IBPBI/1/415-189/13/KB

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 14 maja 2013 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/1/415-189/13/KB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 29 stycznia 2013 r. (data wpływu do tut. Biura 6 lutego 2013 r.), uzupełnionym w dniu 26 kwietnia 2013 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie możliwości zaliczenia przychodów ze wszystkich wskazanych we wniosku usług (świadczonych przez Wnioskodawcę w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie impresariatu artystycznego) do źródła przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 lutego 2013 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie możliwości zaliczenia przychodów ze wszystkich wskazanych we wniosku usług (świadczonych przez Wnioskodawcę w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie impresariatu artystycznego) do źródła przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza. Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 15 kwietnia 2013 r. Znak: IBPP3/443-141/13/UH, IBPBII/1/415-186/13/AŻ, IBPBI/1/415-189/13/KB wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło w dniu 26 kwietnia 2013 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący sta faktyczny:

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą - impresariat artystyczny. W ramach prowadzonej działalności zawarł umowę o współpracy z aktorem, na mocy której stał się jego wyłącznym przedstawicielem. Ponadto, na mocy tej umowy, nabywa od aktora prawa majątkowe do jego artystycznych wykonań oraz wizerunku, które następnie przenosi na konkretne podmioty, zawierając z nimi umowy na realizację przez aktora określonych zadań artystycznych (udział w spektaklach teatralnych, nagrywanie audiobooków, itp.). Wnioskodawca jest również artystą i w ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy usługi artystyczne.

Zatem w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, Wnioskodawca świadczy następujące usługi artystyczne:

1.

usługi wykonywane przez aktora, z którym ma podpisaną stosowną umowę,

2.

usługi na zadania artystyczne, w których sam bierze udział,

3.

usługi na działania artystyczne, wykonywane zarówno przez Niego, jak i aktora (oboje biorą udział w danym spektaklu teatralnym).

Ponadto, w ramach prowadzonej działalności oraz współpracy z aktorem (aktorami), Wnioskodawca zapewnia mu (im) obsługę organizacyjną, niezbędną przy wykonywaniu zadań artystycznych.

W uzupełnieniu wniosku, ujętym w piśmie z dnia 24 kwietnia 2013 r., wskazano m.in., iż:

* umowa zawarta przez Wnioskodawcę z aktorem przewiduje wypłatę należnego aktorowi wynagrodzenia w formie honorarium, za przeniesienie na rzecz Wnioskodawcy autorskich praw majątkowych oraz prawa do wizerunku,

* Wnioskodawca otrzymuje od zamawiającego stosowne wynagrodzenie, gdyż to Wnioskodawca zawiera z zamawiającym umowę dot. wykonania określonego zadania artystycznego; otrzymane wynagrodzenie obejmuje również kwotę należną za impresariat,

* w każdym przypadku, gdy Wnioskodawca wykonuje zadania artystyczne, działa jako indywidualny artysta w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych,

* za usługi polegające na realizacji zadania artystycznego osobiście, Wnioskodawca otrzymuje wynagrodzenie w formie honorarium, niemniej również w takim wypadku występuje, jako przedsiębiorca i wystawia stosowną fakturę VAT,

* realizacja zadania artystycznego, to usługa obejmująca zorganizowanie dojazdu artysty do określonego miejsca, jego pobytu, wreszcie wykonanie zamówionej roli przez artystę działającego, jako indywidualny artysta wykonawca; w określonych sytuacjach może również obejmować obsługę techniczną spektaklu,

* ww. usługa zawiera również obsługę organizacyjną artysty,

* Wnioskodawca podpisuje umowę z zamawiającym, otrzymuje od niego wynagrodzenie, natomiast na podstawie umowy zawartej z artystą wypłaca należne mu honorarium,

* w przypadku konkretnych zleceń, aktor może być zobowiązany do wzięcia udziału w reklamie określonego produktu lub innego rodzaju akcjach promocyjnych,

* w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, Wnioskodawca zawiera z zamawiającymi umowy, przewidujące udział aktora w różnego rodzaju zadaniach artystycznych oraz innych, o których mowa wyżej; na podstawie zawartej umowy wystawia fakturę VAT na umówioną kwotę, na tej podstawie zamawiający wypłaca Wnioskodawcy wynagrodzenie.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy przychód z tytułu świadczonej przez Wnioskodawcę usługi (w ramach prowadzonej działalności gospodarczej), polegającej na realizacji zadania artystycznego przez Wnioskodawcę oraz aktora, z którym ma podpisaną umowę o współpracy, jest przychodem z działalności gospodarczej, o którym mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Czy przychód z tytułu świadczonej przez Wnioskodawcę usługi (w ramach prowadzonej działalności gospodarczej), polegającej na realizacji zadania artystycznego przez Wnioskodawcę jest przychodem z działalności gospodarczej, o którym mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

(pytania oznaczone we wniosku Nr 3 i 4)

Zdaniem Wnioskodawcy, w sytuacji, gdy prowadzi działalność gospodarczą, to otrzymywane przychody są przychodami właśnie z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, stosownie do treści art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego, stwierdzam co następuje:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 i 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), odrębnymi źródłami przychodów są m.in.:

* pozarolnicza działalność gospodarcza oraz

* kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych zawiera własną, ustawową definicję pozarolniczej działalności gospodarczej. W myśl art. 5a pkt 6 ww. ustawy, ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej oznacza to działalność zarobkową:

a.

wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b.

polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c.

polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Z powyższego wynika, iż jeżeli ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych zalicza określony przychód do innego źródła przychodu niż pozarolnicza działalność gospodarcza, przychód ten stanowi przychód z tego źródła, a nie przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, niezależnie od tego, czy zdarzenie, które powoduje powstanie tego przychodu ma związek z działalnością prowadzoną przez przedsiębiorcę. W art. 10 ust. 1 ww. ustawy został określony katalog źródeł przychodów, z którego treści wynika, iż pozarolnicza działalność gospodarcza jest tylko jednym ze źródeł przychodów. Zgodnie natomiast z cyt. definicją działalności gospodarczej, przychód uzyskany przez podatnika podatku dochodowego od osób fizycznych, stanowi przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, o ile w myśl przepisów tej ustawy nie jest zaliczony do innego niż pozarolnicza działalność gospodarcza źródeł przychodów. Powyższe oznacza, iż przedsiębiorca - osoba fizyczna prowadząca indywidualnie pozarolniczą działalność gospodarczą, może uzyskiwać za pośrednictwem tego przedsiębiorstwa także przychody z innych niż pozarolnicza działalność gospodarcza źródeł przychodów.

Zgodnie natomiast z art. 18 ww. ustawy, za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw. Wyliczenie zawarte w ww. przepisie nie ma charakteru zamkniętego, na co wskazuje użycie wyrażenia "w szczególności", jednakże wprost zalicza do przychodów z praw majątkowych przychody uzyskiwane z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, a także z odpłatnego zbycia tych praw. W konsekwencji, przychodem z praw majątkowych są nie tylko przychody z odpłatnego zbycia praw autorskich i praw pokrewnych, lecz także z korzystania z tych praw, a zatem z czynności i zdarzeń, których podstawą są posiadane przez podatnika prawa autorskie i prawa pokrewne. Odrębnymi przepisami, o których mowa w cyt. art. 18 ww. ustawy, są natomiast regulacje zawarte w ustawie z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.). Zgodnie z art. 1 ust. 1 tej ustawy, przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór). Jednym z rodzajów praw pokrewnych, o których mowa w tej ustawie są prawa do artystycznych wykonań, uregulowane w rozdziale 11, oddziale 1 ww. ustawy. W myśl art. 85 ust. 1 ww. ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, każde artystyczne wykonanie utworu lub dzieła sztuki ludowej pozostaje pod ochroną niezależnie od jego wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia. Artystycznymi wykonaniami, w rozumieniu ust. 1, są w szczególności: działania aktorów, recytatorów, dyrygentów, instrumentalistów, wokalistów, tancerzy i mimów oraz innych osób w sposób twórczy przyczyniających się do powstania wykonania (art. 85 ust. 2 ww. ustawy).

Stosownie do art. 86 ust. 1 ww. ustawy, artyście wykonawcy przysługuje, w granicach określonych przepisami ustawy, wyłączne prawo do:

1.

ochrony dóbr osobistych, w szczególności w zakresie:

a.

wskazywania go jako wykonawcy, z wyłączeniem przypadków, gdy pominięcie jest zwyczajowo przyjęte,

b.

decydowania o sposobie oznaczenia wykonawcy, w tym zachowania anonimowości albo posłużenia się pseudonimem,

c.

sprzeciwiania się jakimkolwiek wypaczeniom, przeinaczeniom i innym zmianom wykonania, które mogłyby naruszać jego dobre imię;

2.

korzystania z artystycznego wykonania i rozporządzania prawami do niego na następujących polach eksploatacji:

a.

w zakresie utrwalania i zwielokrotniania - wytwarzania określoną techniką egzemplarzy artystycznego wykonania, w tym zapisu magnetycznego oraz techniką cyfrową,

b.

w zakresie obrotu egzemplarzami, na których artystyczne wykonanie utrwalono - wprowadzania do obrotu, użyczania lub najmu egzemplarzy,

c.

w zakresie rozpowszechniania artystycznego wykonania w sposób inny niż określony w lit. b - nadawania, reemitowania oraz odtwarzania, chyba że są one dokonywane za pomocą wprowadzonego do obrotu egzemplarza, a także publicznego udostępniania utrwalenia artystycznego wykonania w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym.

Artyście wykonawcy służy prawo do wynagrodzenia za korzystanie z artystycznego wykonania lub za rozporządzanie prawami do takiego wykonania określone w umowie albo przyznane w przepisach ustawy (art. 86 ust. 2 ww. ustawy). W przypadku nadawania, reemitowania lub odtwarzania artystycznego wykonania za pomocą wprowadzonego do obrotu egzemplarza, artyście wykonawcy przysługuje prawo do stosownego wynagrodzenia (art. 86 ust. 3 ww. ustawy). Na mocy art. 92 ww. ustawy, do artystycznych wykonań stosuje się odpowiednio przepisy art. 8-10, 12, 18, 21, 211, 41-45, 47-49, 52-55, 57-59, 62-68, 71 i 78. Jak natomiast stanowi art. 41 ust. 1 i 2 ww. ustawy, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej:

1.

autorskie prawa majątkowe mogą przejść na inne osoby w drodze dziedziczenia lub na podstawie umowy;

2.

nabywca autorskich praw majątkowych może przenieść je na inne osoby, chyba że umowa stanowi inaczej.

Umowa o przeniesienie autorskich praw majątkowych lub umowa o korzystanie z utworu, zwana dalej "licencją", obejmuje pola eksploatacji wyraźnie w niej wymienione.

Ponadto wskazać należy, iż specyficzną kategorię podlegającą ochronie na podstawie ww. Prawa autorskiego stanowi wizerunek. Zgodnie bowiem z art. 81 ust. 1 i 2 ww. ustawy, rozpowszechnianie wizerunku wymaga zezwolenia osoby na nim przedstawionej. W braku wyraźnego zastrzeżenia zezwolenie nie jest wymagane, jeżeli osoba ta otrzymała umówioną zapłatę za pozowanie. Zezwolenia nie wymaga rozpowszechnianie wizerunku:

1.

osoby powszechnie znanej, jeżeli wizerunek wykonano w związku z pełnieniem przez nią funkcji publicznych, w szczególności politycznych, społecznych, zawodowych;

2.

osoby stanowiącej jedynie szczegół całości takiej jak zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza.

Z powyższych przepisów wynika zatem, iż przychody uzyskiwane przez podatników z tytułu korzystania z praw autorskich oraz z praw pokrewnych, jakimi są artystyczne wykonania, a także z rozporządzania tymi prawami, czy też z tytułu wykorzystywania wizerunku, stanowią przychody z praw majątkowych, o których mowa w cyt. art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nie zmienia tego fakt, iż wykonywanie przez artystę konkretnego zadania artystycznego (w ramach których korzysta z tych praw lub rozporządza nimi) odbywa się w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa.

Z przedstawionego we wniosku oraz jego uzupełnieniu stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie impresariatu artystycznego.

W ramach tej działalności świadczy następujące rodzaje usług:

1.

reprezentuje innego aktora, z którym ma podpisaną stosowną umowę, w związku z wykonywaniem przez tego aktora zadania artystycznego; w ramach tej umowy nabywa od aktora prawa majątkowe do jego artystycznych wykonań oraz do wizerunku, które następnie przenosi na inne podmioty, w ramach umów na realizację określonych zadań artystycznych. W ramach kompleksowego świadczenia tej usługi zapewnia aktorowi obsługę organizacyjną, niezbędną przy wykonywaniu zadań artystycznych, tj. zorganizowanie dojazdu artysty do określonego miejsca, jego pobytu, obsługę techniczną;

2.

realizuje zadania artystyczne wspólnie z innym aktorem działając jako indywidualny artysta wykonawca, np. wspólny udział w spektaklu teatralnym,

3.

wykonuje zadania artystycznie, samodzielnie, indywidualnie.

Ponadto, jak wskazał Wnioskodawca w uzupełnieniu wniosku, w każdym przypadku, gdy sam wykonuje zadania artystyczne działa, jako indywidualny artysta wykonawca w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Mając na względzie cyt. wyżej przepisy stwierdzić należy, iż uzyskiwane przez Wnioskodawcę przychody z tytułu wykonywania przez Niego osobiście zadań artystycznych (zarówno samodzielnie, jak i wspólnie z innym aktorem), jak również z tytułu usług polegających na wykorzystywaniu nabytych od innego aktora praw do jego wizerunku oraz jego artystycznych wykonań (rozporządzania tymi prawami) stanowią przychody z praw majątkowych, o których mowa w art. 18 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Źródłem uzyskiwania tych przychodów są bowiem posiadane przez Wnioskodawcę prawa majątkowe oraz prawa pokrewne, o których mowa w cyt. ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W opisanym stanie faktycznym przychód ze źródła przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza, stanowić będą jedynie te przychody (ta część wynagrodzenia ze świadczenia usług - o ile oczywiście jest ona lub może być wyodrębniona), które Wnioskodawca uzyskuje z tytułu obsługi organizacyjnej, czy też technicznej innego artysty aktora (względnie z tytułu innych czynności, których podstawą - źródłem uzyskania nie są ww. prawa majątkowe, np. otrzymane od innego aktora wynagrodzenie z tytułu reprezentowania go w stosunkach z innymi podmiotami).

Z uwagi na powyższe, stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku, iż "w sytuacji, gdy prowadzi działalność gospodarczą, to otrzymywane przychody są przychodami właśnie z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, stosownie do treści art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych" w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego jest nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Nadmienić należy, iż w zakresie podatku od towarów i usług zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl