sprzedaży (z zachowaniem formy aktu notarialnego). Do umowy

sprzedaży zostanie dołączony, jako protokół przekazania, spis majątku obrotowego i spis majątku trwałego zgodnie z ewidencją środków trwałych firmy wg stanu w dniu sprzedaży. W umowie sprzedaży, kupujący zobowiąże się przyjąć, jako nowy pracodawca kadrę (sprzedawców, kierownika, księgową). Wnioskodawca rozlicza się z tyt. osiąganych dochodów uzyskanych z działalności gospodarczej na podstawie art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz jest czynnym podatnikiem podatku VAT z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. Z chwilą sprzedaży firmy nastąpi całkowita likwidacja działalności.

W uzupełnieniu wniosku, ujętym w piśmie z dnia 28 maja 2012 r., wskazano m.in., iż Wnioskodawca zamierza sprzedać całe przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), tj.

1.

nazwę przedsiębiorstwa,

2.

własność nieruchomości i ruchomości w tym urządzeń, materiałów, towarów - firma nie posiada na stanie wyrobów i nie posiada innych praw rzeczowych do nieruchomości i ruchomości,

3.

prawa wynikające z umów wynikających z innych stosunków prawnych (żadnych umów najmu i dzierżawy nie zawierano),

4.

koncesje, licencje i zezwolenia

Przedmiotem sprzedaży nie będą jednak:

1.

wierzytelności, papiery wartościowe, środki pieniężne, patenty i inne prawa własności przemysłowej, majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne, tajemnice przedsiębiorstwa ponieważ firma w dniu sprzedaży ich nie posiada,

2.

księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, które zostaną przekazane do archiwum miejskiego.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy w związku z powyższą transakcją sprzedaży całego przedsiębiorstwa, tj. majątku obrotowego, środków trwałych oraz gruntu na którym usytuowana jest działalność, należy wyłącznie odprowadzić podatek od czynności cywilnoprawnej (od całości przychodu z tytułu sprzedanego przedsiębiorstwa).

Czy przychód od którego opłacono podatek od czynności cywilnoprawnej, nie będzie już podlegał podatkowi od towarów i usług oraz nie będzie od niego naliczany dodatkowo podatek dochodowy od osób fizycznych.

Zdaniem Wnioskodawcy, prawidłowe i zgodne z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jest Jego stanowisko, że od przychodu uzyskanego z ww. sprzedaży przedsiębiorstwa, od której naliczono podatek od czynności cywilnoprawnych, nie będzie obowiązany uiścić podatku dochodowego. Nie jest to bowiem, Jego zdaniem, przychód z działalności gospodarczej, a z tytułu jednorazowego aktu sprzedaży całości firmy.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam, co następuje.

Zgodnie z art. 5a pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), ilekroć w ustawie jest mowa o przedsiębiorstwie oznacza to przedsiębiorstwo w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego.

W myśl natomiast art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm. - określanego w dalszej części skrótem "k.c."), przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:

1.

oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa),

2.

własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości,

3.

prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych,

4.

wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne,

5.

koncesje, licencje i zezwolenia,

6.

patenty i inne prawa własności przemysłowej,

7.

majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne,

8.

tajemnice przedsiębiorstwa,

9.

księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Katalog składników przedsiębiorstwa, ujęty w ww. art. 551 k.c. nie ma charakteru zamkniętego. Stosownie natomiast do art. 552 k.c., czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych. Należy jednak przy tym wyraźnie zaznaczyć, iż definitywnej oceny przedmiotu czynności prawnej dokonuje sam podatnik.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera żadnych szczególnych unormowań w zakresie odpłatnego zbycia przedsiębiorstwa. W efekcie w przypadku odpłatnego zbycia przedsiębiorstwa, zastosowanie, co do zasady, znajdą przepisy ww. ustawy, regulujące zagadnienia dotyczące odpłatnego zbycia poszczególnych składników majątkowych (zarówno materialnych, jak i niematerialnych), przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej. Wyjątek od powyższej zasady dotyczy wyłącznie tych składników przedsiębiorstwa, których zbycie generuje przychód zaliczany przez ustawę podatkową do innych niż działalność gospodarcza źródeł przychodów (np. przychód ze sprzedaży papierów wartościowych stanowi przychód z kapitałów pieniężnych chyba, że obrót papierami wartościowymi jest przedmiotem prowadzonej działalności gospodarczej).

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolniczej działalności gospodarczej), uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Stosownie do treści art. 14 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy, przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących:

a.

środkami trwałymi,

b.

składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1500 zł,

c.

wartościami niematerialnymi i prawnymi

- ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.

Do przychodów, o których mowa w ust. 2 pkt 1, nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie. Przepis art. 30e stosuje się odpowiednio (art. 14 ust. 2c ww. ustawy).

Przepisy ww. ustawy o podatku dochodowym nie regulują wprost zasad opodatkowania przychodu z odpłatnego zbycia składników majątku nie spełniających kryteriów wymienionych w cyt. art. 14 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy. Dokonując jednak wykładni przepisów ww. ustawy w tym zakresie stwierdzić należy, iż zasadą jest, że przychód z działalności gospodarczej stanowi każda kwota należna podatnikowi w związku z prowadzoną działalnością. Art. 14 ww. ustawy nie wymienia szczegółowo wszystkich przychodów z tego źródła, zaś w art. 14 ust. 2 pkt 1 cyt. ustawy wymienione zostały tylko niektóre rodzaje przychodów zaliczanych do źródła przychodów jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza. Z uwagi na powyższe odpłatne zbycie każdego innego składnika (z wyjątkiem nieruchomości mieszkalnych), wykorzystywanego w działalności gospodarczej lub mającego związek z wykonywaną kiedyś działalnością gospodarczą, stanowi przychód z tej działalności na podstawie ogólnej zasady wyrażonej w art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca zamierza dokonać sprzedaży całego prowadzonego przez siebie przedsiębiorstwa, w skład którego w szczególności wchodzą środki trwałe i wartości niematerialne i prawne, środki obrotowe, koncesje, licencje i zezwolenia.

Mając powyższe na względzie stwierdzić należy, iż przychód uzyskany ze sprzedaży środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, ewentualnego wyposażenia oraz środków obrotowych wchodzących w skład zbywanego przedsiębiorstwa stanowić będzie przychód z działalności gospodarczej, a dochód uzyskany z tego tytułu podlegać będzie opodatkowaniu "podatkiem liniowym" tj. w formie stosowanej do opodatkowania prowadzonej obecnie działalności gospodarczej. Pamiętać przy tym należy, iż jeżeli w skład przedsiębiorstwa wchodzą składniki majątku, których zbycie generuje przychód zaliczany przez ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych do innego niż pozarolnicza działalność gospodarcza źródła przychodu (np. przychód ze sprzedaży koncesji, licencji i zezwoleń - może generować przychód z praw majątkowych, jeżeli w świetle odrębnych przepisów nie będących przepisami prawa podatkowego, a tym samym nie mogących być przedmiotem niniejsze interpretacji - prawnie dopuszczalne jest ich odpłatne zbycie), wystąpi także przychód z tych źródeł.

Zauważyć przy tym należy, iż ww. opodatkowanie jest niezależne od ewentualnego opodatkowania czynności odpłatnego zbycia przedsiębiorstwa podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W świetle powyższego przedstawione we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmienia się, iż w zakresie dot. podatku od towarów i usług oraz podatku od czynności cywilnoprawnych wydano odrębne rozstrzygnięcia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl