IBPBI/1/415-209/13/AB

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 16 maja 2013 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/1/415-209/13/AB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 20 lutego 2013 r. (data wpływu do tut. Biura 25 lutego 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie momentu powstania przychodu z najmu w sytuacji, gdy strony umowy dokonają kompensaty wzajemnych zobowiązań - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 lutego 2013 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie momentu powstania przychodu z najmu w sytuacji gdy strony umowy dokonają kompensaty wzajemnych zobowiązań.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujący zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest wspólnikiem spółki jawnej (dalej: "Spółka A"), która prowadzi działalność w zakresie usług finansowych oraz usług pośrednictwa finansowego. Spółka A prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów. W ramach prowadzonej działalności Spółka A posiada nieruchomość, którą wynajmuje spółce akcyjnej (dalej: "Spółka B"). Umowa najmu zawarta została na czas nieokreślony, strony z tytułu umowy najmu rozliczają się pieniężnie w umownych (miesięcznych) okresach rozliczeniowych. Przychód spółki A z tytułu najmu nieruchomości stanowi przychód, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.). Jako, że Spółka B jest wierzycielem Spółki A z innego tytułu, a wartość tej wierzytelność przekracza równowartość 5 letniego czynszu, jaki Spółka B płaci Spółce A za najem nieruchomości, strony planują zmianę formy rozliczania najmu nieruchomości w taki sposób, aby zapłata za najem nastąpiła w formie kompensaty wzajemnych zobowiązań. W efekcie kompensaty Spółka B będzie użytkować nieruchomość Spółki A przez określony czas (okres 5 lat) bez konieczności dokonywania rozliczeń pieniężnych w umownych cyklach rozliczeniowych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w związku z dokonaniem kompensaty wzajemnych zobowiązań, momentem powstania przychodu w Spółce A, w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, będzie chwila dokonania czynności prawnej skutkującej zaistnieniem kompensaty (moment zawarcia aneksu do umowy najmu, moment wystawienia faktury), czy też przychód ten powstawał będzie w sposób cykliczny (w poszczególnych latach), stosownie do okresów rozliczeniowych zawartych w umowie najmu nieruchomości.

Zdaniem Wnioskodawcy, przychód będzie powstawał cyklicznie, stosownie do upływu okresów rozliczeniowych wskazanych w umowie. Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (winno być ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), w szczególności art. 14 i 16a, w sposób precyzyjny nie regulują kwestii momentu powstania przychodu Spółki A w opisywanej sytuacji. Z brzmienia art. 14 ust. 1e można jednak wnioskować, że za moment uzyskania przychodu (przychodów) winno uznawać się ostatni dzień każdorazowego okresu rozliczeniowego, aż do pełnej kompensaty wzajemnych zobowiązań. Strony ustaliły bowiem w umowie najmu nieruchomości, że usługa najmu rozliczana będzie w formie pieniężnej, w umownych okresach rozliczeniowych. Czynność prawna (zawarcie aneksu do umowy), która powodować będzie kompensatę wzajemnych zobowiązań może być w każdej chwili zmieniona, za zgodną wolą stron. Z uwagi na to trudno uznać, że Spółka A przychód uzyska jednorazowo, w momencie dokonania czynności prawnej, gdyż praktyczny efekt kompensaty nastąpi w momencie upływu okresów rozliczeniowych, za które suma opłat czynszowych zrówna się z sumą wierzytelności Spółki B wobec Spółki A (okres 5 lat).

Za taką argumentacją przemawia również fakt, że koszty związane z utrzymaniem nieruchomości, stanowią koszt podatkowy w roku, w którym zostały faktycznie poniesione. Z tego punktu widzenia nielogiczne jest przyjęcie, że przychód Spółki A powstanie jednorazowo, w momencie zawarcia aneksu do umowy, podczas gdy koszty uzyskania przychodu powstawać będą cyklicznie, w momencie ich faktycznego poniesienia.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl