IBPBI/1/415-201/10/JS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 26 marca 2010 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/1/415-201/10/JS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 15 lutego 2010 r. (data wpływu do tut. Biura 24 lutego 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej wydatków z tytułu kursu języka angielskiego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 lutego 2010 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej wydatków z tytułu kursu języka angielskiego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Z dniem 1 lutego Wnioskodawca rozpoczął prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej, polegającej na budowie i prowadzeniu sklepu internetowego, specjalizującego się w sprzedaży doładowań do telefonów komórkowych.

W chwili obecnej strona internetowa jest dostępna jedynie w języku polskim, jednak Wnioskodawca chciałby rozszerzyć potencjalne grono kontrahentów i klientów na osoby spoza Polski.

Ponadto sklep internetowy jest w chwili obecnej na etapie rozwoju i w czasie jego rozbudowy wykorzystane zostaną nowoczesne narzędzia informatyczne (Wnioskodawca posiada wyższe wykształcenie informatyczne), których opis jest dostępny w większości przypadków jedynie po angielsku (książki, strony internetowe itp.) - odpowiedniki polskie są przedawnione (zwykle 2-3 lata, co oznacza, że opisują technologie, których przestaje się już używać do budowania stron internetowych). W związku z powyższym, Wnioskodawca zamierza zapisać się na kurs języka angielskiego i zaliczyć go do kosztów uzyskania przychodów (Wnioskodawca rozlicza się na zasadach ogólnych ze stałą 19% stawką i jednocześnie jest płatnikiem VAT).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w związku z powyższą sytuacją, zasadne jest wliczenie kosztów kursu języka obcego do kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z definicją zawartą w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Jednocześnie wydatki na kurs językowy osoby prowadzącej działalność gospodarczą, nie zostały wymienione w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ponadto według wyżej wymienionych przepisów musi istnieć związek przyczynowo-skutkowy wydatku (tutaj kurs językowy) z uzyskaniem (zwiększeniem) przychodu podatkowego.

Wnioskodawca uważa, że taka sytuacja ma miejsce w tym przypadku, ponieważ znajomość języka angielskiego jest niezbędna:

1.

do komunikacji z kontrahentami i klientami spoza Polski,

2.

w czasie tworzenia anglojęzycznej wersji serwisu internetowego, zarówno pod kątem tłumaczenia samej zawartości strony, jak wykorzystywania narzędzi informatycznych do jego budowy.

Wszystko to przełoży się bezpośrednio na wysokość osiąganych przychodów (ograniczenie się do klientów polskojęzycznych zmniejszy znacząco ilość potencjalnych klientów i w efekcie przyczyni się do obniżenia przychodu). Z powyższych względów Wnioskodawca uważa, że kurs języka angielskiego może zostać wliczony do kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Aby zatem dany wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodu, musi spełniać łącznie następujące przesłanki:

* musi być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu;

* nie może być wymieniony w art. 23 ww. ustawy, wśród wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów;

* musi być należycie udokumentowany.

Generalnie przyjmuje się, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie poniesione i racjonalnie uzasadnione wydatki, poza enumeratywnie wskazanymi w ustawie, związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Mogą to być więc koszty bezpośrednio lub pośrednio związane z uzyskiwanymi przychodami. Należy przy tym podkreślić, iż obowiązek wykazania związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy poniesionym wydatkiem a przychodem uzyskanym z działalności, zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła tego przychodu - każdorazowo spoczywa na podatniku.

Do stwierdzenia, czy wydatek poniesiony przez Wnioskodawcę na opłacenie kursu językowego może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów z tytułu prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej, istotnym jest ustalenie:

* czy taki wydatek związany jest z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych, zdobywaniem wiedzy i umiejętności, które są potrzebne w prowadzonej działalności gospodarczej i które mają z nią związek,

* czy taki wydatek służy tylko podnoszeniu ogólnego poziomu wiedzy i wykształcenia nie związanego z działalnością, a więc który co do zasady ma charakter osobisty.

Wydatki na naukę języków obcych nie zostały wymienione w katalogu wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów, o których mowa w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Mając na uwadze treść art. 22 ust. 1 ww. ustawy, należy stwierdzić, że z omawianych wyżej dwóch grup wydatków dotyczących kształcenia, do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej zaliczone mogą być koszty związane z nauką języków obcych tylko wtedy, gdy uznaje się, że są one racjonalnie i gospodarczo uzasadnione oraz mają związek z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą polegającą na budowie i prowadzeniu sklepu internetowego, specjalizującego się w sprzedaży doładowań do telefonów komórkowych.

Sklep internetowy jest w chwili obecnej na etapie rozwoju i w czasie jego rozbudowy Wnioskodawca ma zamiar wykorzystać nowoczesne narzędzia informatyczne, których opis jest dostępny w większości przypadków jedynie po angielsku. Ponadto, Wnioskodawca chciałby rozszerzyć potencjalne grono kontrahentów i klientów na osoby spoza Polski. Poniesienie wydatku na naukę języka angielskiego związane jest z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych i umiejętności potrzebnych w prowadzeniu działalności gospodarczej. Umiejętność ta może bowiem przyczynić się do zwiększenia przychodu Wnioskodawcy poprzez stworzenie anglojęzycznej wersji serwisu internetowego, a co za tym idzie, poprzez pozyskanie większej ilości klientów, w tym zagranicznych.

W świetle powyższego należy stwierdzić, iż wydatki ponoszone za naukę języka angielskiego, w przedstawionym we wniosku zdarzeniu przyszłym, mogą stanowić koszty uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, pod warunkiem ich należytego udokumentowania, stosownie do rodzaju prowadzonej księgi podatkowej.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach ul. Prosta 10, 25-366 Kielce, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl