IBPBI/1/415-213/09/KB

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 16 marca 2009 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/1/415-213/09/KB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 17 grudnia 2008 r. (data wpływu do tut. Biura - 22 grudnia 2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie możliwości zaliczenia dochodu uzyskanego w związku z odziedziczonym udziałem w spółce jawnej do źródła jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza (pytanie oznaczone we wniosku Nr 2) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 grudnia 2008 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie możliwości zaliczenia dochodu uzyskanego w związku z odziedziczonym udziałem w spółce jawnej do źródła jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W 2007 r. wnioskodawczyni wspólnie z mężem prowadziła działalność gospodarczą w formie spółki jawnej, którą zawiązano 20 grudnia 2002 r. Byli jedynymi wspólnikami tej spółki. Zgodnie z postanowieniami umowy, wspólnicy uczestniczyli w zyskach i stratach spółki w częściach równych po 50%. W umowie zawarto także postanowienie, iż w razie śmierci wspólnika spółka nie ulega rozwiązaniu a na miejsce zmarłego wspólnika wchodzą jego spadkobiercy.

W dniu 31 lipca 2007 r. zmarł mąż wnioskodawczyni. Zmarły małżonek nie sporządził testamentu, w związku z tym do kręgu spadkobierców ustawowych oprócz wnioskodawczyni należały również jej dwie córki. W dniu 30 stycznia 2008 r. wnioskodawczyni przed notariuszem złożyła oświadczenie o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza (art. 640 Kodeksu postępowania cywilnego w zw. z art. 1012 Kodeksu cywilnego). Natomiast jej dwie córki w tym samym dniu oświadczyły, że odrzucają spadek po ojcu.

Nastąpiła więc sekwencja zdarzeń jak poniżej:

1.

Spadek odrzuciły również dzieci wnioskodawczyni a zatem zgodnie z Kodeksem cywilnym prawa do tej jego części nabyło rodzeństwo i rodzice zmarłego.

2.

Zmarły w dniu śmierci miał trzy siostry i ojca.

3.

Siostry zmarłego odrzuciły spadek, natomiast ojciec nie zdążył ponieważ również zmarł, ale w jego imieniu spadek po zmarłym odrzucili jego spadkobiercy.

4.

Ponieważ siostry zmarłego odrzuciły spadek to prawa do spadku otrzymały ich dzieci.

5.

Dzieci sióstr zmarłego również odrzuciły spadek.

6.

Ponieważ dzieci sióstr zmarłego odrzuciły spadek to prawo do spadku otrzymały ich dzieci a ponieważ są niepełnoletnie to sąd rodzinny musiał wyrazić zgodę na odrzucenie spadku w ich imieniu przez ich rodziców.

7.

Sąd rodzinny wyraził zgodę na odrzucenie przez rodziców niepełnoletnich dzieci spadku po zmarłym.

Obecnie strony oczekują na posiedzenie sądu, na którym rodzice dzieci (siostrzeńcy i siostrzenice zmarłego) odrzucą spadek.

Spółka nadal prowadzi działalność gospodarczą a w dniu 9 września 2008 r. w Krajowym Rejestrze Sądowym dokonano wpisu o przystąpieniu do spółki nowego wspólnika - spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. W najbliższym okresie wnioskodawczyni spodziewa się wydania przez właściwy sąd postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku. Z postanowienia powyższego powinno wynikać, że będzie ona jedynym spadkobiercą po zmarłym mężu. Do chwili złożenia niniejszego wniosku sąd nie wydał postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku przez wnioskodawczynię.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Mając na uwadze przedstawiony powyżej opis stanu faktycznego oraz własne stanowisko w sprawie wnioskodawczyni zwraca się z prośbą o potwierdzenie, iż za okres od dnia 1 sierpnia 2007 r. tj. od dnia następnego po dniu śmierci męża wnioskodawczyni (wspólnika spółki jawnej), do kończącego się dnia 31 grudnia 2007 r. roku podatkowego dochód przypadający za wskazany okres na zmarłego wspólnika powinien zostać rozpoznany przez wnioskodawczynię jako dochód z pozarolniczej działalności gospodarczej... (pytanie oznaczone we wniosku Nr 2)

Zdaniem wnioskodawczyni nie powinno budzić wątpliwości, że dochód przypadający za wymieniony okres na zmarłego wspólnika, jest dochodem z działalności gospodarczej. Został on osiągnięty przez spółkę jawną, której to wspólnicy prowadzili działalność gospodarczą, w rozumieniu art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Skoro na skutek śmierci męża, przy założeniu że wnioskodawczyni będzie jego jedynym spadkobiercą, przejmuje ona jego prawa i obowiązki w zakresie stosunków prawno - podatkowych, a przychody z udziału wspólnika w spółce niebędącej osobą prawną traktuje się jako przychody ze źródła - pozarolnicza działalność gospodarcza, to przychody, które jej przypadną za zmarłego wspólnika, zgodnie z postanowieniem sądu o stwierdzeniu nabycia spadku, będą również traktowane jako pochodzące ze źródła - pozarolnicza działalność gospodarcza. Do tych przychodów, w odpowiedniej części będzie ona również miała prawo ustalić koszty ich uzyskania.

Na poparcie swojego stanowiska wnioskodawczyni powołała interpretację Ministra Finansów z dnia 29 stycznia 2008 r. IPPB1/415-325/07-4/PJ

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z definicją zawartą w art. 22 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.) spółka jawna jest spółką osobową, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą, a nie jest inną spółką handlową. Spółka jawna, jako osobowa spółka prawa handlowego nie posiada zdolności prawnej. Tym samym z punktu widzenia prawa podatkowego podatnikami są poszczególni wspólnicy tej spółki a nie spółka. Zgodnie z art. 64 § 1 ww. Kodeksu spółek handlowych pomimo śmierci lub ogłoszenia upadłości wspólnika oraz pomimo wypowiedzenia umowy spółki przez wspólnika lub jego wierzyciela, spółka trwa nadal pomiędzy pozostałymi wspólnikami, jeżeli umowa spółki tak stanowi lub pozostali wspólnicy tak postanowią. Jeżeli zaś umowa spółki stanowi, że prawa, jakie miał zmarły wspólnik, służą wszystkim spadkobiercom wspólnie, a nie zawiera w tym względzie szczególnych postanowień, wówczas zgodnie z art. 60 ww. ustawy do wykonywania tych praw spadkobiercy powinni wskazać spółce jedną osobę. Czynności dokonane przez pozostałych wspólników przed takim wskazaniem wiążą spadkobierców.

W opisanej sytuacji śmierć wspólnika nie spowoduje likwidacji działalności w formie spółki, gdyż w treści umowy spółki przewidziano możliwość wstąpienia spadkobierców w miejsce zmarłego wspólnika.

Stosownie do treści art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową:

a.

wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b.

polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c.

polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9

Jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niemająca osobowości prawnej, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (art. 5b ust. 2 ww. ustawy).

Zgodnie natomiast z art. 10 ust. 1 pkt 3 tej ustawy odrębnym źródłem przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

W myśl art. 8 ust. 1 ww. ustawy przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe.

Przy czym zgodnie z art. 8 ust. 2 ww. ustawy zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do:

1.

rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat,

2.

ulg podatkowych związanych z prowadzoną działalnością w formie spółki nie będącej osobą prawną.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż wnioskodawczyni otrzyma w spadku po zmarłym mężu udział w spółce jawnej. Spółka ta w 2007 r., w trakcie trwania postępowania spadkowego osiągała przychody oraz ponosiła koszty związane z prowadzoną pozarolniczą działalnością gospodarczą. Wnioskodawczyni będzie zatem uprawniona do rozpoznania przychodu oraz kosztów jego uzyskania proporcjonalnie do udziału w zysku spółki, jaki będzie jej przysługiwał z tytułu odziedziczonego udziału w spółce jawnej. Mając na względzie cyt. wyżej przepisy stwierdzić należy, iż uzyskany z tytułu odziedziczonego udziału w spółce dochód zakwalifikować należy do źródła jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44 - 100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl